Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Grūšlaukės bendruomenė siekia gyventi ekologiškai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-05-25
Ministras Kęstutis Navickas apdovanojimą įteikė grūšlaukiškėms (iš dešinės) Petronėlei Jocienei, Daliai Bružienei ir Modestai Mockutei.

Švara, tvarka ir sutvarkytomis erdvėmis stebina Grūšlaukės gyvenvietė, nes puoselėti gamtą čia siekia viso kaimo bendruomenė. Gamtosauginiams darbams juos uždega Grūšlaukės mokykla-daugiafunkcis centras, už pilietinę iniciatyvą įvertintas ir šalyje – kaip aktyviausi Europos atliekų mažinimo savaitės dalyviai jie pelnė specialųjį Aplinkos ministerijos prizą – sidabrinę gervę – bei kelionę autobusu po Lietuvą.

Atstovavo Lietuvai Europos konkurse

Atsiimti prizus, kuriuos įteikė aplinkos ministras Kęstutis Navickas, į Vilnių praėjusią savaitę buvo išvykusios Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Petronėlė Jocienė, biologijos mokytoja Dalia Bružienė, kuri ir buvo Europos atliekų mažinimo savaitės projekto koordinatorė Grūšlaukėje, bei dailės ir technologijų mokytoja Modesta Mockutė. Šia džiugia žinia jos jau pasidžiaugė ir su kaimo bendruomene per jų surengtą Šeimos dieną.

Pasak P. Jocienės, iš viso konkurso renginiuose dalyvavo 130 šalies bei 19 tarptautinių institucijų. O sidabrines gerves pelnė 4 įstaigos: be jų, – Ventos ir Linkuvos socialinės globos namai bei Radviliškio lopšelis-darželis „Žvaigždutė“.

Grūšlaukiškiai komisijos buvo atrinkti atstovauti Lietuvai Europos konkurse, tačiau juos pasiekė žinia, kad laimėjo Ispanijos bei Vokietijos švietimo įstaigos.

Šią gegužę Grūšlaukės bendruomenė džiaugėsi dar vienu apdovanojimu – Klaipėdos universiteto surengtos Nacionalinės žaliosios olimpiados regioniniame ture dešimtos klasės mokiniai pelnė II vietą. „Dar turime šansą patekti ir į nacionalinį turą, jei per vasarą sėkmingai atliksime mums patikėtus namų darbus“, – vylėsi D. Bružienė ir P. Jocienė.

Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniai ir pedagogai – Europos atliekų mažinimo savaitės dalyviai.

Išradingai panaudoja antrines žaliavas

Grūšlaukės mokykla-daugiafunkcis centras neužilgo pasipuoš ir Žaliąja vėliava – tai aukščiausias gamtosauginėse programose dalyvaujančių mokyklų įvertinimas. Tokias vėliavas Kretingos rajone jau turi Salantų gimnazija, Marijono Daujoto pagrindinė mokykla bei Baublių mokykla-daugiafunkcis centras.

„Į gamtosauginę veiklą esame sutelkę ne tik savo mokinius, bet ir jų tėvus, senelius, taip pat bendraujame su Grūšlaukės girininkija bei jos girininku Ignu Kripu. Mokykloje tuo tikslu esame įkūrę gamtosauginį komitetą. Jau 6-tus metus renkame ir rūšiuojame antrines žaliavas, išvežame elektronikos atliekas. Paskutinįsyk senų televizorių, šaldytuvų, skalbyklių, kompiuterių pririnkome pilną mašiną ir dar traktoriaus priekabą. Ne visas atliekas atiduodame Atliekų tvarkymo centrui, – dalį jų pasiliekame sau ir panaudojame edukacijai“, – kalbėjo P. Jocienė.

Iš plastiko butelių, kamščių bei kompiuterio detalių mokiniai, vadovaujant pedagogėms D. Bružienei ir M. Mockutei, pasigamino elektromobilių, iš kitų atliekų – žaislų kalėdinėms eglėms papuošti. Kaip racionaliai panaudoti atliekas, jie aptarė per integruotas pamokas, taip pat dalijosi ir popietėse su bendruomene.

Iš atliekų sukonstruoti elektromobiliai.

Ištyrė tvenkinio vandenį

Dalyvaudami Europos atliekų savaitėje, Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniai atliko savo kaimo tvenkinio biologinį bei cheminį vandens užterštumo tyrimą.

„Šis tvenkinys – vienintelis kaime, prie kurio leidžiame laisvalaikį, pramogaujame. Bendruomenės pastangomis ten įsirengėme poilsiavietę. Prieš 6-erius metus pirmąkart buvome atlikę jo vandens tyrimą, – jis buvo užterštas. Sulyginome rezultatus – dabar vanduo švarus ir tinkamas maudytis. Taip yra todėl, kad 2016-aisiais dauguma Grūšlaukės kaimo žmonių, vykdant ES finansuojamą vandentvarkos projektą, prisijungė prie centralizuoto vandens ir nuotekų tinklo“, – tvirtino D. Bružienė.

P. Jocienė patikino, jog Grūšlaukės mokykla-daugiafunkcis centras, pasirinkęs ekologinę švietimo kryptį, tuo uždegė ir kaimo žmones: „Mes negalime lenktyniauti su kitomis rajono mokyklomis technologijų pažanga, bet mes galime didžiuotis tuo, kad gyvename ir kitus skatiname tausoti gamtą ir gyventi su ja harmoningai.“

---

1. Pernai rudenį Grūšlaukės bendruomenė surinko 761 kg elementų ir elektroninių prietaisų, o iš viso 2017-aisiais – 6,3 t elektronikos atliekų.

2. Grūšlaukės kaimo bendruomenė pasodino 10 tūkst. medžių sodinukų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas