Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Palangoje atidaryta alėja ir paminklas signatarams

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2018-12-11
Signatarų alėjos juostelę perkirpo (antras iš kairės) Arūnas Sakalauskas, Algirdas Žebrauskas, Antanas Vinkus, Arūnas Baublys, Algirdas Stončaitis ir Šarūnas Vaitkus.

Palangos centre iškilmingai atidaryta alėja, o jos pradžioje atidengtas metalo plastika papuoštas paminklas, skirtas keturiems Lietuvos nepriklausomybės akto signatarams atminti.

Kad istoriją liudytų ateities kartoms

Keli šimtai palangiškių ir kurorto svečių šeštadienį susirinko prie miesto pašto – toje vietoje 1886 metais grafo Juozapo Tiškevičiaus rūpesčiu buvo įsteigta progimnazija, kurioje mokėsi ne vienas būsimasis Lietuvos politikas, visuomenės veikėjas, tarp kurių ir signatarai: pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, prelatas Kazimieras Steponas Šaulys, spaudos darbuotojas, filosofijos daktaras Jurgis Šaulys ir Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto pirmininkas inžinierius profesorius Steponas Kairys.

Visi mokytojai buvo ne lietuvių tautybės, o ir dėstoma rusų kalba. Kad mažo miestelio Lietuvos pakrašty progimnazija sutraukė būrius moksleivių, aiškinama tuo, jog Palanga priklausė Kuršo gubernijai, ir caro režimas čia buvęs liberalesnis.

Renginys, kuriame dalyvavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, Vokietijos Federacijos Respublikos garbės konsulas Lietuvoje Arūnas Baublys, Seimo narys Antanas Vinkus, paminklo autoriai skulptorius Arūnas Sakalauskas bei architektas Algirdas Žebrauskas, prasidėjo tautine atributika pasipuošusių Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos moksleivių pasirodymu.

Pasak Š. Vaitkaus, įprasminti keturis progimnazijoje besimokiusius signatarus, padėjusius Lietuvai iškovoti laisvę, įkvėpė valstybės šimtmetis ir noras atminimą išsaugoti ateities kartoms. Meras atviravo, kad, sprendimui pastatyti paminklą ir atidaryti alėją ryžtingai pritarė ir projektą finansuoti sutiko visa miesto Savivaldybės taryba, o, norėdami laiku pabaigti darbus, ir per šaltį nuoširdžiai plušėjo Palangos komunalininkai.

Į miesto šeimininkus ir svečius kreipėsi A. Baublys. Jo žodžiais, žmonėms labai svarbu atminti savo istorinę praeitį. „Tik vaikai nežino praeities, nes jie kuria istoriją“, – sakė jis. Šimtas metų moderniai valstybei – graži data, bet reikia nepamiršti, kad Lietuva turi dar senesnes šaknis ir kad valstybingumas, ateinantis iš viduramžių, buvo protėvių lūkesčiai bei viltys.

A. Vinkus kalbėjo apie tai, kad kuo mažesnė valstybė, tuo didesnis nacionalinis pasididžiavimas, šis jausmas yra jėga, vedanti ir vesianti Lietuvą į priekį. Seimo narys linkėjo, kad signatarų alėja tautą vienytų, vestų į santarvę, skatintų gėrį.

Paminklą pašventino Palangos klebonas Kęstutis Balčiūnas.

Ateitis – kokią susikursim

A. Žebrauskas akcentavo, kad vieta, kurioje atidaryta alėja ir atidengtas paminklas, ypatinga ne tik tuo, kad čia buvo progimnazija, bet kad šioje erdvėje, šalia bažnyčios, buvo sprendžiamas ir Palangos priklausomybės Latvijai ar Lietuvai klausimas. Tai kūrėjus įpareigojo gerai apmąstyti, kokią idėją įprasminti. „Matote vertikalę – daigą, kylantį iš žemės, kurioje mes gyvename. Daigą, kuris nesibaigia uždara konstrukcija, o kyla į viršų, ir vieną segmentą apie tai, kad 100-metis yra tik nedidelis istorijos tarpsnis, bet per tą laiką labai daug padaryta budinant tautą iš letargo“, – kalbėjo architektas. Anot jo, ateitis mūsų laukia tokia, kokią susikursim – kaip išsaugosim kalbą, kultūrą, tikėjimą.

A. Sakalausko teigimu, kai kuriami paminklai, darbo procesuose skulptoriai nebūna vieni. Po gerą žodį jis pasakė ir architektui, ir metalo meistrui bei konstruktoriui, ir visam Palangos miesto savivaldybės Kultūros skyriui. Signatarų alėją ir paminklą pašventino Palangos bažnyčios klebonas Kęstutis Balčiūnas. Nuaidėjo trys Žemaičių apygardos III rinktinės šaulių salvės: Lietuvai Tėvynei ir Palangai, Lietuvos signatarams ir Lietuvos žmonėms. Iškilmių dalyviai apžiūrėjo naująjį paminklą, kai kurie atminčiai prie jo nusifotografavo ir diskutavo su skulptūros autoriais bei šalyje žinomais politikais.

---

Palangos komunalinio ūkio vadovas Gediminas Valinevičius „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad alėja buvo įrengta per maždaug du mėnesius, o darbai kainavo 140 tūkst. Eur. Pasak projektą kuravusios Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Jolantos Mažrimės, skulptūros vertė – 36 tūkst. Eur. Šios sumos skirtos iš Savivaldybės biudžeto.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas