Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Slėgė sūrius, džiaugėsi bendryste ir savo vardais

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Tradicijos
  • 2018-07-27
Renginyje dalyvavusios Onos su savo sūriais įsiamžino prie Tradicinių amatų centro.

Kas negirdėjo liaudiško posakio „Šventa Ona – duonos ponia“? Tačiau, pasirodo, Ona gali būti ne tik duonos, bet ir sūrio ponia. Taip atsiliepusioms į kvietimą ir Oninių išvakarėse Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre susilieti po sūrį sugužėjusioms 9-ioms bendravardėms paaiškino edukatorė Roma Luotienė.

Nori įrašyti į programą

Oninės – metas, kai laukuose subręsta derlius. Edukatorės žodžiais, seniau, baigus rugiapjūtę, kad duona pavyktų baltesnė, pjovėjai ir rišėjos iš rugių nupindavę kuo šviesesnių spalvų gėlėmis bei kitais augalais padabintus vainikus ir parnešdavę „gaspadoriams“. O „gaspadinė“, atsidėkodama už derlių, darbininkams iškilmingai įteikdavusi sūrį. Tradicinių amatų centre dirbanti sertifikuoto tautinio paveldo produkto – duonos – kepėja Vida Viskontienė, kurios antrasis vardas – taip pat Ona, į muziejaus lankytojams skirtą edukacinių užsiėmimų programą, jeigu Savivaldybės taryba patvirtins, norėtų įrašyti ir varškės sūrių gaminimą.

„Bet pirmiausia nutarėm išbandyti su Onutėmis, kaip seksis, ar joms bus įdomu, ar patiks, be to, turime susiskaičiuoti, kiek laiko procesas užtruks, kokios susidarys išlaidos“, – sakė R. Luotienė.

Anot jos, sūriams paskaninti būtų naudojamos Tradicinių amatų centro darže auginamos prieskoninės žolelės, reikėtų pirkti natūralaus pieno, kurio šiandien tam kartui parūpino ir, kol moterys susirinko, užvirinti spėjo pati Vida, gyvenanti Darbėnuose ir laikanti karvę.

Tačiau į šį tradiciniu tapusį renginį pirmą ar antrą vardą turinčios Onos, tarp kurių Vaičienė, Žiubrienė, Trakienė, Maksvytienė, Stončienė, Urbonienė, Retkienė, Milienė ir Šakinienė, teigė atvykusios ne vien dėl sūrio, o ir dėl dėl noro susitikti, pasibūti drauge, pasisemti gerų emocijų, kurios dar nepažįstamos – susipažinti.

Kol sūriai paslėgti, kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė (viduryje) varduvininkes pakvietė ąžuolų pavėsyje pagurkšnoti arbatos, pasiklausyti poezijos ir liaudiškos muzikos, pabendrauti tarpusavyje ir su Kretingos krašto kūrėjais.

Onoms skyrė ir muziką, ir posmus

„Aš iš pagarbos mane pakvietusiai Romai Luotienei čia atėjau. Daug metų visuomeniniame maitinime dirbau, sūrius, kuriuos veždavo į tuometinės autobusų stoties bufetą bei į Kretingos miesto centre veikusią kulinarijos parduotuvę, pati gaminau, dar ir kitus pamokyti galėčiau“, – atviravo iš Aukštaitijos kilusi O. Vaičienė.

Kad Onų sambūriuose – geros emocijos, pritarė O. Maksvytienė, Kretingos rajono garbės piliečio krepšinio trenerio Kazio Maksvyčio mama. Sūrius spausti jai taip pat jokia naujiena, ir anksčiau tai darydavo, tačiau paprastai gardindavo kmynais, mėtomis arba vaisiais, o čia pirmąkart – šalavijais.

„Kaip malonu – eini į turgų Kretingoje, o tave šaukia nauja pažįstama, sako „labas rytas“, klausia, kaip sekasi? Abi viena kitai nusišypsom“, – pasakojo medicinos seserimi Kretingos ligoninėje dirbusi O. Žiubrienė. Onoms skirtame renginyje Tradicinių amatų centre ji dalyvavo nebe pirmą kartą. Pernai su bendravardėmis pasisiuvo po skudurinę Onutę. „Tebesaugau aš tą lėlę, anūkams leidžiu nebent paimti, pažiūrėti ir vėl į vietą padėti“, – juokėsi pašnekovė. Paklausta, ar pačiai patinka jos vardas, iš Jurbarko kilusi moteris atviravo, jog gimtinėje – tiek šeimoje, tiek mokykloje – buvo vadinama Onike, tik, kai atitekėjo į Žemaitiją, oficialiai – Ona arba Onute, bet esą ir taip gerai.

Kretingiškiams pažįstama aktyvi visuomenininkė Retkienė daugeliui žinoma Aldonos vardu, o pasirodo, pirmasis pase įrašytas jos vardas taip pat yra Ona. Į klausimą, kodėl mieliau prisistato antruoju vardu, nusišypsojo – žinoma, ne todėl, kad pirmasis prastesnis būtų, bet kad giminėje ir taip per daug Onų, tad norėjosi išsiskirti.

Kol Tradicinių amatų centro virtuvėje susistovės Onų paslėgti sūriai, varduvininkės buvo pakviestos ąžuolų pavėsyje, esančiame Joną Karolį Chodkevičių bei grafus Tiškevičius menančiame Kretingos dvaro parke, ties gėlių kompozicija, skirta Lietuvos 100-mečiui, atsikvėpti, pagurkšnoti arbatos. Čia jas pasitiko ir Kretingos krašto kūrėjai – poetai Juzefa Jocienė ir Juozas Maksvytis, specialiai Onoms sukūręs žemaitišką odę. Linksmino Vytauto Kubilinsko vadovaujamas Kretingos rajono kultūros centro armonikininkų ansamblis, savo „babūnelės“ kadaise pasakotą pasaką žemaitiškai atkartojo žurnalistė Livija Grajauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas