Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
„Mosto“ vadovas Juozas Griušys ir „Mosto“ galerijos šeimininkė Nijolė Griušienė pasidžiaugė, kad Palangos dailininkai gaivina atviruko žanrą.

Gražiausių metų švenčių laukimas didžiausiame Lietuvos kurorte jau nebeįsivaizduojamas ne tik be žibančios Kalėdų eglės, bet ir be tradicine tapusios parodos: šiemet Palangos kūrybinės grupės „Mostas“ dailininkai su bičiuliais jau aštuonioliktą kartą pakvietė į Palangos viešojoje bibliotekoje įkurtoje galerijoje „Mostas“ eksponuojamą kalėdinių atvirukų parodą.

Sveikindamas parodos autorius ir svečius „Mosto“ vadovas Juozas Griušys pasidžiaugė, kad tiek „Mosto“ kūrėjai, tiek kiti palangiškiai dailininkai neleidžia išnykti tikro, gyvo kalėdinio atviruko žanrui, gaivina jį ir puoselėja. Taip, kaip šią tradiciją puoselėja ir dailės salono „Mostas“ šeimininkė Nijolė Griušienė – būtent jai pasitinkant 2003-uosius ir kilo mintis surengti pirmąją kalėdinių atvirukų parodą, būtent ji iki pat šiol kasmet primena dailininkams apie artėjančias šventes ir paragina juos dalyvauti tradicinėje parodoje.

Sukūrė per 140 atvirukų

Per parodos atidarymą svečiai turėjo galimybę ne tik grožėtis atvirukais, bet ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. O prieš bandydami kurti patys galėjo įkvėpimo pasisemti iš atvirukų, sukurtų pačia įvairiausia technika: čia ir ranka pieštukais piešti, ir akvarele lieti, ir šilkografijos, ir aplikacijos bei koliažo technikomis sukurti darbai – nuo miniatiūrų iki tokių, kuriuos, pasak parodos lankytojų, galima įsirėminti kaip paveikslus.

Šiemet kalėdinių atvirukų žanrą gaivino kartu su „Mosto“ dailininkais Gražina Oškinyte-Eimanavičiene, Rasa Užpelkyte, Egle Lipinskaite, Ieva Litvaityte, Gražina Eimanavičiūte ne pirmus metus tradicinėje parodoje dalyvaujantys Vytautas Kusas, Miglė Jonaitienė, Daiva Šimkevičienė, Roma Tumosaitė, Angelė Skurdauskienė, Lina Ulbienė bei pirmąkart savo sukurtus atvirukus į Palangą atvežę Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto studentai Aistija Sokolova ir Eimantas Budrys.

Dailininkai aštuonioliktajai parodai sukūrė per 140 atvirukų. Pasak parodos lankytojų, jie – pačiam įvairiausiam skoniui: prabangūs ir kuklūs, turtingi ir subtilūs.

Atviruko niekas nepakeis

Marguose ir mažiau spalvinguose, pieštuose, tapytuose, iškarpytuose ar nėriniais padabintuose atvirukuose – angelai ir eglutės, snaigės ir seniai besmegeniai, žvakutės ir žaidžiantys rytietiško horoskopo motyvai. Ar nesunku kasmet ieškoti su šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais susijusių temų, ar nesunku nuo didesnio formato kūrinių pereiti prie mažo atviruko ir, galų gale, ar šiais naujausių technologijų laikais ranka pieštas atvirukas nėra atgyvena?

Nuo pat pirmosios parodos jose dalyvaujanti grafikė, Palangos herbo kūrėja ir miesto garbės pilietė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė sakė, kad jai kaip tik patinka, net įdomu kurti atvirukus Kalėdų tema. Ir, nors kasmet pagalvoja, ką čia dabar reikės ant nedidelio popieriaus lapelio perkelti, kasmet randanti temų ir motyvų, nes juk kažkas keičiasi aplinkoj, kažkas – pačiame žmoguje. Tuo ir dalijasi.

„Būna, kad atvirukus bekurdama išrandu ką nors naujo, ką paskui panaudoju kituose darbuose. Būna, kad grįžtu prie senų dalykų – atvirukus piešiu ranka, pieštuku, tobulinu tekstilės ir lino medžiagos techniką, su kuria man patinka improvizuoti. O pats atvirukas – jokios technologijos nepakeis to, ką palietė du žmonės: dailininkas, jį kurdamas, ir savo ranką rašydamas sveikinimą siuntėjas“, – sakė dailininkė.

Palangos dailininkų sukurti šventiniai atvirukai.

Šilta, gražu, unikalu

Pasak dailininkės Rasos Užpelkytės, didelio formato darbus kuriančiam menininkui yra gan sunku pereiti prie miniatiūros – atviruko, mat miniatiūra reikalauja ypatingo kruopštumo. Tai – lyg juvelyrika. Sunku save miniatiūros žanre išbandyti, bet – įdomu pajusti kitokią specifiką, nuo visumos pereiti prie detalių. O prie kūrybinės grupės „Mostas“ steigimo prisidėjęs jos krikštatėviu vadinamas tapytojas Romas Paulikas atviravo, kad, ateidamas pažiūrėti kolegų darbų, kaskart sau prisipažįsta: atvirukai – ne jam, atvirukus kuria dailininkai „krapštukai“.

Dailininkė Eglė Lipinskaitė sakė, jog šiemet, kai nėra sniego, savo atvirukuose ji tiesiog tapiusi žiemos vaizdus – gi ir sniegas sukuria šventinę nuotaiką. Ir pripažino, kad dailininkui išties sunki užduotis yra mažu darbu perduoti šventės blyksnį.

„Kalėdinis atvirukas mane nukelia į vaikystę, kai mes dar rašydavom laiškus ranka: tai miela, tai tikra. Tai – nuoširdu. Ir – kaip gražu, kai prieš šventes tu gauni laišką – dovaną, kai tu atplėši voką, o jame – atvirukas. Gyvas, pieštas atvirukas, kuriame ranka parašyti iš pačios širdies plaukiantys linkėjimai. Juk žmogus, ir rinkdamas atviruką, ir parinkdamas linkėjimus, ir juos rašydamas galvoja būtent apie tave, o ne visiems adresatams vienu paspaudimu persiunčia tą pačią SMS žinutę“, – kalbėjo E. Lipinskaitė.

Beveik kasmet parodose dalyvaujanti dailininkė Reda Rimkutė-Ščerbakovienė akcentavo: tai, ką daro „Mosto“ dailininkai ir jų bičiuliai, tai, kas sukuriama kalėdinių atvirukų parodoms, yra šilta, gražu. Ir – unikalu.

„Manau, kad visi jau atsikando sveikinimų elektroniniais laiškais ar socialiniuose tinkluose, pagaliau vėl vertinama tai, kas, kaip sakoma, yra rankų darbo, vienetiniai egzemplioriai. Juk kai tu gerbi žmogų, tu parenki jam kažką unikalaus – tokie yra „Mosto“ ir mūsų bičiulių atvirukai. Mes Palangoje palaikome tą tarsi nueinančios kartos tradiciją, kuri, noriu tikėti, neišnyks“, – sakė dailininkė.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas