Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kažkada, labai senai, pamačiusi filmą „Atgal į ateitį“ buvau tikra, kad, kai aš užaugsiu, viršum mano galvos krūvomis lakios automobiliai, kosminės stotys bus ranka pasiekiamos, o visus namų ruošos darbus už mane nudirbs išmaniosios technologijos.

Gal ir skamba naiviai, į visa tai pažvelgus iš nūdienos realijų, bet tokia ateitis man rodėsi neišvengiamybė iki kol garsusis kompanijos „Tesla“ įkūrėjas Elonas Muskas sumaniai nusprendė automobilius sukišti giliai po žeme, neva taip norėdamas išgelbėti ir taip stresuojančią visuomenę nuo dar didesnio streso, kai techniškai netvarkingas automobilis praeivius užvers iš dangaus byrančiomis detalėmis. Tas pats E. Muskas tą kartą įžvelgė kitą kryptį, kuria žmonija pasuko „išmanios ateities“ link, vienu mygtuko spustelėjimu suteikusi prieigą prie per amžius žmonijos sukauptų informacijos klodų.

Iš tiesų, dar niekada žmonijos istorijoje nebuvo taip lengva būti visų sričių meistru, ir vargu ar kada buvo tiek informacijos, orientuotos į asmeninio įvaizdžio formavimą. Šioje vietoje aš suku socialinių tinklų fenomeno ir jo dviprasmiško poveikio pavieniui individui bei visuomenei link.

Abejoju, ar liko dar tokių, kuriuos stebintų socialiniuose tinkluose viešinamos asmenukės iš viešų tualetų, minios žmonių, pozuojančių saviems išmaniesiems prie lankytinų objektų, filtrais pagražinti veidai, maistas ir kitos įprastos gyvenimiškos situacijos, kurios „Instagram’e“ tiesiog geriau žiūrisi. Vis dėlto visame tame gražiame išoriniame fasade kaži ko ima trūkti. Vis dažniau rašomi straipsniai su psichologų komentarais, kuriuose teigiama, kad už mygtuko „like“ slypi rimtos psichologinės problemos ir priklausomybė, kuriai gydyti sumanieji verslininkai jau įkūrę visą tuziną šimtus eurų kainuojančių stovyklų: „Diena be išmaniojo“, „Skaitmeninės detoksikacijos stovykla“ ir kt.

Galbūt tos grėsmės ne iš piršto laužtos, ir siekdami suprasti jūsų asmenines preferencijas gudrieji paieškų sistemos programuotojai suslapstė kažin kokius „slapukus“, tuo tarpu jūs lengvai nustembate išvydę staiga kompiuterio ekrane atsiradusią ir labai jau subtiliai viliojančią nuolaidą prekei ar paslaugai įsigyti, apie kurią slapta naktimis sapnavote. O galbūt naujienos, it tyčia, ima eskaluoti jums aktualią temą.

Galų gale įdomiausia yra tai, ką jūs patys socialiniais tinklais apie save papasakojate. Kiekvienas iš mūsų prieš keldamas nuotrauką visų pirma ją praleidžia per savo asmeninį filtrą, taip kurdamas geriausio „aš“ versiją. Čia ir prasideda menas, galintis jus padaryti virtualiai sėkmingu žmogumi arba pasitikėjimo nekeliančiu palaidūnu. Šiuo atveju jūs renkatės informaciją, kuria dalijantis vienas iš šių dviejų požiūrių sustiprinamas. O štai medijos, anot komunikacijos teoretikų, yra viskas, ką jūs ištransliuojate aplinkai: rūbai, kuriais šiandien vilkite, maistas, kurį valgote pietums, filmai, kuriuos žiūrite vakarais. Ir laimi tie, kurie supranta, kad riba tarp „viešo“ ir „privataus“ dėl socialinių tinklų senai nebeegzistuoja, todėl prieš išeidami į publiką nuogi, gerai apmąstykite, ar neverta pridengti vietų, kurias pamatys jūsų šeima, artimieji, draugai, būsimi darbdaviai, banko, kuriame potencialiai imsite paskolą, atstovai.

Giedrė Petrauskaitė

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas