Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

120 geriausių Lietuvos buriuotojų rengiasi kelionei aplink pasaulį. Žygio tikslas – drąsiu užmoju dar kartą pristatyti pasauliui Lietuvą bei Lietuvos vardo tūkstantmečio šventei sutelkti viso pasaulio lietuvius.

Anot A.Brazausko, tūkstantmečio odisėja – didvyriškas ir Lietuvai labai reikalingas žygis.

„Volvo 60“ klasės jachta „Ambersail“ kelionei aplink pasaulį „Tūkstantmečio odisėja. Vienas vardas – Lietuva“ bures pakels šių metų spalio 5 dieną. Aplankiusi 25 pasaulio lietuvių bendruomenes, 19 šalių, 5 žemynus, namo, į Lietuvą, jachta sugrįš 2009 metų liepos 6 dieną. Bus įveikta 37 tūkstančiai jūrmylių.

„Tūkstantmečio odisėjos“ vadovas Raimundas Daubaras tikslino, kad jų tikslas nėra vien apiplaukti pasaulį. „Pasaulį šiandien gali apskristi, apeiti, apvažiuoti dviračiu, apiplaukti, iš tikrųjų tie 120 buriuotojų yra Lietuvos vardo šventės kviesliai“, - kalbėjo jis.

Prieš 2 savaites Prezidento kanceliarijoje įvyko šio projekto pristatymas.

Prezidentas Valdas Adamkus pirmą kartą Lietuvos istorijoje buriuotojams įteikė savo vėliavą. „Mes jos negalime pakelti, bet mes ją galime apnešti aplink pasaulį“, - aiškino R.Daubaras.

Kiekvienam iš vienuolikos etapų bus vis kita įgula. Įgulų kapitonai – buvę įvairiu metu Lietuvos buriavimo rinktinės nariai. Odisėjai rengiasi ir kelionės aplink pasaulį patirtį turintis buriuotojas Linas Ivanauskas. Startuosiančiai įgulai vadovaus buriuotojas Saulius Pajarskas, o grįš kapitonas Paulius Kovas.

Buriuotojai aiškino, kad įgulų sudarymas - labiau psichologinis dalykas. Kapitonai ir vairininkai jau parinkti. Galutinai savo įgulas suformuoja kapitonai, kiekvieno etapo komandos sudėtis bus pateikta tvirtinti organizaciniam komitetui.

Šiuo metu vyksta įgulų treniruotės. Surinkta įgula su atsarginiais jos nariais plaukia 2-3 dienas, kad išbandytų save ir naktį, kad pažintų jachtą.

„Ambersail“ kelionei rengiasi ir dalyvaudama Baltijos jūroje vykstančioje tarptautinėje regatoje “Baltic sprint cup-2008”. Anot „Tūkstantmečio odisėjos“ buriavimo programos vadovo Simono Steponavičiaus, regatoje dalyvauja maždaug pusė odisėjos dalyvių, besikeičiant įguloms per etapus.

Jo pastebėjimu, buriavimas nėra vien paprastas laisvalaikio užsiėmimas. „Žmonės jūroje labai gerai pasitikrina, jūroje susiformavusi draugystė praktiškai neišardoma. Būdamas pats jūros žmogumi, kitą jūros žmogų iš karto pajauti. Jis gali būti pikčiausias konkurentas varžybose, bet tu žinai, kad situacijoje, kai tau reikės tavo konkurento pagalbos, tūkstančiu procentų esi garantuotas - jisai padarys viską, ką gali padaryti“, - kalbėjo patyręs buriuotojas.

Apžiūrėjęs „Ambersail“, praeity daug buriavęs Algirdas Brazauskas kalbėjo, kad jachta – lenktyninė, be jokio komforto, sąlygos joje – spartietiškos: sudėtinga valdymo sistema, dideli gabaritai ir greičiai. „Dieve, kad tik buriuotojai išlaikytų, turėtų sveikatos ir nesusižeistų, kad nieko neatsitiktų. Kita vertus, su šita jachta užaugs visa karta užgrūdintų jaunų žmonių, tai – įvykis, džiaugsmas, vėjo stichijos pajautimas pilna to žodžio prasme“, - sakė jis.

S.Steponavičiui atrodo, kad didžiausi pavojai bus susiję su tuo, kaip prisiderinti, prisitaikyti prie sąlygų, kaip išlikti visiems darbingiems, išlikti ant denio: „Ne veltui sakoma, kad jūra - neįveikiama, ją galima tik perplaukti“.

Buriuotojui šitaip kalbant, „Ambersail“ skriejo 31 mazgo per valandą greičiu. Anot buriuotojo, buriniams laivams 10 mazgų yra labai padorus greitis, 20 mazgų plaukti yra pajėgios maždaug 5 proc. pasaulio jachtų, ir tik 1 proc. jachtų gali pasiekti 30 mazgų greitį.

„Ambersail“ ilgis – 19,5 metro, plotis – 5,2 metro, aukštis – 26,5 metro, svoris – 13, 5 t. Į Klaipėdą jachta buvo atplukdyta birželio 24 d. Čia ji gavo „Ambersail“ LTU 1000 vardą. „Nenoriu girti, bet tai yra „Formulė-1“. Statyta plaukti aplink pasaulį“, - kalbėjo vienas įgulos narys.

„Laivas buvo surastas per mėnesį. Pirkėją jis jau turėjo. Kai sužinojo mūsų žygio tikslą, su pirkėju susitarė“, - pasakojo R.Daubaras. Jachta pagaminta Anglijoje, pirkimo procedūra įvyko Austrijoje, o parsiplukdyti laivą teko iš Italijos. Kartu atplaukė ir buvęs laivo šeimininkas Johanesas. Jis dabar konsultuoja, padeda pasirengti žygiui. Pati jachta - tobulinama, kad taptų kiek įmanoma komfortiškesnė.

Audra VENCKUVIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas