Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Prikėlė Kretingos bažnyčios istoriją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2017-06-16
„Per 400 bažnyčios gyvavimo metų įvykių, nuėjusių užmarštin, yra daugiau, negu bandėme surašyti šioje knygoje. Bet tikiuosi, kad joje surašyti vardai ir pirmtakų darbai įkvėps mus prisiimti daugiau atsakomybės tiek už gyvąją Bažnyčią, tiek jos buveines“, – sakė brolis pranciškonas Antanas Blužas.

Broliai pranciškonai pasirūpino, kad Švento Antano atlaidų dieną kretingiškius pasiektų brandi dovana miestui – ką tik iš spaustuvės atkeliavęs 9 autorių vaizdingai iliustruotas leidinys „Kretingos pranciškonų bažnyčiai – 400“. Ši knyga šiandieną pristatoma Kretingos muziejuje surengtoje mokslinėje konferencijoje bei bažnyčios istorijai skirtoje parodoje.

Pranciškonai pasitelkė mokslininkus

Sudaryti leidinį, pakviečiant ne tik Kretingos krašto istorikus, bet ir garsius šalies mokslininkus, besidominčius bažnyčios istorija, broliai pranciškonai patikėjo ilgamečiui Kretingos muziejaus istorikui Juliui Kanarskui, o nuotraukas atrinko ir leidinį maketavo muziejininkė Jolanta Klietkutė.

„Mintis, jog reikėtų atšvęsti Kretingos bažnyčios 400 metų jubiliejų prieš keletą metų kilo tuometiniam parapijos komiteto vadovui Antanui Lukauskui: jis atėjo pas mane pasitarti, kaip galėtume įamžinti šią datą. Tačiau tikrasis šio leidinio sumanytojas ir jos krikštatėvis yra Kretingos katalikų parapijos klebonas Antanas Blužas“, – pabrėžė J. Kanarskas.

„Nesinorėjo nei solidaus sauso akademinio leidinio, nei brošiūrėlės, o kad būtų gyva knyga žmonėms – ilgalaikė ir turinti išliekamąją vertę, kad būtų albumas-dovana ir į Kretingą atvykstantiems svečiams“, – patikino A. Blužas.

Pernai pavasarį, palaikant Pranciškonų provincijos kurijai ir pasitelkus Vilniaus bernardinų parapijos, išleidusios svarų jubiliejinį leidinį, pavyzdį, buvo nuspręsta neapsiriboti vien kretingiškiais autoriais – J. Kanarsku, J. Klietkute bei istoriku Vaidu Kupreliu.

Pasitelkus žinomus šalies bažnyčios istorijos bei meno tyrinėtojus – Reginą Laukaitytę, Rūtą Janonienę, Rasuolę Sabakonienę, varpų istorijos žinovą Povilą Šverebą, kraštietį Robertą Bitiną bei ilgametę Kretingos vienuolyno bibliotekos bibliotekininkę Nijolę Raudytę, ir gimė istorinę vertę turinti knyga.

Šis leidinys, J. Kanarsko žodžiais, yra svarbus ne tik vietos bendruomenei, o – visai šaliai. Jame atspindėta ne tik Kretingos bažnyčios ir parapijos, bet viso miesto kūrimosi bei vystymosi istorija, per 400 metų čia dirbę ir tarnavę žmonės.

Nuotraukomis talkino parapijiečiai

Muziejininkės J. Klietkutės teigimu, 304 puslapių apimties leidinyje, be 9 autorių tekstų, vyskupo pranciškono Lino Vodopjanovo bei Kretingos parapijos klebono Antano Blužo įžanginių žodžių, dar yra 328 iliustracijos: dauguma – nuotraukų, tačiau yra ir faksimilių, žemėlapių, kitokių dokumentų. Knygoje paminėti 908 asmenvardžiai ir 284 vietovardžiai.

Maždaug 10 proc. nuotraukų pateikė patys knygos autoriai, visos kitos – iš Kretingos muziejaus bei surinktos J. Klietkutės pastangomis. „Ieškojau pranciškonų provincijos archyve, turiu sukaupusi ir savo nuotraukų kolekciją, bet to neužteko. Manau, kad reikiamu laiku man vis pasitaikydavo sutikti reikiamus žmones.

Kretingiškė Marija Jurgutienė, brolio pranciškono Gedimino Numgaudžio sesuo, paskolino jo dar sovietmečiu darytų nuotraukų. Jonas Drungilas atnešė iš giminaitės paveldėtą albumą su prieškario Kretingos bažnyčios nuotraukomis. Dar viena parapijietė Ona Zulcienė, kurios tėvas buvo uolus bažnyčios tarnautojas, taip pat išsaugojo tarpukario ir sovietų laikų fotografijų“, – nematomąją darbo pusę atskleidė pašnekovė.

Tėvas Mykolas Tamošiūnas iš Pakutuvėnų rinko nuotraukas, tarp kurių – ir iš Kretingos bažnyčios gyvenimo, jas perdavė savo sūnėnui Kazimierui Tamošiūnui, o šis jas padovanojo broliui G. Numgaudžiui – dabar jos esančios pranciškonų provincijos nuosavybė.

„Skausmingiausias momentas buvo atrinkti nuotraukas – jų daugybė ir visos svarbios bei įdomios, o knygos plotas ribojo galimybes. Su ašaromis akyse vis kilnojau ir atrinkinėjau, kol jų vis mažėjo ir liko tik pačios būtiniausios“, – atviravo pašnekovė.

Svarbi ir miestui, ir brolijai

J. Kanarskas taip pat pasidalijo netikėtumais ir atradimais, dirbant prie šios knygos. „Labiausiai buvo netikėta, kad pasikeitė tikroji Kretingos parapijos bažnyčios įkūrimo data. Pasirodo, jau 1602 m. pranciškonai Lenkijoje nusprendė, kad Kretingoje reikia įkurti Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapiją. Kretingos žemių savininkas Jonas Karolis Chodkevičius pastatė pirmąją medinę bažnyčią ir pakvietė joje tarnauti vienuolius būtent iš Lenkijos“, – teigė J. Kanarskas, paneigdamas mitą, jog bažnyčią Mergelei Marijai pašventęs J.K. Chodkevičius, prašydamas jos užtarimo mūšyje prieš švedus.

O dabartinė mūrinė bažnyčia, toje pačioje lygiagretėje, tik kitapus Akmenos, pastatyta 1610-1617 m., o įšventinta 1619 m. Ji, istoriko žodžiais, yra seniausia išlikusi bažnyčia visoje Vakarų Lietuvoje, – kitos per laiką sudegė arba buvo perstatytos. Mūsiškė taip pat pakito – anksčiau buvusi gotikinė be bokšto, vėliau buvo pristatytos navos, tačiau išliko iš to meto.

J. Kanarskas sakė labai norįs pasidžiaugti, kad knyga svarbi ir visai Lietuvos pranciškoniškajai brolijai, esančiai čia ir išeivijoje. „Tai taip pat – svari pranciškonų gyvenimo Kretingoje studija. Pirmasis įamžinti Kretingos bažnyčios ir vienuolyno istoriją dar prieškariu, 1940 m., bandė kunigas pranciškonas Justinas Vaškys. Kretingos vienuolyno spaustuvėje jis išleido istorinę apybraižą „Pranciškonai Kretingoje“ apie miesto, dvaro ir vienuolyno istoriją“

---

„Mūsų tikėjimo broliai ir seserys, statę ir puoselėję mūsų bažnyčią, remontavę, išlaikę, prikėlę iš pelenų ir griuvėsių, laiko dulkių, yra mums, šiandienos katalikams, autentiškas pavyzdys, kaip reikia darbuotis dėl Dievo garbės ir visuotinės Bažnyčios gerovės“, – knygos pratarmėje tarsi priesaką puoselėti savo bažnyčią šio laikmečio žmonėms pateikia parapijos klebonas Antanas Blužas.

---

Pernai per atlaidus klebono brolio Antano idėja buvo išleisti laikraštį „Švento Antano žinia“, šiemet – knygą. Kas bus kitąmet? Turbūt, jubiliejinis kryžius ties Palangos – Šiaulių keliu“, – juokaudama pasvarstė J. Klietkutė.

Knygą „Kretingos pranciškonų bažnyčiai – 400“ galima įsigyti Kretingos katalikų bažnyčios raštinėje bei Turizmo informacijos centre.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas