Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kūrybą brandino nepriklausomybės idealai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-12-14
Skuodo raj. gimęs A. Galdikas (1893–1969) nuo 1944-ųjų kūrė emigracijoje: Vokietijoje, Paryžiuje, JAV. Paskelbus nepriklausomybę, jo darbai sugrįžo į Lietuvą.

Kretingą atgabenta iškilaus išeivijos menininko Adomo Galdiko kūrybos paroda. Šią parodą parūpino ir pristatė Telšių žemaičių „Alkos“ muziejus, kuriame saugomas 2002-aisiais iš JAV pargabentas turtingas kūrybinis dailininko palikimas.

Stilius – nuolatiniame ieškojime

„Ši paroda pabuvojo Lietuvos didmiesčiuose, todėl norėjosi, kad ir mažų miestelių visuomenė pamatytų, kokių kūrybos perlų, sužibėjusių užatlantėje, tačiau skirtų tėvynei, turtinga mūsų šalies dailė“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė parodos kuratorė Žemaičių „Alkos“ muziejaus Ikonografijos poskyrio vadovė Daiva Lukšienė.

Paroda, kurioje keliasdešimt įvairia technika – aliejumi, tušu, anglimi, tempera – nutapytų paveikslų su Lietuvos peizažais, jos kryžiais, koplytėlėmis, o taip pat – ir abstrakčių darbų, Kretingos muziejų pasiekė, minint menininko 125-ąsiais gimimo metines, sutampančias su Lietuvos valstybės 100-mečiu.

Parodoje eksponuojami prieš pusšimtį metų ir dar anksčiau sukurti A. Galdiko darbai, žavintys savita spalvine gama, plastinės kalbos subtilybėmis ir perteikiantys menininko dvasinę būseną ir tuo pačiu parodantys nepaprastai aukštą jų meninį lygį bei turtingą kūrėjo individualybę.

A.Galdikas yra priskiriamas tai lietuvių menininkų profesionalų kartai, kurią subrandino nepriklausomybės idealų siekis, kuri brangino savo tautos istoriją ir puoselėjo atsikuriančios valstybės kultūrą. Meno kritikai A. Galdiką priskiria prie tų menininkų, kurie nuolat ieškojo naujų išraiškos kelių, siekė pažinti naujų meno stilistinių srovių galimybes.

Kretingos muziejuje atidarant išeivijos menininko Adomo Galdiko parodą: (iš kairės) Vida Kanapkienė, Virginijus Domarkas, pranciškonas brolis Bernardas ir Antanas Vinkus.

Kretingoje – pasaulio lietuviai

Šios unikalios parodos atidarymą pagerbė Seimo narys klubo „Kretingos krašto ainiai“ pirmininkas Antanas Vinkus, Telšių žemaičių „Alkos“ muziejaus direktorė Elvyra Spudytė, Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, pranciškonas brolis Bernardas Belickas. „Nors Adomas Galdikas gimęs ne mūsų, o Skuodo krašte, tačiau yra žemaitis kaimynas, todėl labai džiugu, kad jo darbų paroda, telšiškių muziejininkų iniciatyva, atkeliavo į Kretingą, – kalbėjo Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

„Teko pažinti daugelį pažangių lietuvių, dirbančių ir kuriančių emigracijoje. Labai džiugu, kad tautiečio menininko Adomo Galdiko darbai sugrįžo į tėvynę. Tačiau galiu pasidžiaugti, kad ir mes, kretingiškiai, garsiname savo kraštą ir tėvynę Lietuvą – čia ir už jos ribų. Vilniuje viešėjusi Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, ateinančią liepą Lietuvoje susirenkant visoms pasaulio lietuvių bendruomenėms, žadėjo aplankyti ir Kretingą“, – kalbėjo A. Vinkus.

Dailininko darbuose dominuoja Lietuvos gamta bei abstraktūs vaizdai.

Kultūriniai panašumai su Kretinga

V. Domarkas Kretingos muziejų minėjo tarp 3 svarbiausių miesto kultūros lopšių greta rajono Kultūros centro ir bibliotekos: „Netrukus įžengsime į naujosios bibliotekos erdves. O V. Kanapkienei dėkoju už atliktus darbus, tarp jų – ir tarp muziejaus sienų apgyvendintas parodas“.

E. Spudytė pasidžiaugė, jog „Alkos“ muziejus sukaupęs per 150 tūkst. eksponatų, tarp kurių – ir garsių lietuvių išeivijos menininkų darbai. Ji sakė jog šio muziejaus siekis – ne vien saugoti, bet ir išvežti tuos darbus parodyti kitiems. O su Kretinga, pabrėžė, įžvelgianti kaimyninių kultūros bei istorinių erdvių panašumų, nes Telšiai turį Žemaičių vyskupų rūmus, o Kretinga – Tiškevičių dvarą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas