Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Norinčiųjų užimti mero kėdę – eilė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-01-08
Į rajono vadovo postą šiemet veržiasi 7 vienas kitą pranokstantys pretendentai – (iš kairės) Virginijus Domarkas, Antanas Kalnius, Dalia Martišauskienė, Vytautas Ročys, Dangiras Samalius, Danutė Skruibienė ir Jolita Vaickienė.

Iki savivaldybių tarybų rinkimų likus vos dviem mėnesiams ir Kretingos politinėje padangėje – sujudimas: prie starto į mero postą linijos rikiuojasi keturi vyrai bei trys dailiosios lyties atstovės: Virginijus Domarkas (Lietuvos socialdemokratų partija), Antanas Kalnius (visuomeninis judėjimas „Kretingos kraštas“), Vytautas Ročys (Darbo partija), Dangiras Samalius (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija), Dalia Martišauskienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Danutė Skruibienė (Lietuvos liberalų sąjūdis) ir Jolita Vaickienė (Tvarka ir teisingumas). Kandidatų amžius svyruoja nuo 46-erių iki 58-erių metų.

Į rinkimų traukinį – paskutinioji

Nors užkulisiuose buvo aptarinėjama seniai, apie ketinimą tapti mere pagaliau viešai pasiskelbusi Liberalų sąjūdžio rajono skyriaus atstovė intrigą išlaikė ilgiausiai. Ji neigė laiką tempusi dėl efekto.

„Nuoširdžiai prisipažinsiu, kad dvejojau. Viena vertus, namuose yra rūpesčių dėl sergančių tėvų, kita vertus, būtų liūdna, jei negalėčiau realizuoti per 11 darbo metų Savivaldybėje įvairiose pozicijose sukauptą patirtį ir žinias. Be to, vertinu savo partiečių bei rajono gyventojų didelį pasitikėjimą manimi“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo dabartinė vicemerė 56-erių D. Skruibienė.

Iš profesijos ji – chemikė-technologė, yra baigusi Kauno politechnikos institutą. Aktyvią politinę veiklą, kurioje dalyvauti paskatino amžiną atilsį gydytojas chirurgas Vytautas Karaliūnas, pradėjo dirbdama ekonomiste Kretingos ligoninėje. Iš čia ji ir perėjo į Savivaldybę, kai 2007-aisiais, rajono tarybos sprendimu, buvo patvirtinta administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Šiuo metu D. Skruibienė atsakinga už rajono kultūros, turizmo bei socialinę sritis, daug dirba su bendruomenėmis ir jaunimu. Tai – vicemero kuruojamos sritys, o meras, anot pašnekovės, privalo aprėpti dar daugiau. „Kadangi, prieš tapdama vicemere, esu dirbusi Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja bei šiek tiek Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriuje, galiu drąsiai sakyti, kad nemažesnį supratimą turiu ir apie gatves, apie apšvietimą, apie kelius, namų renovaciją bei kitus ūkiškus reikalus“, – teigė kandidatė.

D. Skruibienė savo pranašumu laiko ir 10-metį trunkančią ištikimybę tai pačiai partijai, nors kartu su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi dėl per 2015-ųjų Seimo rinkimus su trenksmu korupciją nušluoti žadėjusio, bet vėliau kyšininkavimo skandalu išgarsėjusio Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio visuomenės nuomonė apie šią politinę jėgą pasikeitė, galima sakyti, kardinaliai. „Yra kaip yra, bet aš nemanau, kad, pakeitus pavadinimą arba perbėgus į kitą partiją, politikai tampa skaidresni ir padoresni“, – įsitikinusi D. Skruibienė.

Pašnekovė išvardino Liberalų sąjūdžio skyriaus kandidatų į Kretingos rajono tarybą sąrašo pirmąjį penketą: be jos pačios, tai – degalinių tinklo vadovas Paulius Ruškus, verslininkas Romualdas Jablonskis, miškininkas dabartinis tarybos narys Vytautas Lukauskas, Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji slaugytoja Renata Eitavičienė.

Šis, kaip ir kitų rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų, penketukas nėra nepajudinamas, balsuodami gyventojai turės valią reitinguoti ir kandidatų seką sąraše pakeisti, kaip jiems, o ne kaip partijoms patinka.

Su kretingiškiais ryšys nenutrūko

Nemažą patirties dirbant Savivaldybėje, o kai kurie – ir LR Seime bagažą susikrovę į šiuos rinkimus žengia dar trys kandidatai – V. Ročys, V. Domarkas ir J. Vaickienė.

Šiuo metu atsakingose Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjo pareigose dirbantis 58-erių V. Ročys neslėpė norįs grįžti į Kretingą. „Čia – artimas miestas, čia gyvenu. Praėjusią kadenciją buvau rajono vicemeras, o dabar esu rajono tarybos narys, todėl daug gyventojų į mane kreipiasi prašydami padėti išspręsti vienas ar kitas problemas. Jei būčiau išrinktas meru, rajono gyventojams galėčiau pasitarnauti dar labiau“, – sakė kandidatas.

Klaipėdos politechnikume V. Ročys yra įgijęs inžinieriaus-techniko, o Klaipėdos universitete – verslo administravimo ir vadybos specialybes. „Esu gana ūkiškas, patirties tiek dirbant dėl rajono, tiek bendraujant su gyventojais turiu“, – apibūdino save.

Politikoje šis kandidatas – nuo 1998-ųjų, Darbo partijoje yra pastaruosius 15-a metų. Nors buvo sulaukęs ne vieno kvietimo jungtis prie kitų politinių organizacijų, to nesvarstė. „Jei Darbo partija iš politinio horizonto kada nors išnyktų, – nesiblaškyčiau, savo politinę karjerą pabaigčiau visam“, – teigė Vytautas, 6-erius metus vadovaujantis šios partijos Kretingos skyriui.

Į rajono tarybą paskui save V. Ročys vedasi pirmąjį šios partijos penketą: pensininką, tačiau patirties rajono taryboje turintį bendražygį nuo pirmų buvimo partijoje dienų Antaną Puodį, Imbarės seniūnijos ūkininką Adomą Gikarą, Gargžduose dirbančią vydmantiškę pedagogę Loretą Kaltauskienę bei Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkę Ingą Tirevičiutę.

Paklaustas, ar sėkmingų rinkimų atveju partiečiai yra svarstę, su kuriomis politinėmis jėgomis rajono taryboje galėtų sudaryti koaliciją, V. Ročys atsakė, kad galėtų dirbti su visomis, svarbiausia būtų ne partinė priklausomybė, o vienodas požiūris į konkrečias sprendžiamas problemas.

Ko rajonui reikia, mato kaip ant delno

Šimtaprocentinį Lietuvos socialdemokratų partijos Kretingos skyriaus palaikymą rinkimuose į merus pelnė 5-erius metus jam vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius 58-erių Virginijus Domarkas.

„Pajūrio naujienoms“ jis atviravo patirties, stiprybės bei atkaklumo priimant sprendimus besisemiantis ir iš rajono garbės piliečių Seimo nario Antano Vinkaus bei buvusio ilgamečio rajono mero rajono Valerijono Kubiliaus, o daugiau įkvėpimo, jaunatviško maksimalizmo – iš kolegų bendrovės „Kretingos vandenys“ juristės Jolantos Gedvilaitės bei Vydmantų seniūno Rimvydo Šakinio. Bet kandidatuoti į merus V. Domarką skatina ne vien partiečiai – pasitikėjimą išreiškė ir daugelis gimtojo rajono gyventojų, su kuriais kandidatas išgyvena tas pačias bėdas ir tuos pačius džiaugsmus.

„Drąsiai galiu sakyti: gerai pažįstu Kretingą, kiekvieną mūsų rajono miestelį ir kaimą, žinau kiekvienos gyvenvietės specifiką, čia gyvenančių žmonių poreikius ir lūkesčius“, – sakė jis.

Turėdamas galimybę dirbti su profesionalia ir sąžininga komanda, pašnekovas sakė darysiąs viską, kad Kretingos rajonas taptų traukos centru ir geriausia vieta žmonėms gyventi. Nuoseklus darbas rajono taryboje, Savivaldybės vicemero ir administracijos direktoriaus pozicijose, taip pat – Seime bei privačiame versle, kai sėkmingai vadovavo daugiau kaip 200 darbuotojų turinčiai su sveikatos apsaugos aprūpinimu medicinos įranga susijusiai įmonei „Limeta“, jam leido sukaupti vertingos patirties, kuria pasinaudos.

Pirmame socialdemokratų rinkimų penkete – be V. Domarko, – V. Kubilius, politikos senbuvė Kretingos šeimos medicinos centro direktorė gydytoja Augenija Juknevičienė, R. Šakinis, ir J. Gedvilaitė.

Nepasitikėjimas – permainų stabdis

„Politika man – labai įdomi sritis, kitas dalykas – turiu žinių, gebėjimų ir aiškiai žinau, ko noriu“, – taip į klausimą, kas paskatino grįžti į Kretingą ir dalyvauti mero rinkimuose, atsakė iš profesijos ekonomistė praėjusios kadencijos Seimo narė, Audito komiteto vadovė 48-erių J. Vaickienė.

Anot bendrovėje „Vijomeda“ vyriausiąja finansininke dirbančios pašnekovės, būtent atsakingas darbas Seimo Audito komitete jai suteikė žinių ir gebėjimų, kaip efektyviai, sklandžiai ir skaidriai formuoti bei valdyti Savivaldybės biudžetą, o bendradarbiavimas su Valstybės kontrole davė profesinės patirties, kaip įvertinti, ar įmonės bei įstaigos taupiai, rezultatyviai ir efektyviai naudoja visus išteklius, kaip atlieka joms patikėtas funkcijas.

J. Vaickienė pripažino teigiamų pokyčių Kretingoje matanti, bet kai kurios negerovės, jos žodžiais, bado akis.

„Aš nesakau, kad rajonas blogai atrodo, nesitvarko. Visos Lietuvos savivaldybės dabar tvarkosi, keičiasi, nes planine tvarka gauna dideles sumas pinigų. Bet, lyginant su kitomis, Kretingos rajono savivaldybei trūksta skaidrumo ir viešumo“, – neabejojo kandidatė. Anot jos, nesant šių vertybių, kyla daug nereikalingų intrigų, bendruomenė ima nepasitikėti valdžia, o kai taip, sunku judėti į priekį, kai labai reikia, žengti ir avantiūristinius žingsnius.

J. Vaickienės politinė karjera prasidėjo nuo 2006-ųjų Rolando Pakso vadovaujamoje partijoje Tvarka ir teisingumas. Tiesa, kuriam laikui nuo šios organizacijos ji buvo atsitraukusi, bet vėliau grįžo, šiuo metu vadovauja Kretingos skyriui.

Partijos Tvarka ir teisingumas rinkimų sąrašo pirmąjį penketą, be lyderės, sudaro dabartiniai rajono tarybos nariai bendrovių „Stakreta“ bei „Vudva“ vadovai Alvydas Jonaitis ir Edmundas Valantiejus, taip pat įmonių „Virgilita“ ir „Delteka“ vadovai Virginijus Kniška bei Gintaras Steponas.

Akcentavo skaidrumą ir bendravimą

Būtent viešumo ir skaidrumo Kretingos rajono savivaldybėje sakė pasigendąs ir dabartinis rajono tarybos narys ekonomistas 52-jų Dangiras Samalius, kurį kandidatu į merus iškėlė rajono mero Juozo Mažeikos vadovaujamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Kretingos skyrius. Šiuo metu D. Samalius eina bankroto administratoriaus padėjėjo pareigas Klaipėdoje, o jo patirtis toje pačioje politinėje partijoje kaupiama nuo 2008-ųjų.

„Nenoriu kritikuoti dabartinės valdžios, tačiau, laimėjęs rinkimus, rinkčiausi dirbti kitais metodais. Manau, skaidriau turėtų vykti viešųjų pirkimų konkursai, mūsų Savivaldybėje jie organizuojami daugiausia apklausos būdu, o tai – ne geriausias metodas. Aš būčiau ir atviresnis visuomenei, daugiau bendraučiau, daugiau informacijos viešinčiau Savivaldybės interneto puslapiuose, geros patirties semčiausi ir kitose Lietuvos savivaldybėse“, – „Pajūrio naujienoms“ dėstė pašnekovas.

Pirmąjį šios politinės partijos penketą, be D. Samaliaus, sudaro dabartinis meras J. Mažeika, tarybos narys Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis, su renginių organizavimu susijusios bendrovės ProDJ direktorius Dovydas Bajoras ir sporto renginių organizatorius tautodailininkas, darbo patirties rajono taryboje jau turintis Raimundas Puškorius.

„Kol rankose nėra laimikio, tol juo nesidalijame“, – paklaustas apie galimą konservatorių koaliciją su kitomis į rajono tarybą pateksiančiomis partijomis, atsakė pašnekovas. Administracijos direktorių konservatoriai rinktųsi nebūtinai partinį, bet būtinai – kompetentingą. „Du ar tris galimus kandidatus jau šiandien paminėti galėčiau, tačiau dar ne laikas viešinti“, – teigė kandidatas į merus.

Dėl vizijos tartųsi su gyventojais

Antanas Kalnius – jauniausias kandidatas, siekiantis užimti mero postą, jam – 46-eri. Yra baigęs Kretingos žemės ūkio mokyklą, o vėliau Klaipėdos universitete įgijęs verslo vadybos ir administravimo specialybę, dirba bendrovės „Kalniaus duona“ direktoriumi.

Kandidatu A. Kalnių iškėlė visuomeninis judėjimas „Kretingos kraštas“. „Pajūrio naujienoms“ pašnekovas atviravo, jog širdyje buvo ir yra liberalių pažiūrų, mat prieš keliolika metų ir į didžiąją politiką atėjo su pirmąja šios partijos banga. A. Kalnius į rajono tarybą išrinktas antrą kadenciją, tačiau prieš dvejus metus, jo žodžiais, įvykus konfrontacijai su Liberalų sąjūdžio skyriaus pirmininku, iš partijos pasitraukė. „Man visada knietėjo būti darbo procese, o ne stovėti nuošaly ir žiūrėti, ką kiti daro. Kadangi tokios galimybės, būdamas partijoje, neturėjau, su tarybos nariais Dariumi Petreikiu ir Viliumi Adomaičiu sudarėme opozicinę frakciją taryboje, ir, manau, mums pasisekė“, – paaiškino jis.

Be A. Kalniaus, D. Petreikio, V. Adomaičio, „Kretingos krašto“ sąrašo pirmajame penketuke – dar du atstovai: finansininkė Vaida Jakumienė bei Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simonas Končius.

A. Kalniaus vizijoje – Kretingos rajonas, kuriame būtų gera gyventi tiek suaugusiam, tiek vaikui. „Meras turi turėti įžvalgą keleriems metams į priekį, o dabar to nėra“, – teigė jis. Jeigu būtų išrinktas, gyventojus apklaustų, kokią jie įsivaizduoja ateities Kretingą: ar kaip pramoninį, o gal kaip Klaipėdos pašonėje esantį „miegamąjį“ rajoną? Arba – kaip Palangos kurorto satelitinę dalį? A. Kalniui nepatinka ir dabartinės valdžios, jo manymu, trumparegiškas požiūris į naujai statomus objektus.

„Sporto ir sveikatingumo centrą pastatė, bet automobilių stovėjimo aikštelės prie jo nėra. Biblioteką pastatė – tas pats. O kur tėvams atvežus vaikus saugiai išleisti prie Marijono Daujoto progimnazijos? O kaip patekti į šeimoms skirtą erdvę vadinamojoje žvyrduobėje? Užuot padarius patogų privažiavimą prie Kretingos meno mokyklos geriau sustato kelio ženklus... Argi taip turi būti?“ – stebėjosi pašnekovas.

Apie kandidatą kalba jo darbai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kretingos skyriaus nariai kandidatu į merus pirmiau buvo iškėlę verslo įmonėse vadovaujamo darbo patirties turintį Vytautą Geriką, tačiau netrukus apsigalvojo ir partijos tarybai tvirtinti pateikė pačios skyriaus pirmininkės 57-erių Dalios Martišauskienės kandidatūrą.

D. Martišauskienė – socialinių mokslų daktarė, dirba Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro direktore, yra Klaipėdos universiteto docentė.

Politikoje ši kandidatė ne naujokė, dalyvauja su pertraukomis nuo 2002-ųjų. Į Kretingos rajono tarybą pirmąkart buvo išrinkta 2003–2006 metų kadencijai, yra ir šios kadencijos rajono tarybos narė. „Akivaizdu, kad Kretingos rajonui reikia naujos valdžios, kuri pagaliau pradėtų spręsti įsisenėjusias problemas. Kiekvieno rajono tarybos posėdžio metu išsakau savo siūlymus, nuomonę, tačiau į ją neatsižvelgiama, mat aš nepriklausau tarybos daugumai“, – į klausimą, kodėl ryžosi kandidatuoti į mero postą, atsakė „Pajūrio naujienų“ pašnekovė.

Marius Šileika į šiuos rinkimus pasiryžęs vesti naują politinį darinį – visuomeninį komitetą „Kretingiškiai – už bočius, tėvus ir vaikus“.

Jos nuomone, pretendentas į merus savo darbais turi būti įrodęs, kad gali būti tikru rajono šeimininku, geru, profesionaliu ir ūkiškai besitvarkančiu vadovu. D. Martišauskienė teigė, jog jos darbai kalba patys už save: tuomet, kai vadovavo Kretingos vaikų darželiui „Pasaka‘‘, ši ugdymo įstaiga buvo žinoma visoje Lietuvoje, o, kai dirbo rajono Švietimo skyriaus vedėja, Laisvosios rinkos tyrimo instituto duomenimis, 2012-aisiais tarp 60 šalies savivaldybių Kretingos švietimo veikla buvo antroje vietoje. Dabar pašnekovė sakė taip pat sėkmingai vadovaujanti didelei viešajai įstaigai Klaipėdoje.

„Esu užsispyrusi, man netrūksta darbštumo, turiu ambicijų savo gimtąjį miestą ir rajoną padaryti vienu geriausių ir gražiausių Lietuvoje“, – žadėjo D. Martišauskienė. Ji neabejojo savo komandos, kurioje yra ir nepartinių asmenų, kompetencija. Pirmajame sąrašo penkete – be pačios pirmininkės, dabartinis rajono tarybos narys inžinierius statybininkas buvęs bendrovių „Kretingos komunalininkas“ bei „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus, pedagogė kultūros darbuotoja Vitalija Valančiutė, bendrovės „Kretingos vandenys“ meistras Stasys Kaniava ir sodybos „Vienkiemis“ savininkas darbo patirties rajono taryboje turintis Algimantas Šoblinskas.

Į rinkimus žengia ir naujas judėjimas

Į Savivaldybės rinkimus šiemet pirmą kartą žengia ir Kretingos politinėje padangėje visiškai nauja kretingiškio trijų vaikų tėvo Mariaus Šileikos koordinuojama organizacija – visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingiškiai – už bočius, tėvus ir vaikus“.

Sąraše yra 15 kandidatų. Pirmajame penkete, be Kretingoje gimusio ir gyvenančio, verslo administravimo specialybę Klaipėdos kolegijoje įgijusio komiteto vadovo 43-jų M. Šileikos, – ekonomistė Severina Konstancija Petkuvienė, visuomenininkas Vytautas Šarka, Lazdininkų bendruomenės vadovė Miroslava Bružienė ir Kretingos šeimų sambūrio atstovė Vilija Šileikienė.

Komiteto nuomone, nūdienos politikai labai daug kalba apie asfaltą, gatvių apšvietimą ir kitus dalykus, bet antram plane palieka žmonių rūpesčius, neieškoma būdų padėti. To fone – emigracija.

„Šeimoms pastaruoju metu tenka išgyventi neadekvačias baimes ir dėl galimo valstybinių institucijų persekiojimo, vaikų atėmimo. Mes norime pasiūlyti savo sprendimus ir šiuo, ir kitais aktualiais klausimais“, – akcentavo pašnekovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas