Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos muziejus šiuo metu rengia parodą „Grafų Tiškevičių Žiemos sodo istorija“, skirtą Žiemos sodo atkūrimo 30-mečiui. Parodą planuojama atidaryti lapkričio 16 d.

„Labai norėtųsi, kad rengiant parodą prisidėtų ir kretingiškiai – gal jie savo fotografijų albumuose turi Kretingos dvaro, parko, o ypač – Žiemos sodo vaizdų. Lauktume ir sovietinio laikotarpio, kada buvo pradėtas atkurti sodas, nuotraukų. Tikiuosi, kad jų išlikę ir kad kretingiškiai tomis nuotraukomis mielai pasidalins su Kretingos muziejumi“, – kalbėjo Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė.

Žiemos sodą Kretingos dvare įkūrė grafas Juozapas Tiškevičius, 1875 m. nupirkęs dvarą, rekonstravęs rūmus ir pastatęs oranžeriją. Jau tada Žiemos sode puikavosi vėduoklinės palmės, augo bananmedžiai, kaktusai, apelsinmedžiai, laurai, citrinmedžiai, didžiulė araukarija, o koralais išpuoštomis sienomis raizgėsi vijokliai. Uolomis žemyn krito krioklys, kurio vanduo upeliukais tekėjo į nedidelius tvenkinius. Vandenyje nardė dekoratyvinės žuvys, o iš vieno tvenkinio tryško aukštas fontanas. 1912 m. grafas Aleksandras Tiškevičius oranžeriją perstatė ir sumažino. Po rekonstrukcijos sode buvo pasodinta naujų retų augalų, kurie buvo rūpestingai prižiūrimi.

Žiemos sodas buvo sudėtinė rūmų interjero dalis, kuri jungėsi su reprezentacinėmis salėmis ir grafų apartamentais. Kretingos dvaro Žiemos sodas buvo didžiausias tarp to meto Europos privačiose valdose pastatų oranžerijų.

Tačiau 1915 m. Žiemos sodas nukentėjo nuo gaisro, o 1940 m. rūmuose įsikūrę raudonarmiečiai sunaikino visus augalus. Pokario metais sodo patalpos buvo paverstos ūkio arklidėmis, sandėliu, mokyklos sporto sale, šiltnamiu.

1987 m. Kretingos žemės ūkio technikumo vadovų rūpesčiu Klaipėdos restauracinės dirbtuvės baigė Žiemos sodo atnaujinimo darbus, atgimusiame sode technikumo dėstytojų rūpesčiu buvo pasodinti pirmieji augalai, iš kurių iki šių dienų išlikęs fikusas, bugenvilijos, strelicijos, kaktusai. Kai 1991 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu grafų Tiškevičių rūmai buvo perduoti Kretingos muziejui, Gamtos skyriaus darbuotojai tęsė pradėtą darbą – buvo pertvarkyta ekspozicija, įsigyta naujų retų augalų. Šiuo metu Žiemos sode, beveik 700 kv. m plote, auga apie 5 tūkst. per 170 rūšių augalų. Gausiausias kolekcijas sudaro svyrantys augalai, sukulentai, epifitai, dracenos ir šilkmedinių šeimos atstovai.

„Žiemos sodo lankytojai gali susipažinti su augalais, kurie pas mus atkeliavo iš tolimiausių pasaulio kampelių ir yra gyvi Indijos, Indonezijos, Brazilijos atogrąžų miškų, Afrikos ir Meksikos dykumų augmenijos liudininkai. Žiemos sodas – tarsi gyvas augalų žemėlapis, kurį sukūrė žmogaus fantazija“, – kalbėjo J. Tertelienė.

Kasdien Žiemos sodo augalais rūpinasi 3 Gamtos skyriaus darbuotojos, kurios juos laisto, tręšia, valo dulkes, gina nuo kenkėjų ir ligų.

---

Prasinešti apie nuotraukas galima:

Kretingos muziejaus Archeologijos ir istorijos skyriaus vedėjai Jolantai Klietkutei, tel. 8 613 49 107, museumkretinga@gmail.com arba Gamtos skyriaus vedėjai Jurgitai Tertelienei, tel. 8 671 73 639, j.terteliene@kretingosmuziejus.lt

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas