Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rūpesčiai dėl benamių – ant medikų pečių

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2007-09-07

Benamiai patys retai kreipiasi pagalbos į medikus ir tvirtina esą visiškai sveiki.

Tačiau Kretingos ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vadovas Vilius Matulionis teigė, kad girti, nešvarūs, utėlėti, dvokiantys, kartais – agresyvūs ir be asmens dokumentų benamiai gana dažnai atsiduria ligoninės Priėmimo skyriuje. Atvykę greitosios medicinos pagalbos automobiliu, čia jie tampa medikų rūpesčiu.

Lietuvoje nėra sistemos, kuri rūpintųsi asocialiais žmonėmis. Todėl jau daugiau negu dešimtmetį medikams, kurių pareiga – gydyti, yra primetamos socialinės problemos.

Steponas Vaičius tvirtino, kad jokių sveikatos problemų neturi, o į medikus nebesikreipia nuo tada, kai prarado namus.

Į medikus nebesikreipia

Steponą Vaičių sutikome prie autobusų stoties esančiame apleistame pastate. Mėnuo, kai jis čia ir gyvena. Ant plytų atsisėdęs 51 metų vyras vaišinosi alumi ir traškučiais, kuriuos nusipirko pardavęs tuščius butelius.

S.Vaičius tvirtino, kad jam medikų pagalbos nereikia ir savo sveikata jis nesiskundžia. Ligoninėje jis nesilankė trejus-ketverius metus. Pasak S.Vaičiaus, į medikus jis kreipdavosi, kai dar turėjo namus. „Tuomet sirgdavau, o dabar ne, nebent kartą per mėnesį suskausta skrandį“, - sakė jis.

S.Vaičius teigė, kad jo asmens dokumentai palikti pas pažįstamą, tačiau įprastai jis juos nešiojasi. Į klausimą, ar nebijo dokumentų pamesti, pašnekovas atsakė: „Aš jau nieko nebijau“.

Dėl benamio gyvenimo kaltina posūnį

Kalbėdamas apie savo dabartinį gyvenimą, S.Vaičius susigraudino. „Žmonės gatvėje į mus žiūri kaip į šunis“, - sakė jis.

S.Vaičius kasdien eina į gatves, rausiasi šiukšliadėžėse, konteineriuose – taip jis pragyvena. Rastus maisto produktus suvalgo, o butelius, metalą parduoda.

Miegoti S.Vaičius grįžta į apleistą pastatą prie autobusų stoties. Čia gyvena ir jo likimo draugas, su kuriuo dalinasi paskutiniu duonos kąsniu. S.Vaičiaus nuomone, Kretingoje yra apie dvylika benamių.

Penkerius metus bedarbiu esantis S.Vaičius prieš porą savaičių užsiregistravo Kretingos darbo biržoje. Kol kas jokio darbo pasiūlymo nesulaukė. Pašnekovas tvirtino, kad ir pats siūlėsi darbdaviams, tačiau šie darbo nedavė. Vyras norėtų dirbti traktorininku arba šaltkalviu.

Benamio gyvenimą pasirinkęs S.Vaičius buvo sukūręs dvi šeimas, turi seserį, kuri gyvena kartu su tėvu. Tačiau visų artimųjų namų durys S.Vaičiui užtrenktos. Kodėl – jis nežino.

Vyras tvirtino negeriantis. „Degtinės man neįduosi. Vyno ar alaus butelį kartais išgeriu. Bet nenusigeriu“, - tikino S.Vaičius.

Pasvarstęs, kodėl atsidūrė gatvėje, S.Vaičius dėl savo nelaimių kaltino tik posūnį, antrosios žmonos sūnų. Anot vyro, konflikto priežastis buvo posūnio tinginiavimas. „Nusibodo su juo pyktis. Palikau ramybėje“, - sakė pašnekovas.

Labiausiai S.Vaičius gailisi, kad po 24 bendro gyvenimo metų išsiskyrė su rūpestinga žmona. Jos namuose liko ir vyro asmeniniai daiktai. „Trys kostiumai, striukės, vasariniai batai, guminiai“, - visus už savo pinigus įsigytus daiktus išvardino pašnekovas.

S.Vaičius savo vaikų neturi. Sūnus iš pirmosios santuokos, būdamas dvidešimties, žuvo.

Kretingos ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vadovas Vilius Matulionis (kairėje) ir vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Vidmantas Jurgaitis apgailestavo, kad prieš dešimtmetį panaikinus blaivyklas girti asmenys vežami į ligonines. Čia jie medikams apsunkina darbą, trikdo pacientų ramybę.
Benamiai apsunkina medikų darbą

Kretingos ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vadovas Vilius Matulionis patvirtino, kad patys benamiai retai kreipiasi į gydymosi įstaigą. Kadangi prieš daugiau negu dešimt metų blaivyklos buvo panaikintos, girti asmenys atvežami į ligoninę.

Gydytoją piktina, jog problemos dėl benamių yra užkraunamos ant medikų, o ne socialinių darbuotojų pečių.

„Kažkodėl žmonės, pragėrę darbus, butus, šeimas ir pasirinkę valkatos gyvenimo būdą, gali gulėti Londono ar Paryžiaus skveruose, o Lietuvoje jie vežami į ligonines. Ar iš tikrųjų valkatos turi tokių didelių bėdų, kad jiems reikia ligoninės? Jei benamis serga ar yra sužeistas, mes jį gydome. Tačiau jei jis girtas ir kur nors miega – kuo čia dėti medikai? Mūsų pareiga yra gydyti, o ne spręsti socialines problemas“, - kalbėjo V.Matulionis.

Jo teigimu, pusė į Priėmimo skyrių greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežtų benamių sveikatos problemų neturi, o yra tiesiog neblaivūs. Medikai juos, kaip ir kitus žmones, apžiūri.

Benamiai, kuriems reikalingas gydymas, guldomi į ligoninę. Tačiau tuomet kai kuriems jų prasideda baltoji karštinė, ir šia situacija piktinasi kiti pacientai.

Nuo alkoholio dažnai nebepavaikštančius benamius medikams tenka nešioti neštuvais. Tie asocialūs asmenys, kurie neturi sveikatos problemų, yra guldomi ant čiužinių, kol išsimiega ir išsiblaivo. Du tokiems žmonėms skirti čiužiniai yra aptraukti neperšlampamu audiniu.

Anot V.Matulionio, medikams ir kitiems pacientams tenka kęsti nuo benamio sklindantį baisų dvoką. Asocialūs asmenys miegodami ant čiužinių tuštinasi, šlapinasi. Nors benamiams skirta atskira patalpa, tačiau jų kvapas pasklinda po visą Priėmimo skyrių. Neapsikęsdami smarvės, medikai atidaro langus, bet tuomet pasidaro šalta kitiems pacientams.

Benamių čiužiniai, net išvalyti ir dezinfekuoti, skleidžia dvoką, todėl jie dar keletą parų vėdinami lauke.

Specifinį kvapą asocialūs asmenys skleidžia net perrengti švariais, dezinfekuotais rūbais, kuriuos iš savo namų atneša patys medikai arba juos paaukoja labdaros organizacijos.

Pasak V.Matulionio, įprastai asocialūs asmenys yra žemos kultūros, keikiasi, triukšmauja ir trikdo ramybę. V.Matulionio teigimu, retai asocialūs asmenys turi asmens dokumentus, tuo labiau – sveikatos draudimą.

Maždaug 8 – 10 nuolat Priėmimo skyriuje besilankančių benamių medikai atpažįsta: atmintinai žino jų asmens duomenis. Kiti į Kretingos ligoninės Priėmimo skyrių patenka atvykę iš kitų miestų. „Visi jie pakankamai jauni, gal nuo 23 metų“, - apibūdino gydytojas.

„Kai išsiblaivo, pabandome su jais pasišnekėti. Bet šie atsako, kad jiems viskas gerai. Pasiūlome kreiptis į narkologą, bet retai kas šiuo patarimu pasinaudoja“, - apgailestavo V.Matulionis.

Benamiai dažniausiai serga chroniniu alkoholizmu, dėl kurio kyla silpnaprotystė, agresija, taip pat juos kamuoja chroninės plaučių ir širdies ligos, epilepsija. Neretai jie būna patyrę smulkias traumas.

„Dažnai benamiai yra užsikrėtę tuberkulioze. Jei serga atvira jos forma – mums kyla didžiulis pavojus užsikrėsti“, - apie benamių keliamas problemas kalbėjo ir Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Vidmantas Jurgaitis.

Medikai mano, kad žiemą, kaip ir kasmet, tokių pacientų vėl padaugės. Šaltuoju metų sezonu pasitaiko, jog į Priėmimo skyrių vienu metu atvežami keli benamiai arba tas pats benamis apsilanko keletą kartų. Pasitaiko, kad namų neturintis žmogus pats ateina į Priėmimo skyrių, prašydamas nakvynės ar vakarienės.

V.Matulionis ir V.Jurgaitis teigė, kad asocialių asmenų problema metų metus yra nesprendžiama, yra užkrauta ant medikų pečių. Jie, aukodami laiką ir jėgas asocialiems, sveikatos problemų neturintiems žmonės, negali daugiau dėmesio skirti kitiems pacientams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas