Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną1°C debesuotumas 90 %
Naktį-3°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar reikėtų mokyklose mokiniams uždrausti mobiliuosius telefonus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikinimus išmainė į prašymus padėti

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2018-04-17
Seimo narys Antanas Vinkus „Diaverum klinikų“ šalies medicinos direktorei Astai Kantoravičienei, įteikdamas įrėmintus Tautiškos giesmės žodžius, sakė: „Jūs dirbate taip, kaip čia parašyta“. Šalia – „Diaverum klinikų“ plėtros vadovas Tomas Sudavičius.

Lietuvos Respublikos Seimo narys ir Kretingos rajono garbės pilietis Antanas Vinkus penktadienį apsilankė ką tik Kretingoje įsikūrusioje „Diaverum“ klinikoje, kuri teikia paslaugas inkstų ligomis sergantiems pacientams. Atvežęs sveikinimų ir linkėjimų „Diaverum“ klinikos kolektyvui bei pacientams, mainais A. Vinkus prašė atiduoti jam savo rūpesčius – taip jis išgirdo, kad kai kuriems ligoniams susimokėti už kelionę į įstaigą, kurioje teikiamos hemodializės procedūros, yra sunki finansinė našta.

A. Vinkų pasitiko „Diaverum klinikų“ plėtros vadovas Tomas Sudavičius bei „Diaverum klinikų“ šalies medicinos direktorė Asta Kantoravičienė – susitikimas su ja Seimo nariui buvo ypač malonus, nes jiedu abu vienu metu dirbo Santariškių klinikose (dabar – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos).

A. Vinkus teigė savo akimis norėjęs pamatyti, kaip atrodo naujoji „Diaverum“ klinika Kretingoje, kurios įsikūrimą jis sveikina. „Kretingos rajono ligoniai buvo kreipęsi į mane, prašydami padėti – žmonės su ašaromis akyse prašė priartinti hemodializės procedūras, nes jiems būdavo sudėtinga važinėti į Klaipėdą ar Palangą, ypač – žiemos metu. Ieškojome įvairių galimybių, svarstėme, gal tokį kabinetą atidaryti Kretingos ligoninėje. O dabar džiaugiuosi, kad čia įsikūrė „Diaverum“, kurios klinikoje – aukščiausio lygio įranga, – kalbėjo A. Vinkus. – Tačiau turiu ir klausimą – kodėl „Diaverum“ išsikėlė iš Palangos? Ar nebus nuskriausti palangiškiai? Jie taip pat yra mano rinkimų apygardos gyventojai, taigi man jie taip pat rūpi.“

T. Sudavičius paaiškino, kad Kretingos rajone gyvena du kartus daugiau pacientų, tad nutrūkus patalpų nuomos sutarčiai Palangoje, pasinaudota palankia galimybe persikraustyti į Kretingą. Tačiau T. Sudavičius užtikrino, kad paslaugos toliau bus teikiamos ir palangiškiams, kurie į įstaigą yra atvežami.

Seimo narys Antanas Vinkus, kuriam gyvenime tekę vilkėti baltą gydytojo chalatą, nepraleido progos pakalbėti su pacientais, jiems rasti viltį suteikiančių žodžių.

Už atvežimą tenka primokėti

Paprašęs duoti jam užduočių, kuo galėtų pagelbėti medikams ir pacientams, A. Vinkus išgirdo, jog daliai ligonių brangiai kainuoja atvykimas į įstaigą, kur teikiamos hemodializės procedūros. Pavyzdžiui, vienas pacientas, gyvenantis Žutautų kaime, per mėnesį turi sumokėti apie 60 Eur ir tokia suma susidaro netgi taikant 80 proc. nuolaidą už pavėžėjimą. Hemodializės procedūros atliekamos 3 kartus per savaitę, tad per mėnesį jų vidutiniškai susidaro 12,5.

„Veža neįgaliųjų draugija, o įkainį nustato kiekviena savivaldybė. Pacientui tenka susimokėti priemoką prie kompensuojamos sumos už pavėžėjimą. Nors įkainiai skirtingose savivaldybėse skiriasi, tačiau ta pati problema visoje Lietuvoje“, – kalbėjo „Diaverum“ klinikos personalas bei pacientai.

A. Vinkus sutiko, kad 60 Eur sunkiai sergančiam ligoniui yra didelė suma, tad pažadėjo šią situaciją išsiaiškinti ne tik su Kretingos rajono vadovais, bet ir Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga bei kitomis institucijomis, susijusiomis su šiuo klausimu. A. Kantoravičienė atkreipė dėmesį į dar vieną problemą – neretai jų pacientai turi ir daugiau lėtinių ligų, o kad patektų pas gydytojus specialistus, pavyzdžiui, kardiologą, nepaisant to, kad jie sunkiai serga, turi laukti bendrose eilėse – kartais prireikia ir 2-3 mėnesių.

Palaikančiųjų donorystės idėją – vis daugiau

A. Vinkus susitikimo metu ne kartą pakartojo, kad medicinos personalas, teikdamas pagalbą inkstų ligomis sergantiems pacientams, atlieka be galo svarbų ir prasmingą darbą. Jo žodžius palydėjo ir pacientų atsiliepimai. „Jeigu būtų kitas personalas – čia nevažiuotume. Mumis rūpinasi kaip šeimos nariais“, – sakė pacientai.

Apie tai, ką išgyvena inkstų ligomis sergantys ligoniai, A. Vinkus perteikė, pagarsindamas jautrų „Laišką naujokui“, kurį parašė žurnalo „Prošvaistė“ redaktorė Auksė Onė Jurevičiūtė.

Sugrįžęs į prisiminimus, kuomet buvo Nacionalinio transplantacijos biuro (tuo metu – Nacionalinio organų transplantacijos biuro) steigimo iniciatorius, A. Vinkus pasiteiravo, ar ilgai tenka laukti donoro inkstų ligų kamuojamiems pacientams.

A. Kantoravičienė teigė, kad donoro sulaukiama per 2-4 metus, o jei inkstą paaukoja artimasis – ir dar greičiau, nes šiuo metu laikomasi praktikos naują organą įsodinti ir nelaukiant hemodializės procedūrų. A. Kantoravičienė pasidžiaugė, kad visuomenė vis labiau palaiko donorystės idėją ir atiduoda mirusiojo giminaičio dar gyvus organus, o iš viso šiuo metu šalyje gyvena apie 400 pacientų, kurie nešioja persodintus inkstus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas