Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Šeimos gydytoja Augenija Juknevičienė pastebi, kad daugiausiai vaikų, kuriems reikalinga profilaktinio patikrinimo pažyma, sveikatos priežiūros įstaigas užplūsta vasarą.

Nors mokiniai profilaktinį patikrinimą gali atlikti visus metus, tačiau dauguma jų sveikatos priežiūros įstaigas užplūsta vasarą. Staiga padidėjusį darbo krūvį atlaikyti turintys medikai atviri: jei į profilaktinį patikrinimą nežiūrima tik kaip į formalumą, visiškai sveiku pripažįstamas tik kas dešimtas vaikas.

Kaip tik šiuo metu Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, dirbdamas nauja elektronine programa, apibendrino 2016-2017 mokslo metų mūsų rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokinių sveikatos profilaktinius duomenis.

„Nauja programa leidžia palyginti duomenis su rajonais, kur gyventojų skaičius yra panašus kaip pas mus. Be to, lengviau stebėti tam tikrų sveikatos sutrikimų kiekį, pobūdį, tendencijas“, – paaiškino Visuomenės sveikatos biuro direktorė Viktorija Petrutytė.

Išryškina opiausias problemas

V. Petrutytės teigimu, opiausios vaikų sveikatos problemos kasmet išlieka tos pačios – regėjimo sutrikimai bei antsvoris. Per pastaruosius mokslo metus vaikų, turinčių sutrikusią regą, Kretingos rajono bendrojo lavinimo mokyklose buvo 24,7 proc. iš tų mokinių, kurie pasitikrino sveikatą. Prieš metus – 2015-2016 mokslo metais – regėjimo sutrikimų turėjo kas ketvirtas mokinys (26,5 proc.), ir didžiausia procentinė dalis buvo tarp IX-XII klasių grupės mokinių. Tuomet diagnozuotų regėjimo sutrikimų atvejų struktūroje dominavo trumparegystė (56 proc.), astigmatizmas (16,1 proc.) ir toliaregystė (16,7 proc.).

Visuomenės sveikatos biuro specialistės pastebi, kad nuo 2013-2014 mokslo metų Kretingos rajone daugėja mokinių, turinčių antsvorį. Pastaraisiais mokslo metais antsvorio problemų turėjo 15,45 proc. mokinių, o 7,04 proc. vaikų buvo diagnozuotas nutukimas. Dar 8,71 proc. mokinių nustatytas per mažas svoris – jis neatitiko šeimos gydytojų taikomų vaikų augimo lentelėse nurodytų rodiklių.

Pasak V. Petrutytės, šių sveikatos sutrikimų profilaktikai labai svarbu sveika mityba bei gyvenimo būdas, todėl ir Visuomenės sveikatos biuras nelieka nuošalyje – jis, planuodamas veiklą, atsižvelgia į gautus statistinius duomenis ir vyraujančias sveikatos problemas.

„Kiekvienoje ugdymo įstaigoje yra visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, kuris, kasmet rengdamas veiklos planą, į jį įtraukia sveikos mitybos paskaitas, akių mankštas ir panašias veiklas, kuriomis sveikatos stiprinimo įgūdžių mokoma nuo mažens. Be to, ir pačios biuro specialistės turi įvairiausių priemonių švietėjiškai veiklai“, – teigė V. Petrutytė.

Sveikas – kas dešimtas

„Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė teigė taip pat pastebinti, kad daugėja vaikų, turinčių per didelį svorį. „Tokiu atveju siunčiu vaikus pas endokrinologus, aiškinamės šio sutrikimo priežastis. Nutukimas vaiko amžiuje yra ypač pavojingas, jis ateityje gali nulemti labai daug susirgimų“, – perspėjo A. Juknevičienė.

Ji įsitikinusi, kad apskritai į mokinių profilaktinį patikrinimą nereikia žiūrėti tik kaip į formalumą, nes laiku pastebėjus sveikatos sutrikimą, yra daugiau galimybių jį pašalinti. „Iš savo praktikos galiu pastebėti, kad tik kas dešimtam ar dvyliktam vaikui galiu parašyti, jog jis yra sveikas. Didžioji dauguma kažką turi – regos ar stuburo patologijas, diagnozuojami širdies ūžesiai, alerginiai susirgimai, virškinimo problemos ir kt. Mūsų manymu, prastėjančią mokinių sveikatą lemia nejudrus gyvenimo būdas ir priklausomybė išmaniesiems telefonams, planšetėms, kompiuteriams – vaikai sėdi su jais susikūprinę, netaisyklingoje padėtyje. Kadangi mažai sportuoja ir būna gryname ore, vaikų raumenys yra silpnesni ir nespėja su intensyviu organizmo augimu – tai lemia laikysenos sutrikimus. Laiku pastebėjus, ją galima koreguoti, tačiau turi susiimti ir tėvai, tai yra didelis darbas“, – kalbėjo A. Juknevičienė.

Pažymas pristato ne visi

Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė išsakė ir dar vieną problemą – dalis mokinių iš viso į ugdymo įstaigas nepristato profilaktinio patikrinimo pažymų iš savo šeimos gydytojų. Pavyzdžiui, per 2016-2017 mokslo metus, Kretingos rajono visuomenės sveikatos biuro duomenimis, profilaktiškai sveikatą pasitikrino 84 proc. mokinių, kurių daugiausiai – lankančių V-IX klases. Už tai, kad sveikatos pažymas pristatytų visi mokiniai, yra atsakinga mokyklos administracija.

„Ugdymo įstaiga privalo žinoti, kokių rimtų susirgimų turi vaikas ir kokių situacijų dėl jo sveikatos gali iškilti, kaip tuomet personalui reaguoti ir elgtis. Atsižvelgiant į profilaktinio patikrinimo pažymą, vaikui parenkamas fizinis krūvis, atkreipiamas dėmesys į tai, ar jis yra alergiškas kokiems nors maisto produktams ar kitokioms medžiagoms“, – paaiškino V. Verbutienė.

Mokinių pažymas surenka mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, tačiau žinodami, kad duomenys apie sveikatą yra asmens konfidenciali informacija, jie, pasak V. Verbutienės, jos negali atskleisti kitiems. „Jei sutrikimas rimtas, visuomenės sveikatos specialistas sprendžia, kas dar turėtų būti informuotas apie mokinio sveikatą, kad šiam būtų laiku suteikta pagalba, jei to prireiktų. Pavyzdžiui, apie mokinio sveikatos sutrikimą gali būti pranešta mokyklos direktoriui ir klasės auklėtojui“, – paaiškino V. Verbutienė.

Gydytojams – beprotiškas krūvis

Pasak V. Verbutienės, profilaktiškai pasitikrinti mokiniai gali per visus metus – svarbu, kad pažyma būtų pateikta iki rugsėjo 15 dienos ir ji tuomet būtų galiojanti. „Pažyma galioja metus, todėl jei vienais metais profilaktinis patikrinimas atliktas kovo mėnesį, tai ir po metų – kitą kovą – vėl reikia padaryti tą patį“, – pavyzdį pateikė V. Verbutienė.

„Būtų labai gerai, jeigu galėtų vaikai pasitikrinti per visus metus – tuomet mes nejaustume tokio didelio krūvio, nes tiems šeimos gydytojams, kurie turi daugiau prisirašiusių vaikų, galima sakyti, vasara yra beprotiška, – atviravo A. Juknevičienė. – Labai dažnai su sergančiu žmogumi gydytojas sugaišta mažiau laiko negu profilaktiškai patikrindamas vaiką. Jeigu vaikas turi stuburo problemų, regos patologiją, kardiologinių sutrikimų ir pan., jam reikia surašyti siuntimus, o tai atima labai daug laiko. Tad mes, kiek galime, patys vaikus „gaudome“ nuo gegužės mėnesio ir prašome, kad jie pasitikrintų pas odontologą. Tačiau dauguma vis dėlto susitelkę į vasaros pabaigą.“

---

Vaikų sveikatos pažymėjimus į švietimo įstaigas pristatyti reikia iki rugsėjo 15 d. Pažyma galioja 12 mėnesių. Apsilankymo pas šeimos gydytoją metu vertinamas vaiko ūgis ir svoris, pamatuojamas kraujo spaudimas, įvertinamas regėjimas ir klausa, vertinamos kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklės. Jei šeimos gydytojas randa pakitimų, tuomet vaikas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą, kuris atlieka apžiūrą pagal savo kompetenciją bei, esant būtinybei, skiria reikiamus tyrimus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas