Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Teatras yra mano gyvenimas“, – sakė anykštėnas režisierius Jonas Buziliauskas.

„Visos Agotos išeinat į priekį, dabar – visi Bekampiai ir Bekampienės, Antanai, Vincai – taip pat, kur vienintelis piršlys?!“ – paskutinius nurodymus paskutinėje repeticijoje, prieš prasidedant tarptautinį festivalį „Baltijos rampa“ papuošusiam spektakliui „Amerika pirtyje“, Kretingos rajono kultūros centre ir lietuvių, ir rusų kalbomis davė anykštėnas režisierius Jonas Buziliauskas.

Rūpėjo visuma

Vien Agotų nusilenkė kokios penkios, Antanai – šeši, Bekampiai – aštuoni, mat tą patį jungtinį spektaklį, tik atskiras jo scenas, vaidino lietuviai, latviai bei estai. Pasižiūrėti, kaip sekasi, J. Buziliauskas anksčiau buvo nuvykęs į abi kaimynines šalis. Svetimų aktorių, kurie turi savo teatrų režisierius, o į jų gimtąsias kalbas išverstą lietuvišką pjesę gavo gerokai iš anksto, jis nemokino. Užduotis buvo kiekvienai teatro grupei paruošti scenas taip, kaip jos jas supranta, atskleisti savo stilių. Vilkutaičio-Keturakio „Amerika pirtyje“ ir profesionalų, ir mėgėjų, pasak J. Buziliausko, jau „statyta perstatyta“. Daugelis teatrų šią pjesę šiuolaikina, prigalvoja kitokių niuansų, įdiegia dabartinių technologijų, sieja su dabartinėmis aktualijomis – ir tai gerai.

„Mano sumanymas buvo viską aprėpti, epizodus sujungti į visumą, kad tie patys skirtingų šalių ir skirtingų Lietuvos teatrų personažai – Agotos, Bekampai, Antanai arba Vincai, – vaidinantys po 5 ar 10 minučių, gražiai pakeistų vienas kitą, kad būtų spektaklio tąsa“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė jis.

Vaidinimą, kurio epizodus paįvairino ir žemaičių, ir dzūkų, ir suvalkiečių bei aukštaičių tarmės (vaidino įvairių Lietuvos regionų – Telšių Žemaitės, Varėnos r. Matuizų, Jurbarko Konstantino Glinskio, Skapiškio „Stebulės“, Utenos kamerinis teatrai), režisierius pavadino eksperimentu, turinčiu išliekamąją vertę vien dėl to, kad kūrinys „Amerika pirtyje“ specialiai buvo išverstas ir į latvių bei estų kalbas. Vis dėl to sunkiausia, anot pašnekovo, – ne suvaldyti visumą, o kad repeticijoms reikėjo daugiau laiko.

Paskutinės repeticijos metu į scenos priekį paeiliui buvo kviečiami visų teatrų, vaidinusių 120 metų jubiliejų šiemet švenčiantį pirmąjį lietuvišką spektaklį „Amerika pirtyje“, veikėjai, tarp kurių – ir Bekampiai, ir Antanai.

Teatras – gyvenimo būdas

Dešimt estų aktorių-mėgėjų į Kretingoje vykusį festivalį „Baltijos rampa“ atlydėjusi iš profesijos nekilnojamojo turto specialistė Reit Rautsep teigė, kad vaidinti jiems buvo labai smagu: svajonių šalis Amerika – populiarumo nepraradusi tema ir jų šalyje, o spektakliai pagal senoviškas pjeses ir ten statomi su malonumu. Tik, skirtingai negu Lietuvoje, aktoriai-mėgėjai, kad galėtų išsinuomoti repeticijų salę, pagal projektą kas mėnesį patys susimoka po 10 eurų. „Negaila, nes teatras yra įvairias profesijas turinčių žmonių gyvenimo būdas, sielos atgaiva“, – sakė R. Rautsep iš Viljandi.

Kad teatras ir jo gyvenimo būdas, patikino jungtinio spektaklio režisierius J. Buziliauskas. Beje, daugeliui Lietuvos žiūrovų jis pažįstamas kaip komedinio žanro herojus Beausis televizijos seriale „Miesčionys“. Šį serialą pats kūrė kartu su 1989 metais įsteigta komercine grupe „Ambrozija“.

„Vieni mėgsta žvejoti, kiti medžioti, treti kolekcionuoti pašto ženklus ar ką kita, o mano darbas, pomėgis ir visas gyvenimas yra teatras, tik teatras“, – teigė jis. Beje, kitose scenose prisijuokavęs iki soties, savajame, Anykščių teatre, kuriame dirba ir su kuriuo per 6-erius metus spėjo aplankyti Vengriją, Bulgariją, Rumuniją, Slovakiją, Suomiją, Maroką, Farerų salas, Rusiją, Lenkiją, Baltarusiją, Ukrainą, Pietų Korėją, sakė, to daryti nenori, komedijų beveik nestato. Vieni žinomiausių jo spektaklių – Euridipo „Medėja“, Antano Vienuolio drama „Prieblandoje“, Justino Marcinkevičiaus „Mindaugas“, monospektaklis „Velnioniškai vienas…“ pagal Pauliaus Širvio eiles. Iš viso savo ir kituose teatruose J. Buziliauskas pastatė apie 40 spektaklių, daugelyje pats ir vaidino. Kretingos rajono kultūros centro sceną yra prisijaukinęs taip pat – gerai pažinojo režisierių Egidijų Radžių, ryšius palaiko su šios Amžinybėn išėjusios asmenybės vardu pavadinto teatro vyriausiuoju režisieriumi Nerijumi Gedminu bei Vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausiąja režisiere Aukse Antulienė. Šiame Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje su jais pabendravo ir vėl, Auksės vadovaujamas Šešėlių teatras parodė spektaklį „Kretingos istorija vaikų pasakose“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas