Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškiai miškus sodina pirmieji

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gamta
  • 2020-03-06
Miško sodinimo darbai prasidėjo Šernų girininkijoje.

Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys šį pavasarį pirmasis Lietuvoje pradėjo miškų atkūrimo ir naujų miškų įveisimo darbus. Iš viso planuojama pasodinti apie 900 tūkst. krūmų ir medžių – eglių, juodalksnių, pušų, beržų, ąžuolų, liepų, kalninių pušų.

Pradėjo ten, kur smėlingi dirvožemiai

Pagal šalyje galiojančius įstatymus, iškirstas miškas turi būti atsodintas per trejus, žuvęs medynas – per dvejus, neteisėtai iškirstas – per vienerius metus.

„Mūsų regione sąlygos sodinti šiokiu metu visada – palankiausios, nes esame arti jūros, ne tokios šaltos žiemos“, – kodėl kretingiškiai miškus sodina pirmieji, paaiškino miškų auginimo specialistė Gražina Banienė.

Valstybinių miškų urėdijos Kretingos padalinys vienija 14-a girininkijų. Sodinimo darbai pirmiausia pradedami organizuoti tose, kuriose dirvožemis smėlėtas: Juodkrantėje, Nidoje ir Šernuose (Klaipėdos r.). Kretingos rajone Vaineikių bei Kartenos girininkijose, Vėžaičių girininkijoje (Klaipėdos r.) sodinama vėliausiai.

Šernų girininkijoje šiomis dienomis dirba 4-ios poros darbininkų, medžiai sodinami poromis. Šioje girininkijoje iš viso bus atkurti 32 hektarai miško. Be pušų, čia dar bus pasodinta eglių, juodalksnių, ąžuolų, beržų, taip pat ornitochorinių medžių ir krūmų, kurių vaisiais minta ir jų sėklas platina paukščiai.

„Kuo miškai įvairesni, tuo jie sveikesni. Vienos rūšies želdinių apskritai sodiname labai mažai – iš regione planuojamų atkurti 285 hektarų miško grynų želdinių tesodinsime tik apie 8 hektarus“, – paaiškino G. Banienė.

Anot specialistės, praėjusiais metais regione buvo įveista 17,5 ha miško, o šiemet naujų miškų atsiras 8,9 ha. Miškų plotų padaugės Darbėnų, Šernų ir Lenkimų (Skuodo r.) girininkijose.

Mažiausias atkuriamas plotas Palangos girininkijoje, nes čia mažiausiai vykdoma plynų kirtimų.

Gražinos Banienės teigimu, sodinti medžius – prasmingas darbas, juolab kad jį gali pamatyti kartų kartos.

Sodmenų turi ir parduoti

Visus sodmenis Kretingos padalinys užsiaugina Darbėnų medelyne. Sodinukų pakanka ne tik savo reikmėms – jie iškeliauja į Švediją, Latviją, Estiją, taip pat Lietuvoje į Kazlų Rūdos, Trakų, Šalčininkų, Nemenčinės, Raseinių regioninius padalinius.

Kol iš sėjinuko eglė tampa sodinuku, turi augti 3–4 metus. Šiandien Šernų girininkijoje sodinami pušies sėjinukai, sulaukę 2 metų. „Medeliai medelyne – kaip vaikai: sėjinukai pirmiausia pabūna „lopšelyje“, persodinti medžiai tampa sodinukais-darželinukais, o tada jau eina į mišką kaip į mokyklą“, – palygino G. Banienė.

Privatiems miškams atkurti Kretingos padalinys šiemet gali pasiūlyti per 480 tūkst. eglės, ąžuolo, beržo ir juodalksnio sodinukų.

Specialistės teigimu, atsodinti ar naujai įveisti miškai nepaliekami be priežiūros. Pavyzdžiui, pušis dažnai tenka saugoti nuo pušinio straubliuko – vabalo, kuris apgriaužia spygliuočių kamieno žievę. Žiemą jaunų medžių ūglius tarsi salotas kramsnoja briedžiai, stirnos. Norint nuo to apsaugoti, pasak G. Banienės, šiais metais 27 ha pušies ir ąžuolo želdinių bus aptverta tvoromis, taip pat apie 420 ha želdinių bus aptepta repelentais.

Išskirtine Miškų urėdijos Kretingos padalinio vietove G. Banienė pavadino Kuršių Neriją, kur pastaraisiais metais kilo ne vienas gaisras. Kadangi ūkinių miškų ten nėra, mediena pramonei neauginama, didžiąją dalį persenusių kalninės pušies medynų nuspręsta pakeisti pušies medynais.

Originaliai pagerbs Kardo rinktinę

G. Banienė teigė savo pažįstamus ir draugus su šeimomis sutelkusi jau rytoj, šeštadienį, iš pat ryto važiuoti į Nidos girininkiją sodinti medelių.

„Tai bus ir maloni pramoga, ir naudingas darbas, – įsitikinusi pašnekovė. – Plotas, kurį apsodinsime, gražiai atsivers nuo Kuršių Nerijoje aukščiausios Vecekrugo kopos. Kad čia sodino medžius, žinos, o dar ir savo vaikams kada nors galės papasakoti mūsų vaikai.“

Balandžio 25 dieną pavieniai rajono gyventojai ir šeimos, taip pat moksleiviai, įmonių, įstaigų darbuotojai, organizacijų atstovai kviečiami į tradicinį visoje Lietuvoje nebe pirmus metus organizuojamą „Nacionalinį miškasodį“, įvyksiantį ir Darbėnų girininkijoje.

„Miško sodmenimis, kastuvais, kitais įrankiais pasirūpinsime mes, žmonėms tereikia elektroniniu būdu iš anksto užsiregistruoti ir susirinkti“, – sakė specialistė.

Tačiau „Nacionalinis miškasodis“ – ne vienintelė prasminga akcija šį pavasarį. Balandžio 5 dieną Vaineikių girininkijoje sodinti medžių Kretingos miškininkai nutarė suburti Lietuvos valstybei bei piliečiams pareigą atliekančių tarnybų pareigūnus – policininkus, pasieniečius, ugniagesius, miškininkus, aplinkosaugininkus, kariškius. Taip bus paminėtos Žemaičių apygardos Kardo rinktinės 75-osios įkūrimo metinės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas