Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną7°C debesuotumas 100 %
Naktį3°C debesuotumas 12 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rišo šluotas, pagerbė beržą

  • Kaimo bendruomenėse
  • 2018-06-12
Šventėje pirmą kartą apsilankę kretingiškiai ragavo žolininkės paruošto „saulės gėrimo“. Iš Kairės – Kazys, Bronius ir Visvaldas Stirbliai.

Dalintis sveiko gyvenimo receptais, rišti šluotas ir vantas, vaišintis gardžiu šiupiniu ir pasiklausyti skambių dainų savaitgalį Baubliuose, tradicinėje šventėje „Šluota 2018“ rinkosi visi norintieji. Šventėje, kurią surengė Baublių kaimo bendruomenės centras bei Kretingos rajono kultūros centro Baublių skyrius, susirinko svečių iš Kretingos, Gargždų, Plungės ir Vydmantų.

Renginyje, kaip ir pridera, daugiausiai dėmesio skirta šluotai. Ją susirišti mokė ir savo patirtimi dalinosi Sigitas Ivanauskas. „Šluotelėms pasiruošti reikia iš anksto, pradedam jau sausį, vasarį. Prisipjaunam šakelių, parsinešam ir laukiam, kol atšils orai. Be abejo, šakelės turi būti be lapų, todėl ir renkam jas žiemą. Kovą, balandį jau galima rišti. Tada jos jau būna patvarios, gerai išsistovėjusios“, – ilgą šluotos gamybos procesą apibūdino S. Ivanauskas. Jis sakė, kad šluotų rišimo išmoko iš tėvo ir senelio, kurie šiuo darbu irgi užsiėmė. Pašnekovas patvirtino, kad patvariausios šluotos – iš beržo, nes kai jo šakos sudžiūva, nelūžta, būna lanksčios ir visus kampus puikiausiai iššluoja.

Šventėje susirinkę gamtos mėgėjai buvo kviečiami ne tik patys pasigaminti šluotų ar vantų, bet ir atrasti netikėtų, sveikatai naudingų receptų. „Žolinčių akademijos“ prezidentė Danutė Kunčienė visus vaišino “saulėje virtu“ gėrimu. Šaltinio vanduo kartu su žaliais beržo lapais, baltais šeivamedžio žiedais ir raudonomis, prisirpusiomis braškėmis priminė spalvingą vasaros mozaiką, ją D. Kunčienė vadino „saulės gėrimu”, kuris ne tik skanus, bet ir naudingas. „Šeivamedis skystina kraują, lengvina atsikosėjimą, o berželis – tvarkytojas visų reikalų, sustiprinantis šios šaltos arbatos poveikį. Dar įdėjau arbatos grybo, kuris gerina mūsų pilvo gyvenimą, ir graikinio riešutmedžio lapą, jis stiprina imunitetą.“

Šventės sielai, iniciatorei Stasei Gideikienei (antra iš dešinės) rišama prijuostė, ji išrinkta šventės šeimininke.

D. Kunčienė pasakojo, kad visus ingredientus užpylusi šaltinio vandeniu ir uždengtą laikiusi saulėje apie 2–3 valandas. Anot jos, toks natūralus gėrimas puikiai tiks visiems, norintiems atsigaivinti nuo vasaros karščių.

Žolininkė daug patirties perėmė iš savo močiutės, kuri taip pat rinko vaistažoles. „Labai daug žinių pasiimu iš senolių patirties. Susieju seną žinojimą su mokslu. Man labai svarbu, kad močiučių išmintį galime pagrįsti mokslu ir drąsiai pristatyti kitiems“,– teigė D. Kunčienė. Susirinkusius linksmino Vydmantų folkloro ansamblis „Žemčiūga“, Gargždų armonikieriai „Sodo bernai“, dainavo ir grojo Baublių folkloro ansamblis ir kapela.

Šventėje atiduota duoklė ir pačiam beržui – susirinkusieji, atsidėkodami už visas jo teikiamas gėrybes, sustojo prie parko gale esančio beržo, jį pagerbė. „Turim tradiciją pašlovinti beržą, kadangi jis labai svarbus medis, gyvybės, energijos teikėjas. Juk ir visa mūsų šventė – apie beržą, jo galią ir naudą žmonėms“, – sakė Baublių bendruomenės centro pirmininkė Gražina Rimkuvienė.

Šiemet šluotų rišimo šventė – jau vienuoliktoji. Kretingos rajono kultūros centro Baublių skyriaus vadovė Verutė Keblienė juokavo, kad per tiek metų visi baubliškiai šluotas rišti jau išmokę, todėl kitą šventę teks koreguoti – ne mokytis šluotų rišti, o žiūrėti, kaip tos pagamintos šluotos kiemus sutvarko. G. Rimkuvienė užsiminė, kad, kitąmet įvertinus sodybas, šventėje bus apdovanoti gražiausiųjų šeimininkai.

Erika ALONDERYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas