Pajūrio naujienos
Help
2017 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 3 %
Naktį-2°C debesuotumas 17 %
Apklausa

Metų žmogaus 2017 rinkimai

Edvardas STALMOKAS
Antanas BLUŽAS
Petras RUDYS
Aurimas RAPALIS
Ieva GARJONIENĖ
Arūnas MAŽONIS
Robertas LAPINSKAS
Bronius LAZDAUSKAS
Gvidonas NAVICKAS
Margarita LIZDENYTĖ
Kęstutis BERTAŠIUS
Auksė ANTULIENĖ
Apklausa

Šiemet Lietuvą paliko 56 tūkst. gyventojų. Ar Lietuva galutinai išsivažinės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dovana Antano Mončio muziejui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2017-06-16

Kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio namai-muziejus Palangoje neseniai pasipildė itin vertinga dovana – jo vyriausias sūnus Žanas Kristofas padovanojo pirmąją tėvo sukurtą skulptūrą-grandinę „Pamatinė grandis“, davusią pradžią būsimai darbų serijai.

Skulptūrą „Pamatinė grandis“ atidengė Antano Mončio namų-muziejaus vadovė Loreta Turauskaitė.

A. Mončio namų-muziejaus vadovė, menininko dukterėčia Loreta Turauskaitė pasakojo, kad skulptūra atkeliavo į muziejų prieš pat birželio 8-ąją švenčiamą skulptoriaus gimtadienį – jam būtų sukakę 96-eri. Tačiau Paryžiuje gyvenęs ir ten išgarsėjęs menininkas iškeliavo būdamas 72-jų. Jo palikimas išblaškytas po pasaulį, – dalį darbų išsaugojo jo vaikai, giminaičiai bei draugai, todėl muziejus nuolat pasipildo jų dovanomis.

Dar pavasarį Vilniuje, Vytauto Kasiulio muziejuje-galerijoje, surengus A. Mončio darbų parodą, skulptoriaus sūnus Žanas Kristofas, atviravo L. Turauskaitė, prasitarė, jog skulptūrą „Pamatinė grandis“ jis ketinąs padovanoti Palangoje jo tėvo atminimui įkurtam muziejui.

Pasidžiaugti A. Mončio sūnaus Žano Kristofo dovana Lietuvai susirinko gausus būrys palangiškių bei svečių.

„Ši skulptūra – pernelyg vertingas kūrinys, kad laikyčiau jį tik namie ir jį tematytų tik siauras žmonių ratas, – apsisprendęs dovanoti šį kūrinį, kalbėjo Žanas Kristofas. Klausiau jį, gal atsimenąs, kaip tėvas ją kūrė. Jis, būdamas architektas, atsakė: „Tai – pirmasis tėvo išmąstytas darbas, pereinant iš originalios į didesnes apimtis“. Manau, kad sūnus turėjo mintyse tėvo sukurtas grandines, kurios yra vientisos, iškaltos iš vieno gabalo, be jokių sujungimų. Prieš pradėdamas kalti pirmąją grandinę, menininkas ilgai mąstė, ir jam tai pavyko“, – kalbėjo L. Turauskaitė.

Jos žodžiais, skulptūra „Pamatinė grandis“, skirtingai nuo kitų A. Mončio darbų, sukurta ne iš medžio, o iš kalkakmenio. Ji – tarsi iliuzija, kad ant jos bus statomos kitos skulptūros-grandys. Ji – tolimesnės brandžios menininko kūrybos atspirties taškas.

Šiuo metu muziejuje jau yra sukaupta per 300 originalių skulptoriaus darbų – skulptūrų, piešinių, paveikslų. „Vien dokumentų turime per 4 tūkst. vienetų. Daugumą jų padovanojo kiti menininko vaikai – duktė Sabina ir sūnus Andreas. Dabar tie dokumentai tvarkomi: juos reikia iššifruoti, išversti iš kitų kalbų, klasifikuoti ir suskaitmeninti. Šis darbas užims ne vienerius metus, o ir nuolat pasipildome vis kitomis dovanomis – dinamika didžiulė, muziejus gyvas, ir jame gyvena A. Mončio atminimas“, – tvirtino L. Turauskaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas