Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Klasikinio dainavimo užkulisiuose

  • Mūsų žmonės
  • 2019-08-09

Kretingiškė Smiltė Murencevaitė šiuo metu studijuoja Lietuvos muzikos teatro akademijoje (LMTA) klasikinio dainavimo specialybę. Mergina tvirtina, kad šios studijos – ilgas ir kruopštus darbas, reikalaujantis daug jėgų ir pastangų.

S. Murencevaitė kartu su Rūtos Agafonovienės mokiniais surengė koncertą „Pasimatymas su muziką.“ Scenoje – kartu su koncertmeistere Virginija Ruzgiene.

Nugalėjo muzika

Pašnekovė prisiminė, kad mokytis muzikos paslapčių S. Šimkaus konservatorijoje ji svarstė dar besimokydama Pranciškonų gimnazijos aštuntoje klasėje. Be dainavimo mergina šoko sportinius šokius pas Alfonsą Mačėną: „Vienu metu galvojau, kad siesiu savo ateitį su šokiais, tačiau muzika nugalėjo.“

Iš pradžių Smiltė ketino gilintis į smuiko atlikimo subtilybes – mergina Kretingos meno mokykloje smuiku griežė Nijolės Narkutės klasėje, tačiau planus sujaukė privačios vokalo pamokos. „Prieš aštuntą klasę vasarą pabandžiau dainuoti pas vokalo mokytoją. Man labai patiko, norėjau toliau lavinti balsą, todėl nusprendžiau stoti į vokalo specialybę“, – tvirtino Smiltė.

S. Murencevaitė 4 metus klasikinio dainavimo mokėsi Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje Rūtos Agafonovienės klasėje. „Rinkausi šį žanrą, nes norėjau įgyti vokalo pagrindus, vėliau galvojau pereiti į džiazinį dainavimą, tačiau man labai patiko, todėl likau“, – paaiškino mergina.

Mokytis Smiltei S. Šimkaus konservatorijoje sudėtinga buvo IX ir X klasėje, kai mokymosi programoje buvo daugiau bendrojo lavinimo ugdymo dalykų. Vėliau, pasirinkus dalykus, kurių mergina norėjo pati, mokytis buvo paprasčiau: „Kadangi disciplinos yra integruotos, didesnį dėmesį skyriau muzikos dalykams.“ Baigdama bendrojo lavinimo programą Smiltė laikė 4 egzaminus: lietuvių, rusų ir anglų kalbas bei muzikologijos egzaminą, kuris, pasak pašnekovės, pareikalavo labai daug jėgų: „Nors jis tik mokyklinis, tačiau tikrai sudėtingas.“

Akademijoje sutiko kraštietę

Baigusi S. Šimkaus konservatoriją Klaipėdoje, šiandien S. Murencevaitė gilina klasikinio vokalo žinias Lietuvos muzikos teatro akademijoje. Stojamieji egzaminai, pasak pašnekovės, nesudėtingi, tačiau jaudulio atliekant programą buvo: „Visus metus rinkausi kūrinius, programa nebuvo nauja, ta pati, kurią dainavau baigiamajame egzamine S. Šimkaus konservatorijoje, todėl gana tvirtai jaučiausi. Vis dėlto jaudinausi, buvo sudėtinga žengiant į sceną palikti baimę užkulisiuose.“

S. Murencevaitė mokosi kraštietės Reginos Maciūtės klasikinio vokalo klasėje. Mergina tvirtino, kad prieš stojant į akademiją nežinojo, kad ši pedagogė taip pat kilusi iš Kretingos, tik pradėjus mokytis pas profesorę paaiškėjo šis faktas. Anot pašnekovės, su dėstytoja yra glaudus ir malonus santykis: „Kartais pasikalbame ir apie apie savo gimtąjį miestą.“

Paprašius palyginti mokymasi konservatorijoje ir akademijoje, mergina teigė, kad panašios pagrindinės vokalo specialybės dėstytojos ir jų dėstymo metodika, o skirtumų yra daugiau. Pirmiausia, anot Smiltės, akademijoje mokosi to, ko tikrai reikės ateityje: „ Nebeliko dalykų, kurie man trukdytų susitelkti. Pasirinkau savo kelią ir ties tuo dirbu.“ Baigusi pirmą kursą, Smiltė teigia, kad studijos nėra labai intensyvios. „Daugiausia laiko skiriu pagrindiniam dalykui – savo specialybei, vokalui“, – tvirtino pašnekovė. Anot jos, mokslo metais šiokiadieniais vyksta trys savaitinės vokalo paskaitos su dėstytoja. Po užsiėmimų tomis dienomis pašnekovė stengiasi daugiau nedainuoti, kad nepersitemptų. Likusį laiką ji mokosi tekstus ir muzikinę dalį savarankiškai.

Be vokalo pamokų, praėjusiais mokslo metais LMTA Smiltė mokėsi scenos kalbos, sceninio judesio pagrindų ir muzikos teorijos disciplinų: solfedžio, muzikos istorijos. Taip pat mergina pradėjo mokytis italų kalbos, turi gretutines pedagogikos studijas.

Svarbu gerai pasirengti

Pasak S. Murencevaitės, atliekamus kūrinius kol kas daugiausiai parenka patys dėstytojai, tačiau studentai gali siūlyti, ką norėtų atlikti. Programą, kurią praėjusį semestrą sudarė dvi arijos – barokinė ir klasikinė, dvi vokalizės – kūriniai balso technikai lavinti ir viena lietuvių liaudies daina, ruošiama beveik pusmetį. „Tekstą išmokti pakanka poros savaičių, tačiau vokalinius niuansus šlifuojame apie du tris mėnesius, kartais ir ilgiau“, – teigė LMTA studentė.

Ruošdamasi egzaminams ar koncertams Smiltė atskleidė, kad ypatingų ritualų, kurie būtų svarbūs prieš žengiant į sceną, neturi: „Prieš dainuojant svarbu būti gerai pasiruošus – tvirtai mokėti tekstą, būti pailsėjus ir išsimiegojus. Išskirtinių ritualų neturiu.“

Anot S. Murencevaitės, ji neturi operos solistų autoritetų, į kuriuos norėtų lygiuotis, tačiau mergina dažnai stebi panašaus amžiaus klasikinio dainavimo atlikėjus. Viena jų – baltarusė solistė Margarita Levchuk. „Mūsų panašus balso tembras ir amžius, todėl stebiu ją socialiniuose tinkluose, žiūriu vaizdo įrašus. Šiuo metu Baltarusijoje ji yra kylanti žvaigždė“, – įvardino S. Murencevaitė.

Smiltė teigia, kad jai patinka klausytis ne tik klasikinės, bet ir kitų žanrų muzikos – merginos namuose skamba populiarioji muzika, kartais ir džiazas. „Taip pat kartais tapau ir skaitau knygas“, – tvirtino mergina.

Nors pastaruoju metu pašnekovė labiau lavina savo balsą, tačiau smuiko, mergina teigė nepamiršusi. „S. Šimkaus konservatorijoje turėjau smuiko pamokų – du metus papildomai kartą per savaitę grodavau. Kurį laiką, maždaug metus, negrojau, tačiau per likusią vasarą bus galimybė prisiminti šiuos įgūdžius“, – teigė pašnekovė.

Šiuo metu didžiausias iššūkis Smiltei – pasirengti Erasmus mainų programai. „Noriu vykti į Austriją arba Vokietiją, todėl šiuo metu mokausi vokiečių kalbą, ji nėra lengva. Abiejose šalyse klasikinis dainavimas yra gana plačiai išvystytas, todėl noriu pasisemti patirties ir pažinti vokiškąją operos mokyklą ir jos tradicijas iš arčiau“, – ateities planus įvardijo S. Murencevaitė.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas