Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Purškia laukus – žudo bites

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-06-16

Kūlupėniškis bitininkas Vytautas Žukauskas nerimo turi ir šią vasarą: kaip gi bus su bitėmis, kai ūkininkai be atodairos, neperspėję bitininkų, purškia laukus, tuo labai pakenkdami bičių šeimoms.

Bitininkai, pajutę, kad jų bitės žūva nuo ūkininkų naudojamų cheminių priemonių, pyksta ir sako esą bejėgiai ką nors pakeisti.
“Supratau, kad šeima visiškai nusilpusi, jeigu jau nebegali apsiginti nuo vagilių, - pasakojo V.Žukauskas. – Susivokiau, kad bitės žūva nuo chemikalų, kuriais ūkininkas purškė savo pasėlius. Svarbiausia, kad purkšta buvo vos už 300 metrų nuo mano avilių”.

Tai, kad egzistuoja tokia problema, patvirtino ir bitininkė Violeta Šedienė. Ji bites vežioja iš vienos vietos į kitą, bitidę stato šalia ūkininkų laukų, pamiškėse. Bitininkė pripažįsta, jog su ūkininkais galima susitarti, tačiau yra daugybė atvejų, kada ūkininkams – vienas ir tas pats, yra bičių šalia ar nėra.

“Paprastai ūkininko, šalia kurio lauko pastatau bites, prašau, kad jis praneštų apie būsimą purškimą bei suteiktų informacijos, nuo ko purškia bites. Bitininkas tada nusprendžia, kaip pasielgti su bitėmis – kada jas atvežti, kada jas išvežti, ar reikia jas uždaryti, ar ne. Problema dėl laukų purškimo yra didžiulė, ir niekas jos nesprendžia”, - kalbėjo V.Šedienė.

Bitėms ypač kenksmingi insekticidai, tai yra chemikalai, naikinantys pasėlių kenkėjus. Nuo jų bitės žūva iškart. Mažiau kenksmingi yra herbicidai – kovos priemonės nuo piktžolių. Tačiau bitės, perskridusios per herbicidais nupurkštą lauką, įsigeria jų kvapo ir tą kvapą parneša į avilį. Tokių bičių avilio gyventojai nė neįsileidžia, ir tuomet bitės darbininkės žūva.

“Būna, kada ūkininkai laukus purškia per patį žydėjimą. Tuomet irgi būna labai negerai. Svarbu, kad žmogus perspėtų bitininką – daugiau nieko ir nereiktų. Aš pati bites vežioju. O ką daryti tiems, kurie turi stacionarų bityną”, - kalbėjo V.Šedienė.

Ji sakė, jog ant avilių, atvežtų į laukus, ji pakabinsianti lentelę su telefono numeriu. Bitininkė tikisi, kad atsiras sąžiningų žmonių, kurie, pastebėję, jog rengiamasi purkšti arba jau purškiami laukai, paskambins ir perspės.

Bitininkas VytautasŽukauskas (kairėje) sunerimęs: kaip gi bus su bitėmis, kai ūkininkai laukus purškia, neperspėję bitininkų.

Anot V.Šedienės, bitininkai stengiasi elgtis padoriai: štai pati ji neseniai bites nuvežė į miško avietyną ir pasistengė susirasti miško savininką, kad šį perspėtų dėl atvežtų bičių. Tokio pat padorumo bitininkai tikisi ir iš ūkininkų.

Valstybinis augalų apsaugos inspektorius Rimantas Šlušnys, susipažinęs su esama situacija, teigė, jog ūkininkams privalu laikytis “Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklių” 86 bei 87 punktų reikalavimų. Juose sakoma, kad rengiantis apdoroti pasėlius augalų apsaugos produktais, ne vėliau kaip prieš dvi dienas apie tai būtina raštu pranešti asmenims, kurie turi bičių 1 km atstumu nuo purškiamo ploto. Saugant bites, produktus geriausia naudoti vakare. Taip pat draudžiama augalus augalų apsaugos produktais purkšti jų žydėjimo metu, išskyrus tuos, kurie nekenkia bitėms.

Valstybinis augalų apsaugos inspektorius sakė iki šiol nesusidūręs su tokiais bitininkų skundais. Anot R. Šlušnio, geriausias variantas – ne perspėjimai ir baudos, o tai, kai žmonės tarpusavyje susitaria geruoju. “Iš esmės, ūkininkas per vieną sezoną laukus purškia ne vieną ir ne du kartus. Nei prie ūkininko, nei prie avilio sargybinio juk nepastatysi. Taigi žmonėms nori nenori reikia susitarti”, - savo nuomonę išsakė augalų apsaugos inspektorius.

Jis sakė, jog rajone yra buvę ir priešingų situacijų: ūkininkas nepurškia rapso dėl to, kad šalia esama bičių.

Respublikoje gi yra žinoma atvejų, kada bitininkai dėl žuvusių bičių ūkininkus paduoda į teismą ir prisiteisia už bites, žuvusias purškiant pasėlius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas