Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dvyliktokas išleido poezijos knygą

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Smiltys
  • 2006-05-12

“Kūryba man – tartum kuras: įsipilu ir važiuoju toliau. Kūryba – tarsi karyba: kariauju su kasdienybe ir dažniausiai auka esu aš pats“, - sakė dvyliktokas Mindaugas Kazbaris, neseniai 300 egzempliorių tiražu išleidęs pirmąją savo poezijos rinktinę „Brūkšniniai kodai“.

„Eilėraštis yra pokalbis su savimi“, - sako Pranciškonų gimnazijos abiturientas Mindaugas Kazbaris, išleidęs pirmąją savo eilių knygą „Brūkšniniai kodai“.
Knygos krikštamotė - mokytoja

Pranciškonų gimnazijos abiturientas į pirmąją savo knygą sudėjo 60 eilėraščių. Tai yra brandžiausi paskutinių vienerių metų kūriniai. Knygos pavadinimą jaunajam autoriui padiktavo pats gyvenimas. Su brūkšniniais kodais kiekvienas žmogus kasdien susiduria po keletą kartų, nes taip ženklinamos prekės. Knygoje po brūkšniniu kodu abiturientas paslėpė savo jausmus, išgyvenimus, nuotaikas, kurias skaitys ne kasos aparatas, o žmogus. Knygos brūkšniniai kodai nerodys prekės kainos. Šie kodai, kaip sakė knygos pristatyme dalyvavęs rajono vicemeras Juozas Mažeika, pažadins mumyse virpesius, parodys tai, ko mes patys nemokame matyti arba tiesiog nepastebime.

„Brūkšninių kodų“ krikštamotė yra Pranciškonų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Balsienė. Abituriento knyga išleista jos rūpesčiu. Mokytoja surado rėmėjus, kuriais tapo statybinė bendrovė „Atkirta“, rūpinosi spausdinimu. Pasak R.Balsienės, prašnekus apie knygos leidimą, M.Kazbaris atsakęs trumpai – niekam to nereikia. Bet mokytoja buvo kitokios nuomonės – jeigu Dievas davė talentą, juo reikia dalintis su visais.

Eilėraščius į pasaulį palydėjo ir knygą redagavo M.Kazbario lietuvių kalbos mokytoja Virgilija Kavoliūnienė.

Eilių autorius renkasi statybininko profesiją

Knygą iliustravo tos pačios mokyklos moksleivė Sandra Gogelytė. Pasak dailininkės, iliustruoti „Brūkšninius kodus“ nebuvo lengva – kad suprastų eiles, reikėjo į jas gerokai panirti, reikėjo pasitarti su autoriumi. Bet rezultatu patenkinti liko abu.

Išleista knyga yra prekė, kurią reikia parduoti. Tačiau autorius net nežino, kiek jo knygų liko, kaip jos bus parduotos, kiek kainuoja. Pasak abituriento, knyga išleista ne tam, kad jis uždirbtų.

M.Kazbaris sakė, kad savo knygos nepardavinėtų. Tačiau į gyvenimą abiturientas žvelgia itin realistiškai.

„Kas nurodė, kad poetai – nežemiškos būtybės? Noriu dirbti, užsidirbti ir gyventi, todėl renkuosi statybininko profesiją, - sakė abiturientas, pasvėręs savo norus ir galimybes. – Poezija man – širdies atgaiva, pomėgis“.

Jaunuolis sakė neįsivaizduojąs savęs poetu, bet atsargiai tarstelėjo bijąs įsikalbėti.

Aštuoniolikmečio poeziją jau žino ir gerai vertina ne tik rajono literatai. Pernai šalies moksleivių filologų konkurse kretingiškis laimėjo antrąją vietą, šiemet tame pat konkurse jis buvo trečias. Moksleivis jau ne sykį yra dalyvavęs poezijos šventėse Vilniuje, Mažeikiuose, Palangoje ir kitur.

Negilina konflikto su aplinka

Gyvendamas pinigų valdomame pasaulyje, M.Kazbaris sako dėl to nejaučiąs diskomforto. Jaunajam autoriui atrodo normalu, kai žmonės, žiūrėdami į tą patį daiktą, vienas mato mėnulį, kitas – lempą.

„Konfliktas su aplinka yra neišvengiamas, bet aš stengiuosi jo negilinti, - sako M.Kazbaris. – Konfliktuoju pats su savimi“.

Jaunuolis mėgsta lietų, upę, bet bijo vandens. Jis klausosi repo ir simfoninės muzikos, jam daro įtaką raudos, užkalbėjimai, meditacinė muzika.

Dešimt metų M.Kazbaris gyvena Kartenoje, bet sako esantis uždaras uždarai vietai. Jis net abejoja, ar daug kas karteniškių jį pažįsta. Bet ten gyvena žmonės, kurie jam labai daug reiškia. Senelis iš mamos pusės Steponas Raminas yra kūrybingas žmogus, todėl dvyliktokas mano, kad tai senelio genai dovanojo jam eiliavimo dovaną. O senelei iš mamos pusės jis pirmajai patikėjo naujieną apie rengiamą spaudai savo knygą, nes ji visuomet jį palaiko ir padeda.

M.Kazbaris sako, kad rašo sau, bet jam įdomu, kaip jo eilėraščius perskaito kiti. Jo eilėraščiai buvo naudojami įvairiose kompozicijose, todėl autorius turėjo progos pasiklausyti, kaip jie skamba garsiai skaitomi kitų. Jis nevengia ir kritikų, nes tai priima kaip galimybę tobulėti. Kūrėjas sako pasiimąs tai, kas racionalu.

Abituriento eilėraščių forma yra griežta, tokių eilių dabartinėje poezijoje retai tepasitaiko. Jam dažnai siūloma atsikratyti šios formos. Bet jis turi savo poziciją – griežta eilėraščio forma yra iliustracija.

„Sėkmės formulės dar nesuradau - pasiseka tik išrinktiesiems, - mano M.Kazbaris, – bet man sekasi tiek, kiek lemta“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas