Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paskelbti konkurso „Metų ūkis 2018“ nugalėtojai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-10-26
Vydmantiškis Stasys Šmaižys komisijos dėmesį patraukė ir sumanumu, ir idealia ūkio tvarka.

Šiemet 25-ąjį kartą Lietuvos savivaldybėse įvyko Ūkininkų sąjungos inicijuojamas tradicinis „Metų ūkio“ konkursas. Įsimintinas jis bus ir trims mūsų rajono ūkininkų – I vietą užėmusio Stasio Šmaižio iš Vydmantų, II ir III vietas pelniusių Vidmanto Milašiaus iš Raguviškių bei Adomo Poškio iš Darbėnų – šeimoms.

Žvilgsnis į kuklesnius

Pasak Ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininko Antano Stonkaus, daugelis rajono žemdirbių tiek jam pačiam, tiek kitiems vertinimo komisijos nariams – Žemės ūkio skyriaus vedėjai Ženetai Seniūnienei, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos biuro vedėjai Gražinai Poškienei, „Metų ūkio“ konkurse praėjusiais metais pirmąją vietą užėmusiam Gintarų kaimo ūkininkui Jonui Drungilui – pažįstami kaip penki pirštai, todėl, tarpusavyje pasitarus, buvo nuspręsta šiemet aplankyti tuos, kurie galbūt šiek tiek mažesni ir kuklesni, kurie šiek tiek rečiau figūruoja viešumoje, tačiau atitinka konkurso kriterijus: išsilavinę, įsiregistravę ūkius, išradingai tvarkosi.

V. Milašius dirba apie 170 ha ploto laukus, augina įvairias grūdines kultūras, A. Poškys puoselėja didžiulius sodus, kuriuose dera ypač skanūs ir dėl to tarp pirkėjų paklausūs obuoliai, taip pat laiko bičių, prisuka medaus.

„O pirmąją vietą nutarėme skirti vydmantiškiui Stasiui Šmaižiui. Šis žmogus gali būti puikiausias pavyzdys, kaip gyvenvietėje galima kompaktiškai susitvarkyti ūkį: keliu važiuodamas pro šalį, nė nepagalvosi, kad šioje sodyboje gyvena ūkininkas“, – teigė A. Stonkus.

S. Šmaižys ūkininkauja nuo 1989-ųjų. Nuo tada, kai, griuvus tarybiniam ūkiui, pagal tuomet galiojusį Valstiečių ūkio įstatymą netoli Medvalakio sodų Vydmantuose įsigijo truputį daugiau kaip 5 hektarus apleistos, varpučio priaugusios žemės. Įdirbo ją, atgaivino ir pradžioje pasisėjo morkų. Paskui ėmėsi auginti vaistažoles – pipirmėtes, čiobrelius. Vien tik čiobrelių turėjo, galima sakyti, plantaciją – 3 hektarus. Uodams ir vabzdžiams puolant derlių nuimti būdavę ne taip ir romantiška.

„Dieną su dviem samdytais pagalbininkais nedirbdavom, nes per karšta, o apie 5–6 valandą ryto, kad atsigintume mašalų, čiobrelius pjaudavom ant galvos užsidėję plastmasinius bitininkų sietelius, tarsi ufonautai apyaušriu patraukdami pro šalį į sodus važiuojančių žmonių dėmesį“, – prisiminimais dalijosi S. Šmaižys.

Anot pašnekovo, vaistažolių verslas buvo sudominęs ne vieną tuo užsiimti panorusį jo pažįstamą. „Kartą įdaviau į rankas pagaląstą peilį, sakau: „Eik, pirmiau pabandyk derlių nuimti, tada apie technologiją, kaip čiobrelius auginti, galėsim pašnekėti“. Nupjovė vieną kelmelį ir... grąžino peilį – „biznis“ buvo baigtas“, – linksmai porino Stasys.

Šmaižiai Klaipėdos, Vilniaus, Kauno parduotuvėms maždaug 10-metį ruošdavo išdžiovintų čiobrelių lapelius, sufasuotus ekologiškose popierinėse pakuotėse, kurias, beje, tik dabar ėmė populiarinti Europa, ragindama atsisakyti plastiko. Nors vaistažolės – aukštos kokybės, ir jas pirkėjai noriai pirkdavę, vis tiek konkuruoti lengva nebuvo. „Paėmiau plūgus, užariau vaistažolių lauką – apsisprendėm auginti javus“, – atviravo Stasys, šiandien turintis visą reikalingą modernią techniką, prie namų pasistatęs 400 t talpos grūdų saugyklą.

Ko nepakeis, dėl to nesiskundžia

Dabar ne tik tuose penkiuose hektaruose, kur kadaise augo čiobreliai, o jau gerokai didesniuose plotuose ūkininkas sėja tradicines kultūras – kviečius, miežius, rapsus. Vyras juokėsi negalįs sakyti, kad laukuose dirba vienas pats – esą ir žmoną Astą, Vydmantų gimnazijos anglų kalbos mokytoją, kombainą vairuoti „netyčia“ išmokęs.

Buvo javapjūtės įkarštis, o rytas pasitaikė lietingas. Kitame Lietuvos gale gyvenantiems sūnums Juliui ir Irmantui Stasys paskambino, kad be reikalo tokio kelio nevažiuotų, vis tiek nekuls. „Įdienojus knyptelėjo mintis dėl visa ko pasidairyti po lauką – ogi matau, kad pradžiūvę! Aš pats parlėkęs greit – už traktoriaus vairo, Astai sakau: „Vairuoji mašiną, kombainas juk irgi su tokiu pat vairu, tereiks tik tris papildomus mygtukus paspausti!“ – juokėsi prisiminęs Stasys. Tada jiedu nukūlė 15 hektarų.

„Metų ūkio“ konkurse pirmąją vietą rajone pelnęs S. Šmaižys nesiskundė nei liūtimis, nei sausromis, nei grūdų supirkimo kainomis. „O ką pakeistum?“ – paklaustas, kodėl, nusišypsojo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas