Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Traktorių kolona Kretingoje nešė žinią

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2019-11-29
Nuo starto vietos ties keliu Kretinga–Kūlupėnai technika pajudėjo pirmyn Vilniaus gatve ir pasuko Žemaitės alėja.

Rengdamiesi protesto prieš valdžios institucijų vykdomą žemės ūkio politiką žygiui, kelio Kūlupėnai–Kretinga pakraščiu antradienio rytą žemdirbiai išrikiavo savo traktorius ir laukė 11-os valandos, kada bus duotas startas pajudėti pirmyn Kretingos gatvėmis.

Nori būti išgirsti

„Traktorių, kaip ir planavom, – pusšimtis, gal šiek tiek net daugiau“, – apžvelgęs technikos paradą, pastebėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus. Anot jo, nors laiko nė vienam ne per daugiausia, šioje taikioje akcijoje dalyvaujantys žemdirbiai parodė vienybę ir sąmoningumą. Pirmininkas pasidžiaugė ir saugų eismą užtikrinti padėjusių Kretingos policijos komisariato pareigūnų geranoriškumu, taip pat tuo, kad į akcijos starto vietą atvyko, su žemdirbiais pasikalbėjo ir net į atskirą susitikimą pasikviesti pažadėjo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

„Atsigirstame, kad tiek dėl atlyginimų kovojantys mokytojai, tiek ūkininkai tokiais protestais garbės nedaro, paralyžiuoja valstybės gyvenimą, kenkia ekonomiškai. O kaip kitaip atkreipti valdžios dėmesį, jeigu valdžia mūsų negirdi? Mes nenorim, kad kuro kainas, mokesčius pakeltų“ – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kartenos seniūnijoje 600 ha žemės plote su dviem sūnumis ūkininkaujantis Gintaras Žiobakas. Tiems, kurie mano, jog ūkininkai ir taip gerai gyvena, karteniškis teigė turintis atsaką: „Tegul patys ateina, padirba, pamatys, kokia tai kaina – 10 metų vasarą nebuvo kada į Palangą nuvažiuoti.“

Gintaras Žiobakas (iš kairės), Virginijus Čėsna ir Marius Jasas teigė, jog šios taikios akcijos tikslas – atkreipti valdžios dėmesį į gresiančias problemas, jeigu ūkininkams būtų drastiškai pakeltos kuro kainos ir padidinti mokesčiai.

Batonai lentynose neauga

Ūkininko Virginijaus Čėsnos nuomone, vieni žemdirbiai gyvena geriau, kiti blogiau, bet juk ir verslininkams, ir kituose sektoriuose dirbantiems sekasi nevienodai – kuriam geriau, kuriam – prasčiau. Blogiausia, kai kiršinamos visuomenės grupės, kai miestas pyksta ant kaimo, nors viena ūkininko sukurta darbo vieta sukuria 3–4 darbo vietas aptarnavimo sferoje. „O gal kas nors galvoja, kad batonai auga „maximų“ lentynose? Ne, jie mūsų laukuose sunkiu prakaitu užauginami“, – ironizavo pašnekovas.

V. Čėsna svarstė, kad galbūt ir po šios protesto akcijos kas nors komentuos: tik pažiūrėkit, kokiais gražiais traktoriais į Kretingą suvažiavo! O mažai kam rūpi, kad daugelis traktorių dar tebėra banko, nes pirkti iš paskolų, turi jas išsimokėti Be to, jeigu ūkininkai būtų pasirodę atgyvenusiais rusiškais. „Belorusais“, taip pat būtų nepatikę – sakytų, kad pusė šimto traktorių mieste teršė orą.

Nori būti išgirsti

Išskyrus ūkininkus, daugiau nė viena visuomenės grupė negauna tiesioginių išmokų. „Bet valdžios biurokratai iš televizijos ekranų meluoja, teigdami, kad moka po 180–200 eurų už hektarą. Iš tiesų gaunam vidurkį 115 eurų. Tačiau, pavyzdžiui, aš pats už nuomojamos žemės hektarą mažiausiai atseikėju po 150 eurų, dar 15 procentų tenka valstybei. Tai štai, kur tos mūsų išmokos nuplaukia“, – atkirto V. Čėsna, kartu su nuomojama žeme valdantis 1 tūkst. 200 hektarų.

Ekologinį mišrųjį ūkį Valėnų kaime turintis 5-erius metus ūkininkaujantis Marius Jasas prisipažino, kad 4-eri prieš tai buvę metai buvę ypač nuostolingi. „Su žmona abu esam su aukštaisiais išsilavinimais, pasvarstom galbūt dirbdami pagal specialybes – ji pedagogė, aš inžinierius – pinigų uždirbtume daugiau, bet į žemės ūkį vis dar kabinamės, vis dar tikimės, kad kada nors bus geriau. Gal ir bus“, – svarstė kartu su kitais ūkininkais streike dalyvaujantis valėniškis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas