Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dvaro parko medžiai – profesionalų rankose

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-04-09

Medžius Dvaro parke genintys arboristai save vadina gamtą mylinčiais entuziastais.

Vakar rytą Dvaro parke prie Kretingos muziejaus 5 Lietuvos arboristų asociacijos nariai pradėjo genėti čia augančius medžius.

Nupjauti viršūnę – ne išeitis

Ar dvi, ar tris, o gal daugiau dienų truks darbai, priklausys ir nuo oro sąlygų – svarbiausia, kad nelytų.

„Gali būti, kad prie mažesnių medžių pakaks paplušėti po kelias valandas, o štai šį, ko gero, teks genėti beveik visą dieną“, – darbams vadovaujantis asociacijos direktorius kraštovaizdžio želdyno grupės ekspertas Renaldas Žilinskas mostelėjo muziejaus kieme augančio didelio seno ąžuolo pusėn. Anot pašnekovo, medžiai senoliai reikalauja ir kur kas profesionalesnių žinių.

Kretingos Dvaro parkas direktoriui gerai pažįstamas, mat Lietuvos arboristų asociacija su Kretingos muziejumi bendradarbiauja ir talkina nebe pirmus metus. Paprašytas įvertinti parko medžių būklę ir genėjimo klaidas, per daug nekritikavo, esą pasitaiko ir prasčiau. Kretingos Dvaro parke į akis labiausiai jam krito prieš daugel metų, kai teritorijoje dar veikė Žemės ūkio technikumas, nepakankamai prižiūrėta liepų alėja.

„Akivaizdu, kad buvo bandyta liepų aukštį išlaikyti vienodą, tad ir reikėjo pjauti, sulyginti, prižiūrėti kasmet, o ne kada ne kada, pripuolamai. Dabar didelio grožio jau čia ir nebesukursi“, – sakė R. Žilinskas.

Direktorius apgailestavo, kad Lietuvoje vis dar tebesilaikoma tarybinių laikų tradicijų nueiti lengviausiu keliu – saulę užgožiančiam medžiui arba nupjauti viršūnę, arba lają sukelti į viršų, o apie jos praretinimą bei sutvirtinimą nė nekalbama. Užtat Lietuvoje kai kur ir stūkso medžiai-šmėklos.

Tadas Norkus parodė genėjimo klaidą – nelygų pjūvį genint ąžuolą.

Reikia pašaukimo

Lietuvos arboristų asociacija vienija 20 narių, tarp kurių 4 fiziniai asmenys. Savo profesijos atstovus R. Žilinskas juokais pavadino pamišėliais-entuziastais ir rimtai pridūrė, jog, norint dirbti šį darbą, kaip ir kunigui, reikia didelio pašaukimo.

„Juk nepriversi žmogaus įkopti į medį, juolab aukštą, ir pjauti šaką, jei jis pats to nenorės, jei nebus įdomu“, – atviravo direktorius.

Vilnietis Jevgenijus Jafimovas kurį laiką buvo aukštalipys – montavo įmonių reklaminius stendus, valė daugiaaukščių pastatų langus. „Iš kolegų išmokau profesionaliai genėti medžius, persikvalifikavau ir esu patenkintas, jau ketvirtą sezoną šį darbą dirbu“, – atviravo jis.

Arboristų Lietuvoje neruošia jokia mokykla, tad žinių entuziastams tenka semtis iš gilias tradicijas turinčių Anglijos, Vokietijos bei kitų Europos šalių. Beje, lietuviai arboristai savo mokytojais gali vadinti artimiausius kaimynus latvius.

„Latvijoje yra arboristikos mokykla, aš joje mokiausi“, – teigė Tautvydas Kuodys. Vaikinas paneigė mitą, jog arboristai visai nebijo aukščio.

„Bijom bijom, ir ta baimė yra labai sveikas dalykas, mat įpareigoja į medį įsikorus būti budriems, nepadaryti klaidos, nes, žengus neatsargų žingsnį, galima ir žnektelėti žemyn“, – atviravo jis.

Mokys taisyklingai genėti

„Aš aukštus medžius genėti pradėjau prieš ketverius metus, o iki tol, dar studijuodamas kraštovaizdžio architektūrą Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje, genėdavau tik obelis sode“, – prisipažino Arnas Švelnikas, vaikystėje ne vieną medį užsiauginęs iš sėklelių.

Arboristų komanda prieš pradedant darbus (iš dešinės) Renaldas Žilinskas, Jevgenijus Jafimovas, Arnas Švelnikas, Tautvydas Kuodys ir Tadas Norkus.

Pasak Arno, ruošiantis genėti, medį būtina profesionaliai įvertinti. Pirmiausia nugenimos sausos, praeiviams ir aplinkai pavojingos besivejančios šakos, mat vėjas gali nulaužti ne tik jas, bet išversti ir visą medį. Jei reikia, ypač, kai kamienai du trys, šakos parišamos lynu.

Tado Norkaus, arboristo iš Klaipėdos, žodžiais, genint medį, pjūviai turi būti lygūs, priešingu atveju įsimes puvinys, o žaizda negis. Tokių klaidų jis teigė jau spėjęs pastebėti ir Kretingos Dvaro parke genint ąžuolus.

Šį ketvirtadienį 10 val. ir penktadienį 9 val. Kretingos muziejus Baltojoje salėje kaip tik organizuoja mokslinę-praktinę konferenciją, skirtą istorinių parkų išsaugojimui ir jų priežiūrai. Bus apžvelgtos ne tik genėjimo priežastys, aptartas įvairioms medžių grupėms tinkamiausias genėjimo laikas ir jautrios genėjimui medžių rūšys, išryškintos pagrindinės genėjimo klaidos, arboristai parodys, ir kaip genint pataisyti alėjoje augančias liepas, patars, kaip su jomis toliau elgtis – bandyti išsaugoti, o gal atsodinti naujus medžius? Renginyje laukiama Savivaldybės, nacionalinių parkų, aplinkosaugos, taip pat medžių grožiui ir sveikatai neabejingų visuomenės atstovų.

---

Konferencijai surengti bei genėjimo darbams 2 tūkst. 800 Eur skyrė Lietuvos kultūros taryba, 356 Eur – rajono Savivaldybė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas