Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kasmet magnolija pražįsta lyg pagal laikrodį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-05-19

Į didžiulį medį per 20 metų Kretingsodžio kaimo gyventojos Birutės Lapienės sodyboje išaugo japoniškoji magnolija. Kasmet ji pražįsta tiksliai, lyg pagal laikrodį, balandžio 24 dieną. Tik šiemet, šeimininkės teigimu, medis žiedus išskleidė trimis dienomis vėliau.

Šeimininkės žiniomis, jos magnolija yra didžiausias šios rūšies medis visame Kretingos rajone.

Birutė Lapienė sakė, kad tiksliai kaip laikrodis kasmet pražįstanti magnolija jau meta žiedlapius. Jais lyg sniegu nuklota žemė po medžio šakomis.

Apie pusmetrio aukščio magnolijos krūmą B.Lapienė įsigijo iš garsios gėlininkės Šilutėje. Rūgštokoje dirvoje pasodintas krūmas pražydo devintais metais. Baltais dideliais žiedais, primenančiais kriaušių žiedus, magnolija dabinasi tris savaites.

Per 20 metų B.Lapienės sodyboje krūmas virto medžiu, kurio viršūnė siekia triaukščio namo stogą. Medžio diametras – maždaug 7 - 8 metrai.

Japoniškoji magnolija, šeimininkės žodžiais, yra atspari šalčiui: žiemomis ji nė sykio krūmo nedangstė. Magnolijos žiedai yra tarsi apgaubti aksominiais „kailinukais“. Nukritus žiedlapiams, „kailinukai“ laikosi ant šakų, o rudeniop juose pradeda formuotis pumpurai. Šiltai peržiemoję pumpurai pražįsta ankstyvą pavasarį - anksčiau už mums įprastus vaismedžius.

Magnolija mėgsta saulę, - Lapių sodyboje ji stypsta pietryčių pusėje.

B.Lapienė iš savosios magnolijos nuima sėklų. „Iš pradžių surinkdavau iki pusantro šimto sėklų ir jas daigindavau. Šiemet sudaiginau tik dešimt sėklų. Iš jų išaugintus 10 – 15 cm aukščio krūmelius išdaliju draugams ir pažįstamiems“, - pasakojo šeimininkė. Nemažai magnolijos daigų iš B.Lapienės yra įsigiję Lietuvos gėlininkai ir Plungės miškų urėdija.

B.Lapienė tvirtino, jog jos sodyboje veši per 300 retų augalų. Tik praėjusi žiema buvo nepalanki augalams: dalis jų iššalo, ypač nukentėjo narcizai. Įspūdingais rausvais žiedais šiuo metu apsipylęs pilnažiedis migdolas. Šis augalas neveda sėklų ir dauginamas skiepijant.

B.Lapienė tikino, jog gėles ji mėgsta nuo jaunumės. Didesnės galimybės rinkti retesnius augalus atsirado tuomet, kai prieš du dešimtmečius atsikėlę gyventi iš Šilutės į Kretingsodį. „Kartu su dukters šeima pasistatėme namą. Priešais namą pati suformavau gėlių lysves, baseinėlį, - pasakojo moteris, tvirtindama, kad sovietmečiu į pažintis su kitais Lietuvos gėlininkais sueidavo per skelbimus žurnale „Mūsų sodai“. – Paskui įdomesnių augalų užsisakinėjau iš žurnalo „Florexlit“. Daug pinigų išleista augalams. Vyras Juozas nei pritarė mano pomėgiui, nei prieštaravo“.

Moteris sakė dirbusi laborante grūdų kombinate: „Išūždavo ausis darbe, po darbo į savo gėlynus panirdavau lyg į ramybės karaliją“.

Dabar 75–erių B.Lapienė sakė benusiperkanti vos vieną kitą retesnį augalą mugėse. „Sveikata - nebe ta, o augalams reikia daug meilės. Be jos jie deramai neauga“, - tvirtino šeimininkė, prie kurios sodybos pasigrožėti žiedais nubarstyta magnolija trumpam stabteli ne viena pravažiuojanti mašina.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas