Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Apie Žiemos sodą – jo praeitį ir dabartį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-11-28
Muziejininkė Jurgita Tertelienė rodė, kaip veiks interaktyvus įrenginys: planšetėje įvedus pažymėto augalo numerį, ekrane atsiras informacija apie jį.

Kretingos muziejui minint unikalaus miesto istorinio bei gamtos paveldo – Žiemos sodo atkūrimo 30-metį, praėjusį savaitgalį buvo surengta mokslinė konferencija „Žiemos sodai-oranžerijos: praeitis, dabartis ir perspektyvos“, į kurią atvyko mokslininkai iš įvairių šalies botanikos sodų bei mokslo įstaigų.

Nuo istorinio paveldo – iki kenkėjų

Kretingos muziejuje viešėjo ir plataus spektro pranešimus tądien skaitė: Lietuvos edukologijos universiteto botanikė Teresė Jokštienė – “Europietiškų tradicijų atspindžiai Lietuvos Žiemos soduose“, Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos narė Judita Varkulevičienė – „Dvarų oranžerijos ir jų kūrimo raida Lietuvoje“, Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila – „Šiuolaikinės tendencijos pasaulyje, kuriant lankymui skirtas augalų ekspozicijas uždarame grunte“.

Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo specialistė Jolanta Šernienė kalbėjo apie oranžerijų kūrybinę erdvę edukacijai, o Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos mokslo darbuotoja Elena Survilienė – apie oranžerijų augalų prevenciją ir apsaugą nuo ligų bei kenkėjų. Kretingos muziejaus Istorijos ir archeologijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė, surengusi istorinių nuotraukų parodą, priminė Žiemos sodo istoriją ir iš nuotraukų atgamintus įdomius štrichus, o Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė – apie botanikos ekspozicijos kūrimo istoriją.

Muziejus priėmė iššūkį

„Žiemos sodas – mūsų miesto vizitinė kortelė, Kretingos miesto veidas. Manyčiau, jog grafas Juozapas Tiškevičius buvo itin įžvalgus žmogus, įkūręs Žiemos sodą, kuris tuomet buvo ir dabar tebėra miesto reprezentacinė vieta. Ir nors buvo metas, kai sodas pavirto sandėliu, kuriame kaukšėjo arklių kanopos, tačiau šiandien turime dėkoti Dievui ir žmonėms, kurių pastangomis ši reto grožio vieta atgijo“, – kalbėjo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, įteikdamas Padėkos raštus šiandien Žiemos sode triūsiančioms darbuotojoms – Jurgitai Tertelienei, Eleonorai Ranciuvienei, Irmai Barkuvienei, muziejaus direktorei Vidai Kanapkienei.

Svečius priėmusi V. Kanapkienė prisiminė metą, kai, jos žodžiais, prireikė atskiro Vyriausybės posėdžio 1991-aisiais, kad grafų Tiškevičių rūmai, kuriuose įkurdinta Kretingos žemės ūkio technikumo mokomoji bazė, būtų perduoti muziejui. „Prireikė kantrybės, formuojant visuomenės nuomonę, kad ši rezidencija yra vertybė, nes buvo įprasta važinėtis po parką, netausoti šios vietos. Prireikė ir labai sunkaus darbo, 2-kart kapitališkai renovuojant oranžeriją, nugriaunant pastatus-svetimkūnius. Didelis specialistų nuopelnas, gausinant ir prižiūrint augalus, nes pastatas specifinis – drėgmė, kaitri saulė, ligi šiol dar neišspręsta ventiliacijos problema“, – kalbėjo muziejaus vadovė.

Ta proga ji padėkojo tuometinio technikumo pedagogei Vidai Mockevičienei, kuri pirmoji atsodino augalus: „Jos dėka suformuota pirmoji oranžerijos ekspozicija, kurią šiandien tik papildome. Perėmus Žiemos sodą, muziejus priėmė tikrą iššūkį patiems prižiūrėti augalus. Ir su tuo puikiai susidorojo Joana Janulaitienė – inovatyvi, energinga, smalsi, apsiskaičiusi. Ją už šias savybes 1993-aisiais pasirinkau pirmąja Gamtos skyriaus vedėja“, – prisiminė V. Kanapkienė.

Už atkurtą Kretingos dvaro perlą – Žiemos sodą – muziejininkams dėkojo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.

Vienintelė interaktyvi oranžerija

J. Tertelienė svečiams taip pat pristatė neseniai Kretingos muziejaus įgyvendintą projektą „Kretingos Žiemos sodo ekspozicijos papildymas inovatyviomis technologijomis“, ir nuo šiol Žiemos sodas tapo vienintele vieta Lietuvoje, kurioje inovatyviomis priemonėmis lankytojai gali pažinti egzotinių kraštų augalus.

Žiemos sodo botanikos ekspozicijoje informacinėmis augalų kortelėmis pažymėti 94 svarbiausi ir įdomiausi sodo augalai, – lankytojai su jais gali susipažinti naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais. Vaikams ir jaunimui susipažinti su Žiemos sodo augmenija planšetėse papildomai patalpinti interaktyvūs pažintiniai žaidimai „Surask mano žiedą/vaisių“, „Aš naudingas ar nuodingas?“

Šiuo metu Žiemos sode, kuris užima 693 kv. m., auga apie 5 tūkst. per 170 rūšių augalų. Gausiausias kolekcijas sudaro svyrantys (ampeliniai) augalai, sukulentai, epifitai, dracenos ir šilkmedinių šeimos atstovai.

„Žiemos sodo lankytojai žavisi ir džiaugiasi čia vešinčia žaluma, egzotinių augalų įvairove, tačiau pasigesdavo informacijos apie juos. Atsižvelgdami į jų lūkesčius, įsigijome 5 planšetinius kompiuterius, kuriuose įdiegtas interaktyvus pažintinis turinys. Lankytojas, paėmęs planšetinį kompiuterį, savo nuožiūra, laisvai judėdamas, įvedęs augalo numerį, gali apžiūrėti jį ir išsyk gauti informaciją ekrane lietuvių ar anglų kalbomis“, – teigė J. Tertelienė.

Projekto vertė – 10 tūkst. eurų, 8 tūkst. Eur iš jų skyrė Lietuvos kultūros taryba, 2 tūkst. eurų prisidėjo Savivaldybė.

Įgyvendinus projektą, J. Tertelienės žodžiais, ši interaktyvi informacinė-pažintinė priemonė leis supažindinti lankytojus su įdomiausia informacija apie Žiemos sodo augmeniją bei Kretingos dvaro šeimininkų indėlį į mūsų krašto kultūrą. Muziejus taps populiaresnis tarp pavienių įvairaus amžiaus lankytojų, šeimų su vaikais bei užsienio turistų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas