Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sklaido abejones, kad kreiptis į policiją ne visada verta

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2018-01-16

Į redakciją užėjęs garbaus amžiaus Adomas Galdikas su savo širdies drauge Janina išsakė abejones dėl to, ar verta policijai pranešti, radus prieš kurį laiką išvogtą sodybą. „Prieš 2 metus, kai mano sodyboje šeimininkavo vagys, policijai pranešiau, bet nei kas atvažiavo apžiūrėti, nei kas mane apklausė. Nepykstu ir nekaltinu, pareigūnai ir kitokio darbo turi“, – sakė A. Galdikas, nežinodamas, ar jo pranešimas apie vagystę besudomintų policiją.

A. Galdikas pasakojo, kad savo sodybą, kuri yra nuošalioje vietoje Kurmaičiuose, radęs išvogtą po šv. Kalėdų. Vyras šioje sodyboje nuolat negyvena, tad ir negali tiksliai pasakyti, kada ilgapirščiai, išlaužę langą, pateko į jo namus ir čia šeimininkavo.

„Viskas apversta aukštyn kojom – nežinau, net kas pavogta, nors labai vertingų daiktų ir nebuvo. Dar netvarkėme ir netikrinome, ko trūksta“, – pasakojo A. Galdikas, einantis aštuntą dešimtį.

Vis dėlto padiskutavęs su savo širdies drauge Janina, A. Galdikas iš „Pajūrio naujienų“ redakcijos nuėjo tiesiai į policiją ir pranešė apie vagystę. „Pažadėjo, kad atvažiuos apžiūrėti vietoje, tai tų daiktų dar nejudinome. Ten taip suversta, kad kojos negali įkelti“, – vakar telefonu patvirtino Janina.

Šventai laikėsi pareigos gelbėti žmones

Abejonių, ar vagystė iš jo namų sudomintų pareigūnus, A. Galdikui kilo todėl, kad panašus įvykis jau buvo nutikęs prieš dvejus metus. Tuomet ilgapirščiai išnešė įvairių daiktų.

„Nuėjau į policiją ir pranešiau apie tai. Pareigūnas pasakė „žiūrėsim“, bet jokio atsakymo taip ir negavau. Nebuvo ir atvažiavę į vietą, – prisiminė A. Galdikas, kuris baiminasi, kad po kurio laiko vagys į jo sodybą ir vėl gali sugrįžti. – Aš nekaltinu policijos – gal pareigūnai neturi laiko? Juk negali sakyti, kad jie nedirba – gi nesėdi rankų susidėję.“

A. Galdikas pasakojo, kad seniau, kai jis dar nuolat gyvendavo savo sodyboje Kurmaičiuose, ne tik matydavo policijos pareigūnus pravažiuojant, bet šie jį ir aplankydavę. „Prieš 3-4 metus apylinkės inspektorius, o kartais ir kiti pareigūnai, užsukdavo, paklausdavo, kaip gyvenu, ar yra kokių problemų, ar saugiai jaučiuosi. Dabar to nėra. O būtų malonu“, – kalbėjo A. Galdikas, niekam nepriekaištaudamas, o tiesiog norėdamas pasidalinti savo mintimis.

A. Galdikas sakė suprantantis nelengvą pareigūnų darbą, nes jis ir pats ilgus metus tarnavo Lietuvai – 40 metų dirbo priešgaisrinėje tarnyboje. „Vyrams sakydavau, kad ne jūs prieš ugnį turite drebėti, o ugnis prieš jus. Turėjau daug drąsos – dėl to mane vadindavo savižudžiu. Kai kartą išgelbėjau mergaitę ir jos tėvas verkdamas dėkojo man, aš jam pasakiau, kad neturėčiau teisės šventa žeme vaikščioti, jei palikčiau vaiką ugnyje. Tokį įsitikinimą ir kolegoms skiepijau“, – kalbėjo A. Galdikas, kuris nepripažindavo kompromisų, jei kalbama apie pareigą pagalbos laukiantiems žmonėms.

Pranešti verta bet kokiu atveju

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas teigė, kad negali būti nė kalbos, ar verta policijai pranešti apie nusikaltimą, net ir tuo atveju, kai jis pastebėtas tik po kurio laiko.

„Būna, kad mūsų komisariato ar kolegos kituose rajonuose pagauna asmenis ir pas juos randa daiktų, kurie, įtariama, buvo pavogti. Jei neturime informacijos, kam tie daiktai galėjo priklausyti, dažnai nėra ir kaip atsekti nusikaltimo. Praktikoje yra pasitaikę ir tokių atvejų, kai žmogui prabunda sąžinė ir jis pats policijai papasakoja, kur ką pavogęs, o patikrinus registrus paaiškėja, kad nukentėjusieji dėl to į teisėsaugą nesikreipė. Tad pranešti apie nusikaltimus būtinai reikia, – teigė A. Pužauskas. – Dėl to, kad bus vienu kitu užregistruotu nusikaltimu daugiau, Kretinga netaps nesaugesne vieta gyventi. Atvirkščiai – bus mažiau paslėptų ir policijai nežinomų nusikaltimų.“

A. Pužauskas pripažino, kad šiandien sudėtinga komentuoti 2 metų senumo įvykį – jog policija galėjo nesureaguoti į A. Galdiko pranešimą apie vagystę iš namų. „Jeigu neatvažiavo, tai blogai. Taip neturi būti“, – teigė A. Pužauskas.

Palaiko ryšį su bendruomene

A. Pužauskas patvirtino, kad pastaruoju laiku Kretingos r. yra išaugęs vagysčių iš gyvenamųjų patalpų skaičius. Kas tai nulėmė, pasak A. Pužasuko, priežasčių gali būti ne viena, tačiau pareigūnai į pranešimus apie tokias nusikalstamas veikas reaguoja, jų nepalieka nuošalyje.

„Žinoma, pirmiausia dėmesys skiriamas nusikalstamoms veikoms, susijusioms su smurtu ir toms, kurios Baudžiamajame kodekse yra priskiriamos prie sunkiausiųjų. Vagystės iš patalpų nėra sunkus nusikaltimas, todėl jas pareigūnai tiria, kai atsilaisvina nuo prioritetinių darbų“, – paaiškino A. Pužauskas.

Pasak jo, po policijos reformos, pareigūnams keliamas uždavinys – kuo greičiau reaguoti ir atvykti į įvykio vietą, ir, nors apylinkės inspektorių neliko, bendrystę su bendruomene stengiamasi išlaikyti.

„Daug priklauso ir nuo pačios bendruomenės gyvenvietėje: vienaip yra, jei ji vieninga, susiburia, aptaria problemas, kalba apie tai, kaip stiprinti savo saugumą. Tokiuose susibūrimuose dažnai tenka dalyvauti mūsų komisariato bendruomenės pareigūnėms, kurios pataria, kaip apsaugoti savo turtą, neįkliūti telefoniniams sukčiams, kaip elgtis pastebėjus smurtą artimoje aplinkoje ir t.t. Aktyviai bendruomenėse dalyvaujantys gyventojai policijos bendravimo tikrai nepasigenda, atvykstame visur, kur tik esame kviečiami“, – kalbėjo A. Pužauskas.

Aplankyti pavienių gyventojų policijos pareigūnams ne visada lieka laiko, nes jiems ir taip tenka atlaikyti didelį darbo krūvį – šiuo metu Kretingos r. policijos komisariate trūksta 16 pareigūnų, o tai būtų 8 ekipažai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas