Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Alfredas Kerulis nuo mažens mėgo konstruoti ir suprasti, kaip veikia jį supantis pasaulis.

Kretingiškis dvidešimtmetis Alfredas Kerulis šiuo metu Pietų Danijos universitete (SDU) studijuoja mechatroniką. Vaikinas nuo mažens mėgo konstruoti ir siekė suprasti, kaip veikia jį supantis pasaulis, todėl savo gyvenimo be įvairių cheminių bandymų ir elektronikos prietaisų neįsivaizduoja.

Lydi smalsumas

Viena priežasčių, kodėl Alfredas ėmė domėtis technika, – noras pačiam iš arčiau pamatyti ir suvokti, kaip viskas veikia. „Man labai įdomu ardyti, konstruoti, o vėliau pagaminti ką nors naujo. Ypač, kai prietaisai nei per daug paprasti, nei per daug sudėtingi“, – tvirtino jis. A. Kerulis teigė, kad jam nuo pat mažens buvo įdomi jį supanti aplinka. Kadangi jis vaikystę praleido kartu su seneliu, kuris buvo ūkininkas, vaikinas dažnai stebėjo, kaip jis taisė traktorius, kitus ūkio prietaisus.

Ilgainiui Alfredas pats ėmė bandyti ką nors konstruoti. „Senelis padarė didžiausią įtaką domėjimuisi technika, man jis – autoritetas“, – akcentavo kretingiškis.

Kiek sukūrė mažų prietaisų, Alfredas neskaičiuoja. Pirmas įrenginys, kurį jaunuolis būdamas dvylikos padarė pats, – radijo siųstuvas. Vėliau studentą sudomino saulės baterijos. Pastarųjų konstravimas – kelių, defektų turinčių, saulės baterijų detalių pritaikymas naujai baterijai – vaikinui buvo iššūkis. Anot jo, šie elementai labai trapūs, todėl buvo svarbu išmokti kruopščiai lituoti.

Viena didžiausių jaunuolio įgyvendintų idėjų – 3D spausdintuvas. Tai buvo vaikino XI klasės metų projektinis darbas. „Jam skyriau daug laiko. Ieškojau brėžinių internete, kuriuos vėliau pritaikiau ir tobulinau, bei tinkamų detalių, iš kurių galėčiau sukonstruoti spausdintuvą“, – prisiminė A. Kerulis.

Idėjos naujiems projektams studentui gimsta spontaniškai, dažnai mintis ką nors konstruoti diktuoja ir gyvenimo akimirkos. A. Kerulis prisiminė įvykį, kai prieš porą metų jis įsigijo riedlentę, išmokęs ją valdyti, nukeliavo į Palangą, tačiau grįžti jam pritrūko jėgų. Taip jam kilo mintis, kad reikia elektrinės riedlentės. „Dauguma žmonių patys galėtų įsigyti tokią riedlentę, tačiau aš manau kitaip – jei galiu pasidaryti pats, taip ir padarysiu. Galbūt bus ir brangiau, ir sudėtingiau, o galutinis rezultatas nebus idealus, tačiau labai daug išmoksiu ir tai bus neįkainojama patirtis“, – atkreipė dėmesį Alfredas.

Vienas jaunuolio sukurtų prietaisų – 3D spausdintuvas.

Nori išbandyti pats

Vaikinas namuose įsirengė dirbtuves. Namo rūsyje esančias patalpas pritaikė savo reikmėms – įrengė darbastalius ir lentynas, tačiau jose daug laiko nepraleidžia: „Negaliu ilgai vienoje vietoje intensyviai dirbti, po kelių valandų mano dėmesys mažėja.“

Cheminius eksperimentus Alfredas atlieka lauke. Pastaruoju metu labiausiai vaikiną domina pirotechnika: „Man įdomu, kaip veikia saliutai ir patys fejerverkai, kokia jų sudėtis. Parduotuvėje įsigytus fejerverkus uždegi, jie susprogsta, ir viskas tuo baigiasi. Aš noriu patyrinėti, iš ko jie sudaryti.“

Nors Alfredas atlieka daugybę bandymų, jis atviravo, kad svarbiausia – saugumas, ypač išbandant naujas medžiagas. „Nemažai žmonių bijo atlikti cheminius eksperimentus. Jie sako, kad nusideginsiu, tai pavojinga, tačiau, jeigu protingai ir atsakingai elgiesi, nieko pavojingo sveikatai neatsitiks“, – akcentavo Alfredas. Anot jo, prieš naudojant cheminę mežiagą reikia žinoti, kokios savybės jai būdingos ir kaip ji reaguoja su kitais elementais.

Nori grįžti į Lietuvą

Kadangi Alfredas didelę dalį laiko skiria eksperimentams, nuo praėjusio rugsėjo Danijos pietuose, 40 km nuo sienos su Vokietija nutolusiame Sionderborgo (Sønderborg) mieste jis studijuoja mechatroniką. Ši studijų programa – mechaninės inžinerijos ir elektronikos programų sintezė. Panašios studijos yra ir Lietuvoje, tačiau Alfredas pasirinko studijuoti Danijoje dėl kelių priežasčių.

Viena jų – skatino tėvai. „Kadangi pats nežinojau, kokias studijas pasirinkti, tėvai skatino sieti ateitį su pomėgiu konstruoti, paklausiau šio tėvų patarimo. Taip pat daug pažįstamų studijavo Danijoje, jiems ši šalis patiko, todėl pagalvojau, kad ir man reikėtų pabandyti“, – pradžią prisiminė studentas.

Mechatronikos studijų programos kursas yra tarptautinis – studentai atvykę iš Vokietijos, Rumunijos, Japonijos, Jungtinių Arabų Emyratų. Pasak Alfredo, kurse iš viso mokosi apie 70–80 studentų, iš jų – penkios merginos. Prasidėjus studijoms, studentų skaičius siekė šimtą, tačiau dalis jų metė studijas, supratę, kad tai – ne jų sritis.

Dvidešimtmetis atskleidė, kad labai svarbu studijuojant atrasti savo mokymosi metodus, nes informacijos pateikiama daug. Praėjusiais mokslo metais studentui sudėtingiausia buvo aukštoji matematika.

Vis dėlto jaunuolį nuvylė socialinis gyvenimas po paskaitų. „Miestas labai mažas, jei žmogus yra intravertas, tokia aplinka jam labai tinka, tačiau man trūko bendravimo su kitais žmonėmis. Dauguma inžinerijos studentų nelinkę bendrauti, jų mieste tikrai nepamatysi. Ilgainiui susiradau draugų, tačiau nesijaučiau kaip namuose. Jei studijuočiau didesniame mieste, būtų visai kas kita“, – svarstė studentas.

Vaikinas įsitikinęs, kad baigęs studijas Danijoje neliks. „Tai – ne mano šalis. Galbūt po studijų kelerius metus dirbsiu šioje šalyje, sukaupsiu reikiamos patirties, tačiau ilgam likti neplanuoju. Noriu grįžti į Lietuvą ir čia kurti savo verslą bei ateitį“, – atviravo A. Kerulis.

Sigita RAZMUTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas