Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kartenoje jau ketvirtą vasarą buvo surengta eksperimentinės inžinerijos stovykla „eeKūlgrinda“, sukvietusi netradicinei kūrybai netradicinėje aplinkoje įvairių sričių menininkus iš Lietuvos, Belgijos, Olandijos, Rusijos. Stovykloje buvo eksperimentuojama su įvairiomis meno rūšimis – muzika, skulptūra, fotografija, derinant jas su šiuolaikinėmis technologijomis ir net kulinarija, kaip tam tikru meno įrankiu.

Apleista parduotuvė „Slėnis“ tapo puikia vieta demonstruoti menininkų sukurtiems darbams.

Šių metų stovyklos tema „Išgyvenimas“. Menininkai, įsikūrę miestelio pakraštyje, laužyne, naudodami ten rastus daiktus, kūrėsi gyvenamąją aplinką, buities apyvokos daiktus, menines instaliacijas. Kaip teigė stovyklos sumanytojas ir organizatorius menininkas Robertas Narkus, šiais metais stovykla – apie išgyvenimą, apie gyvybę pačia plačiausia prasme. „Gyvendami patogų gyvenimą, per dažnai skubame teisti, skirstyti žmones į elitą ir vargšus, miestiečius ir kaimiečius, nenorime girdėti kitaip manančių negu mes, svetimšalių, matyti vargstančių ir skurstančių, mažumų. Stovykloje atsisakėme įprasto komforto ir susitapatinome su žmonėmis, gyvenančiais visuomenės užribyje, kur kūrybiškumas tampa būtina sąlyga norint išgyventi“, – kalbėjo menininkas, pristatydamas stovyklos idėją.

Svarbiausias akcentas buvo menininkų surengta paroda Kartenos apleistoje parduotuvėje „Slėnis“, kuri asocijavosi su apleistu laivu. Stovykloje sukurti bei menininkų atsivežti darbai buvo pristatyti Kartenos miestelio bendruomenei. Parodą sudarė kelios dalys. Pagrindinėje apleistos parduotuvės salėje buvo eksponuojami vilnietės menininkės Anastasijos Sosunovos eksponatai – silikoniniai inkliuzai, neatpažįstamos gyvybės formos, pagaminti specialia technika iš poliesterio dervos, bei nuotraukos iš benamių stovyklos, kurią menininkė aptiko bevaikščiodama po Lazdynėlių miškelius Vilniaus pakraštyje. „Mano projekto, ekspozicijos „Puota“ eksponatai – poliesterio dervos skulptūros, kuriose įlydyti šalia Vilniaus esančiame miške rasti daiktai: augalai, laužaviečių pelenai, grybai, lizdai, kaulai, nuo šuns nurinktos erkės. Mano darbai – tai noras kalbėti apie žmones, kurie yra už visuomenės ribų, neturintys patogaus gyvenimo. Tokius žmones sutikau gyvenančius visai netoli nuo daugiabučių, miške, susikūrusius stovyklas iš miške ir konteineriuose rastų daiktų“, – kaip buvo sumanyti parodos eksponatai ir kokia yra jų idėja, pasakojo autorė A. Sosunova.

Paroda netradicinėje aplinkoje sulaukė karteniškių dėmesio.

Parodos eksponatai buvo ir Kartenos apylinkėse rasti daiktai – nebaigtas akmenskaldžio, paminklų meistro Kęstučio Domarko tašytas delfinas, kuris išnyra iš granito luito lyg iš bangos, lempa bei betono blokelis, primenantis jungtuką „&“, kuris, R. Narkaus teigimu, tarsi simboliškai sujungia tiek parodos eksponatus, tiek ir įvairiausias gyvenimo skirtybes.

„Mes, žmonės, esame labai skirtingi: turtingi, vargšai, laimingi ar nuskriausti likimo. Savo parodos eksponatais, nuotraukomis, išdėstytais netradicinėje aplinkoje, norime atkreipti dėmesį į nuolat besikeičiančias ekonomines sąlygas, gyvybės sampratą, užribio žmones, kurie taip pat yra mūsų visuomenės dalis, ir mes visi esame susiję“, – kalbėjo R. Narkus.

Dar viena parodos dalis – menininkų Roberto Narkaus ir Antano Skučo sukurti plika akimi nematomi praturtintos tikrovės kūriniai, kurie buvo demonstruojami per planšetinį kompiuterį, tapusiu tarsi akvalangu, leidžiančiu tyrinėti neatpažintas erdves. „Į parodos erdvę perkėlėme pastebėtus rastus natiurmortus, kuriuose gamta, gyvybė okupuoja žmogaus sukurtus įrenginius, agregatus. Šiuo savo eksperimentu bandėme susikoncentruoti ties tais dalykais, kurių paprastai nepastebime, nesureikšminame. O juk būtent tos mažos nepastebimos detalės išties yra svarbios“, – įsitikinęs A. Skučas.

Menininkų Roberto Narkaus ir Antano Skučo kūrybiniai eksperimentai

Menininkas, muzikos inžinierius Valdemaras Manomaitis parodos metu pristatė Kartenoje įrašytų aplinkos garsų koliažą. Tai muzikinis eksperimentas, kada iš aplinkos įrašyti garsai, leidžiami per garsiakalbį, įgyja savitą skambesį ir priverčia suklusti. „Toks muzikinis eksperimentas vadinamas fieldrecording stiliumi. Vaikščiodamas Kartenos apylinkėmis, įrašiau įvairiausius garsus: žvakių fabriko, pravažiuojančios mašinos, veikiančio malkų pjovimo pjūklo... Šiuos garsus papildžiau muzikinėmis interpretacijomis. Kiekvienas besiklausantis gali išgirsti savitą skambesį pagal nuotaiką, gebėjimą įsiklausyti. O juk šiandien žmonėms būtent ir trūksta įsiklausymo į tai, kas yra aplinkui“, –pasakojo menininkas.

Parodos atidarymui skirtą vakarą papildė kulinariniai eksperimentai. Vilniuje menininkų įkurto restorano „Delta mityba“ šefas Jonas Palekas „eeKūlgrindos“ stovykloje pagamino aštrų japonišką patiekalą „Taberu rayu“. „Kulinarija – tai taip pat savitas meninis eksperimentas, menininko įrankis. Eksperimentai duoda puikių rezultatų. Ypač, kada, galima sakyti, gaminama neįprastomis sąlygomis, ne patogioje virtuvėje, o gamtoje, stovykloje, be įprastų įrankių“, – kalbėjo J. Palekas.

Neringa MIKALOČIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas