Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Stovykloje Italijos kalnuose dalyvavo moksleiviai iš 5 Europos valstybių.

Jau trečią kartą Pranciškonų gimnazijos moksleiviai svečiavosi Italijoje, kur mokslo metus užbaigė stovykloje Alpių kalnuose „Gyventi ne išgyventi“ (it. kalba „Vivere no vivacere“). Šių metų stovykla subūrė žmones iš skirtingų Europos šalių ir konfesijų – tris dienas Mezzoldo kalnų miestelyje kretingiškiai praleido kartu ne tik su italais moksleiviais, bet ir svečiais iš Ukrainos, Moldovos ir Rumunijos. Stovykloje taip pat susibūrė ne tik katalikai, bet ir stačiatikiai, liuteronai bei Italijos Egipto koptų bendruomenė.

Skatino vienybę

Į penkių dienų trukmės kelionę vyko 5 mokiniai – Augustina Čičiūnaitė, Domantė Lipskytė, Nojus Žiubrys, Gabrielė Šlušnytė, Erika Ševcova ir sesuo Julija Lukauskaitė.

Vienas svarbiausių šios stovyklos tikslų – ekumenizmo, krikščionių vienybės, skatinimas. Pirmą stovyklos dieną buvo kalbama apie vertybes, vyko įvairūs užsiėmimai, sportiniai žaidimai, diskusijos grupėse. „Diskusijų metu kalbėjome ir apie bendras šalių patirtis bei istoriją – pasakojome apie SSRS okupaciją ir kaip tai paveikė žmonių gyvenimą mūsų šalyse. Vėliau supratau, kad mus visus vienija tikėjimas“, – atskleidė aštuoniolikmetė A. Čičiūnaitė.

Jai pritarė ir bendraamžė G. Šlušnytė: „Jauni žmonės, nepaisant jų rasės ar kitokių krikščionybės srovių, gali bendrauti ir tapti gerais draugais. Ir juos vienija Jėzus Kristus“.

Anot Augustinos, anksčiau kitos konfesijos jai buvo tolimos ir sunkiai suprantamos, tačiau dabar mergina yra susipažinusi ne su abstrakčia religija ar jos atšaka, o su konkrečiais žmonėmis, kurie tą tikėjimą išpažįsta. „Tai keičia mano mąstymą ir suvokimą apie kitas religijas“, – pripažino kretingiškė.

Vis dėlto bendravimą kartais ribodavo kalbos barjeras. „Praėjusiais metais, kai norėjau pasakyti kažką itin svarbaus ir sudėtingo, galėjau mintį suformuluoti lietuviškai, o sesuo Julija ją išversdavo į italų kalbą. Kadangi šį kartą buvo žmonių ir iš kitų šalių, ne vien Italijos, bendravome anglų kalba. Reikėjo šiek tiek daugiau laiko, kol galėjau angliškai pasakyti, ką noriu, kartais pritrūkdavo žodžių“, – vieną sunkumų įvardijo moksleivė.

Augustina tvirtino, kad grįžus į kambarį po sunkios ir ilgos dienos, kalbos netildavo dar ilgai – nors kambariuose gyveno skirtingų tautų žmonės, dienos įspūdžių pasidalinimas užsitęsdavo kelias valandas. „Buvo labai įdomu bendrauti su visais, nes sutikau kitokio temperamento žmonių. Kalbėdami apie kultūrinius skirtumus, užmezgėme gilesnę draugystę“, – tikino A. Čičiūnaitė.

Sužavėjo paprastumas

G. Šlušnytė atskleidė, kad ją nustebino italų geranoriškumas ir draugiškumas: „Mane sužavėjo italų pagarba gamtai, jie siekia augmenijos, gyvūnijos ir žmonių tarpusavio harmonijos. Italijos gamta – nuostabi. Patiko kalnai ir spalvingi miestai, atrodo, eini gatve ir viskas žydi“, – prisiminė Gabrielė.

Jai pritarė ir Nojus, ir Augustina. Abu moksleiviai teigė, kad kopimas į kalnus ir nuolatinė nuostaba atsiveriančiais gamtos vaizdais buvo vieni įsimintiniausių momentų per visą kelionę.

Nors Augustina kartą jau buvo Alpėse, ji šiuos kalnus atrado iš naujo. Mergina prisiminė akimirką, kai kalnuose atokvėpio minutę buvo dainuojamos itališkos dainos. „Žmonės nesivaržė, jie dainavo taip, kaip moka ir geba, nesvarbu, ar pataiko į toną, ar ne, visi dainavo vieningai. Šį momentą prisiminsiu dar ilgai“, – kalbėjo mergina.

Taip pat kretingiškiams patiko tautų vakaras, kai kievkiena šalis, dalyvavusi stovykloje, pristatė savo kultūrą. Augustiną sužavėjo Italijos Egipto koptų bendruomenės atlikta daina ir jų pasakojimas apie tikinčiųjų padėtį Egipte. „Dažnai krikščionys Egipte persekiojami musulmonų. Kai kurie koptai turi ant rankos kryžiaus formos tatuiruotę, kad kankinami negalėtų išsižadėti savo tikėjimo, o jiems mirus kiti krikščionys žinotų, kad jis yra koptas bei galėtų tinkamai palaidoti“, – tvirtino mokinė, prisimindama jų gilų tikėjimo išpažinimą, kurį patvirtino pirmas vakaras stovykloje, kai po paskutinio visų stovyklautojų susitikimo vienas Egipto koptų bendruomenės narys dar apie valandą liko salėje ir meldėsi už visus esančius stovykloje.

Kretingiškiai aplankė ir Lecco miestą: (iš kairės) Erika Ševcova, Domantė Lipskytė, Gabrielė Šlušnytė, sesuo Julija Lukauskaitė, Augustina Čičiūnaitė ir Nojus Žiubrys.

Paliko artimus draugus

Nors daug laiko nebuvo susidraugauti su stovyklautojais, vis dėlto Augustina teigė, kad Italijoje paliko tikrai artimus draugus. „Kadangi į šią stovyklą vykau antrus metus, jau turėjau draugų, jaučiausi drąsiau, o prieiti ir susipažinti su naujais žmonėmis buvo paprasčiau“, – sakė ji.

Susidraugauti su kitų tautų moksleiviais skatino ir Lecco G. Leopardi licėjaus direktorius Giuseppe Melini. Jis visos stovyklos metu kalbėjo ne apie paviršutinišką draugiškumą, o apie labai gilią ir tvirtą draugystę.

„Stengiausi šiuos žodžius kaskart kalbėdama su žmonėmis prisiminti ir, manau, kad man pavyko. Nors ne visada susikalbėdavome, nes kai kurie užsieniečiai moksleiviai baiminosi kalbėti anglų kalba, suprasti vienas kitą kartais pakako šypsnio, prisilietimo, kažkokio smagaus pakikenimo ir iškart tampi draugais. Tos penkios dienos labai greitai prabėgo, atėjus metui išsiskirti ir vykti namo, buvo labai liūdna. Išvykstant iš stovyklos apsikeičiau kontaktais su daugybe žmonių“, – apibendrino A. Čičiūnaitė.

Šešiolikmetis N. Žiubrys tvirtino, kad Italijoje lankėsi trečią kartą. Jaunuolis liko nustebęs, kad bendraamžiai iš kitų šalių mąsto panašiai kaip ir Lietuvos jaunimas. Nors jis artimiau susidraugavo tik su vienu italu, vaikinas teigė, kad į Italiją dar sugrįš: „Noriu dar labiau susipažinti su italais, pamatyti daugiau regionų ir pabūti gamtoje.“

Jam antrino ir Augustina: „Dalyvauti šioje stovykloje yra neįkainojama patirtis, tai – labai didelė dovana. Po šios kelionės ėmiau kitaip žvelgti į kitų konfesijų žmones. Manau, kad daugiau mokinių turėtų pasinaudoti suteikiamomis galimybėmis, nes tai praturtina žmogų.“

Sigita RAZMUTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas