Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atėjus šviežių bulvių metui, padidėja kastinio paklausa. Kretingos rajonas turi šio seno žemaitiško valgio gamintojų. 6 metus kastinį suka Aurelija Rancienė iš Darbėnų seniūnijos, Akmenalių kaimo.

Aurelija Rancienė: “Pirkėjų man netrūksta: 30 karvių produkciją išprekiauju, o kastinys baigiasi pirmiausia”.

Juozapo Butkevičiaus pieno ūkio kastinys, kurį suka ūkininko duktė Aurelija Rancienė, garsėja ir už rajono ribų.

Anot moters, kastinys – grynai žemaitiškas patiekalas, ypač mėgstamas Salantų pusėje.

Kastinys paprastai valgomas su neluptomis karštomis bulvėmis ir kaip atskiras pietų patiekalas.

Kretingos rajone nuo seno gyva tradicija - patiekti kastinį vestuvių antrą dieną. Tokių užsakymų gaunanti ir Aurelija.

Gaminti kastinį ji išmoko iš savo močiutės Magdalenos.

Prieš 15 metų pradėjusi turguje pardavinėti pieno produktus, galvodavo, kur panaudoti likusią grietinę. Tad sugalvojo sukti kastinį. Iš pradžių pagamindavo po keletą puslitrinių indų, o dabar šeštadieniais ir sekmadieniais į turgų bei sekmadieniais į turgelį atsiveža po 70 indų kastinio, kurio iki pusiaudienio nelieka.

Sulig patirtimi kastinys pavykdavo geriau. Ilgainiui pagardino jį pipirais, kmynais ir česnakais. Būtent tokio kastinio pirkėjai jos ir prašo.

Anot vienos kastinį “be proto” mėgstančios pirkėjos, kastinio darymas – mistika.

Gi A.Rancienei sukti kastinį – sunkus ir atsakingas darbas, kurio ji nepatiki niekam, nors ūkyje darbuojasi 5 šeimos nariai.

Vienu sykiu moteris padaro tik 5 indelius kastinio. Užtrunka iki 15 minučių. Po to – kitos partijos.

“Elektrine sviestamuše sumušu sviestą ir šiltam vandeny įmerktame inde pradedu jį mediniu šaukštu sukti, nuolat dėdama šaukštais grietinę bei raugintą pieną. Atidžiai stebiu: kai masė tampa vientisa, o pilant - gražiai krenta ir stovi kauburiai, kastinys baigtas. Belieka įdėti druskos, kmynų, pipirų, česnako”, - ūkininkė pasakojo, kaip ji skanėstą gamina.

Sakė, kad ypatingų paslapčių neturi. Sukant kastinį patalpoje dažnai skamba muzika.

“Kitąkart būna ne kastinio diena. Nesiseka ir tiek”, - pasiguodė akmenališkė.

Produktų proporcijų nėra nusistačiusi: deda iš akies. Gaminio išeiga ir skonis priklauso nuo produktų kokybės, pieno riebumo.

Stengiasi nesukti labai riebaus. A.Rancienė mano, kad jos kastinys daug kalorijų neturi. Girdėjusi, kad kiti suka vien iš grietinės, be rauginto pieno.

Atkreipė dėmesį, kad pirkėjai liesesnio kastinio neprašo. “Jie nori skanaus kastinio”, - šypsojosi ūkininkė.

Ji sakė visus kretingiškius vadinanti savo nuolatiniais pirkėjais.

Kiekvieną vasarą pas ją pirkti kastinio užvažiuoja iš pajūrio grįžtantys poilsiautojai. Lauktuvėms veža į Kauną ar Vilnių. Prašo ir kaimynai, atvažiuoja pirkti kastinio ir į Akmenalius. Aurelijos kastinį vežė į Angliją, į JAV.

Ūkininkė įsitikinusi, kad prekybos sėkmė priklauso ir nuo santykio su pirkėjais. “Reikia su pirkėju kalbėtis. Kartais nuotaikos nėra, vis tiek stengiuosi šypsotis, būti nuoširdi”, - kalbėjo ji.

Svarbu jai įsiklausyti į pirkėjų pastabas. Vienas prašo, kad sūris minkštesnis būtų, kitas prašo kietesnio, trečias - aštresnio kastinio.

A.Rancienė atkreipė dėmesį, kad sugrįžta natūralių produktų laikai. “Žmonės pradeda sveikai maitintis, galvoja, ką perka”, - sakė ji. Anot jos, Kretingoje ši tendencija dar nesijaučia, o štai didžiųjų miestų žmonės kastinį, sviestą, sūrį ir kitus pieno produktus netgi dievina. Jiems svarbu, kad produktai - gryni, be konservantų.

Akmenališkė kalbėjo, kad kastinį valgyti - sveika, o sviestą sveikuoliai naudoja ne tik maistui, bet ir kaip vaistą. Prisiminė, kaip dar prieš 5 metus puošni moteris iš Vilniaus norėjo 10 kg sviesto. Įvairius margarinus, sakiusi, mieste valgant, užsikemša kraujagyslės.

Visu tempu ūkyje dirba ir A.Rancienės sūnūs: dešimtmetis Vladas ir septyniolikametis Aurimas. Pastarajam lengvai paklūsta traktorius, kita technika, o jaunėliui pranašaujama verslininko ateitis: kol kas jis padeda mamai turguje prekiauti.

“Esu dėkinga tėvams, kad man įskiepijo meilę darbui. Taip elgiamės ir su vaikais. Kuo daugiau gyvenimiškos patirties, tuo žmogus laimingesnis”, - mano kastinio gamintoja.

Pieno gamintojų ir pardavėjų šeimoje kastinys – taip pat dažnas valgis, o labiausiai jį mėgsta Vladas.

Audra VENCKUVIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas