Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Valdžia vaikų poilsiui trupina lėšų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2017-06-13
Populiarioje Kretingos muziejaus vasaros stovykloje su mažaisiais stovyklautojais užsiims vadovės (iš kairės): Roma Luotienė, Jurgita Tertelienė ir Inga Idaitė.

Prasidėjus vasarai, pradinukų ir paauglių tėvams iškyla rūpestis – kur ir kaip jų vaikai leis vasaros atostogas. Valdžia pasirūpino tik 300 vaikų vasaros poilsiu įvairiose stovyklose, – antra tiek vaikų susiburs į stovyklas, rengiamas savanoriškomis ar privačiomis iniciatyvomis.

Pyragą – po nevienodą riekę

Praėjusią savaitę Kretingos rajono savivaldybė iš biudžeto Kretingos rajono vaikų vasaros poilsiui skyrė 5 tūkst. eurų. Suskaičiuota, jog už šias lėšas stovyklauti galės maždaug 300 mokinių, kas ketvirtas iš jų – iš socialinės rizikos šeimų.

Kone pusę visų numatytų lėšų – 1 tūkst. 940 eurų – Savivaldybė paskyrė Kartenos mokyklai-daugiafunkciam centrui, pateikusiam paraišką populiariai vaikų sporto programai „Kartenos linksmoji futbolo stovykla“. Tai – mažųjų karteniškių itin pamėgtas masinis vasaros užsiėmimas, kuriame šiemet galės dalyvauti 110 mokinių.

Visos kitos Kretingos rajono mokyklos išsidalins likusius 3 tūkst. 60 eurų: Darbėnų gimnazija gaus 640 Eur kelintus metus vykdomam tęstiniam projektui „Darbėnų miestelis – tarp dviejų šventovių“, Grūšlaukės mokykla-daugiafunkcis centras bei Marijos Tiškevičiūtės mokykla – po 500 Eur, Salantų meno mokykla – 470 Eur, Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykla-daugiafunkcis centras – 400 Eur, Simono Daukanto progimnazija – 340 Eur, Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinė mokykla – 210 Eur.

Ne visos mokyklos pasistengė

Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Antano Sungailos teigimu, paraiškas vaikų vasaros stovykloms šiemet pateikė 8 rajono mokyklos, ir visoms buvo skirta daugiau ar mažiau lėšų. Mokyklos, beje, stengiasi kuo labiau per vasarą užimti vaikus iš socialinės rizikos šeimų – šiemet nemokamai stovyklaus 75 tokie vaikai.

„Buvo atėjęs vieno kretingiškio mokinio tėvas pasiteirauti, ką galėtume pasiūlyti jo vaikui per vasarą. Pasirodo, jis mokosi tokioje mokykloje, kuri nepateikė paraiškos vaikų vasaros užimtumui. Sistema yra tokia: pedagogai iš pradžių pasikalba su mokiniais, sužino jų poreikius. Po to aptaria su tėvais ir rengia projektus, šiuos teikia Savivaldybei ir laukia, kiek skirs pinigų“, – taip į klausimą, kodėl ne visos Kretingos rajono mokyklos gavo lėšų stovykloms, atsakė Švietimo skyriaus vedėjas.

Tačiau jis pabrėžė, jog, lyginat su praėjusiais metais, šią vasarą Savivaldybė vaikų poilsiui skyrė dukart daugiau lėšų – pernai tebuvo skirta 2 tūkst.300 Eur, o ir vaikų per vasarą taip pat bus užimta dvigubai daugiau.

“Vieno vaiko diena vidutiniškai kainuos po 19 eurų. Tai nėra daug, įskaitant pažintines keliones, užmokestį vadovams, priemones“, – teigė A. Sungaila, patikindamas, jog lėšų nepakako tam, kad stovyklose vaikai būtų ir pamaitinti.

Pirmąją dieną „Vasaros artelės malūne“ stovyklautojai, padedami muziejaus dailininkės Ingos Idaitės, mokėsi gaminti stovyklos simbolį – malūnėlį.

Išpopuliarėjo „Vasaros artelė malūne“

Savivaldybei vis vien tik patrupinus lėšų vaikų vasaros užimtumui, tėvams patiems tenka atverti šeimos piniginę ir iš anksto, dar pavasarį pradėti žvalgytis, kokia vasaros stovykla bus „įkandama“.

Kretingos muziejus jau vakar 8-9 metų vaikus pakvietė į 10 dienų trukmės savo populiariąją „Vasaros artelę malūne“. Ši stovykla, Kretingos muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkės Romos Luotienės žodžiais, veiks jau ketvirtą vasarą, nes yra labai populiari. Tėvams ši stovykla kainuos 30 eurų.

„Norinčių dalyvauti stovykloje vaikų tėvai užregistruoja jų gerokai daugiau, negu galime priimti. Ir taip jau dalyvių skaičių padauginome nuo 20 iki 30. Su savo artele esame vieninteliai tarp Lietuvos muziejų, rengiantys gana plataus profilio praktinius užsiėmimus vaikams“, – tvirtino R. Luotienė.

Per fotografijos užsiėmimus vaikai susipažįsta su senąja fotografija, o tapę mažųjų žolinčių akademijos nariais, eina į parką, susipažįsta su augalais, renka vaistažoles ir verda arbatą. Lauko dieną stadione stovyklautojai bendrauja su treneriais, per užsiėmimus „Esame dvaro dailininkai“ iš išdžiovintų augalų klijuoja paveikslus, velia vilną.

„Etnografinę dieną eisime į muziejaus ratinę, kur kaupiami fondai, kad vaikai pamatytų, kiek muziejuje yra eksponatų. Piliakalnių dieną vyksime prie pasirinkto piliakalnio, pažinsime krašto istoriją, o patriotinę dieną prisiminsime kraštiečius, nutiesusius tautos kelią į Vasario 16-ąją“, – įvairius stovyklos veiklos aspektus nušvietė R. Luotienė.

Treniruotes rengia savanoriškai

Kretingos sporto mokyklos treneriai, ko gero, vieni iš pirmųjų rajone jau daugel metų vasaromis savanoriškai rengia nemokamas sporto stovyklas vaikams. Šios mokyklos vadovo Remigijaus Malakausko žodžiais, krepšinio, rankinio, futbolo, aerobikos treneriai aukoja savo atostogų laiką, kad vaikai, lankantys jų grupes, galėtų pagilinti įgūdžius.

„Treneriai neprašo pinigų nei Savivaldybės, nei Sporto mokyklos, tiesiog žino, kad mes jų tam tikslui nė neturime. Būna, kad paremia patys auklėtinių tėvai arba treneriai susiranda rėmėjų. Per vasarą atvyksta buvę auklėtiniai, pasitaiko – ir „žvaigždės“, jie perteikia vaikams savo žinias ir patirtį. Treniruotės vyksta Sporto mokyklos salėje, vaikai labai noriai jas lanko ir laukia tų stovyklų“, – patikino R. Malakauskas. Per vasarą į stovyklas vaikus sukviečia ir dauguma kaimų bendruomenių, – tam jos rengia projektus ir gauna lėšų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Vaikų užimtumu taip pat rūpinasi ir kaimų kultūros skyriai. Salantų kultūros centro Juodupėnų skyriaus vadovė Danguolė Vaičekauskienė džiaugėsi, jog jų kaime yra puikios sąlygos vaikams sportuoti, bendrauti, pramogauti. „Turime paplūdimį su įrengta poilsiaviete, ežerą, o prie kultūros centro – aikštelę. Vaikai per dienas ten žaidžia krepšinį, tinklinį, – vakar pro langą vienu metu suskaičiavau net 18 įvairaus amžiaus vaikų. Dabar jie treniruojasi prieš liepos 8-ąją įvyksiančią Juodupėnų kaimo vasaros šventę“, – pasakojo D. Vaičekauskienė.

Globojamiems vaikams pirks kelialapius

Savo globojamus vaikus vasaroti išleidžia ir Kretingos socialinių paslaugų centro Globos tarnyba. Šio centro vadovė Beruta Dirvonskienė sakė, jog kasmet keliems jų įstaigoje nuolat gyvenantiems vaikams nuperka kelialapius į poilsio stovyklas. Kiekvienam vaikui 7-10 dienų trukmės poilsis kainuoja po 160-200 eurų. „Po visą Žemaitiją ieškome, kas pasiūlys pigiau, nes kelialapius į stovyklas perkame iš pačios įstaigos lėšų“, – tvirtino B. Dirvonskienė. Pernai jų vaikai vyko ilsėtis į Klaipėdos vaikų poilsio stovyklą „Pasaka“.

Šiemet stovyklauti išvyks 7 vaikai. Likę iš 14 įstaigoje dar gyvenančių vaikų sugrįš į šeimas ar išvyks vasaroti pas globėjus, o patys vyriausieji nebeatitinka amžius kriterijaus stovyklauti, nes jiems sukakę 16 m.

„Dienos tarnybą lankantys vaikai vasaros mūsų centre, – jiems bus surengta vienadienių pramogų, išvykų ir iškylų“, – sakė vadovė.

Pinigai netaps kliūtimi

Šv. Antano dienos centro vadovė Margarita Lizdenytė sakė, jog birželį jų centrą lankantiems vaikams surengs dvi trumpas savanoriškas stovyklėles, – su vaikais užsiims pačios darbuotojos bei savanorės.

„O rugpjūtį miesto vaikams ketiname surengti mokamą 5 dienų stovyklą su kelionėmis, išvykomis, edukaciniais užsiėmimais, žaidimais ir maitinimu triskart per dieną. Tėvams ji turėtų kainuoti apie 100 eurų“, – sakė M. Lizdenytė.

Kretingos pranciškoniškojo jaunimo tarnyba birželio 27-30 dienomis taip pat rengia 4 dienų trukmės katalikišką dienos stovyklą „Pumpurėliai“ Kretingos ikimokyklinukams, – užsiėmimai vyks viršum arbatinės „Špitolė“. Auka – 25 eurai, tačiau šios tarnybos atstovai tikina, jog pinigų stygius nebus kliūtimi dalyvauti jų neturinčių tėvų vaikams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas