Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pagoniškos apeigos – per fotoobjektyvą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-04-18
Fotomenininką Virgilijų Jankauską domino įvairiose Lietuvos vietose gaivinami pagoniški papročiai.

„Neužmirškime savo šaknų – senojo protėvių tikėjimo, ant kurio krikščionybė statė savo pamatą. Saulė, mėnuo leidžiasi ir kyla nuolatos – niekas iš niekur neatsiranda. Ir ši mano paroda – tarsi užfiksuota žmonių, šiandieną besistengiančių atgaivinti senąjį protėvių tikėjimą, padėka už besitęsiantį kūrinijos vyksmą“, – Kretingos rajono kultūros centre pristatydamas parodą „Stačios akys medinių dievukų“, kalbėjo klaipėdietis fotomenininkas Virginijus Jankauskas.

Anot menininko, jis siekęs parodyti, jog dabartis neatsiejama nuo praeities ir kad mūsų protėviai yra labai arti mūsų. Parodoje – per 30 nuotraukų iš įvairių Lietuvos pagoniškų švenčių – pavasario ir rudens lygiadienių, Rasų, Kupolės, Mildos, Gabijos, šventviečių ritualų vaizdai bei krivių portretai.

Parodą pristačiusi jos kuratorė Alė Jankauskienė sakė, jog ši paroda gimė prieš 15 metų ir jau 2-jus metus keliauja po Lietuvą, – dauguma nuotraukų daryta Tauragės raj. Ožnugario kaime, kur autentiškai atkurtas pagonių alkas. Iš Žemaitijos vietovių užfiksuoti vaizdai iš Šventosios kurorto alkvietės.

„Paroda pavadinta pagal poeto Sigito Gedos eilėraščio, kuriame jis mintimis nukelia toli – ten, kur buvo pradžia, iš kur atėjo pirmapradis lietuvių tikėjimas, – pirmąją eilutę. „Stačios akys medinių dievukų – ar ne mano, ne tavo akys?“, – klausia poetas. Ir tai yra labai prasminga, nes ir parodos tikslas – parodyti reiškinius bei žmones, kurie stengiasi tą tikėjimą atkartoti šiandieną“, – tvirtino A. Jankauskienė ir išsamiai apibūdino kone kiekvieną meninę nuotrauką.

„Nuvykę į Ožnugarius, pamatėme daugybę alkų – iš akmens sudėliotų vainikų, kurie skirti įvairiems pagonių dievams, – juose žmonės bendrauja su kosmosu. Perskeltame ąžuole išdrožtas Vėlinas – mirties dievas, prie jo nesimeldžiama, tik bendraujama su tolimais protėviais. Ten, kur gyvena mūsų protėviai, išeisime ir mes patys. Ritualuose dalyvaujantys tarsi primena: esi žmogus ir privalai gerbti tuos, kurie atnešė tą gyvenimą tau“, – kalbėjo kuratorė.

Nuotraukoje pritraukta Žalčio juosta, kurioje išdėliota 13 mėnesių, – tiek jų skaičiuoja pagonys. A. Jankauskienės žodžiais, pagonys neturi krikštynų, tik – vardynas ir ne vestuves, o – tuoktuves: „Per vardynas nukerpa plaukų sruogą ir aukodami meta ją į ugnį. Tuokdamiesi deda šiaudą prie kaktos, kad išvalytų iš savęs visas blogybes ir po to jį sudegina“.

Tačiau įdomiausia šiuose ritualuose, užtikrino kuratorė, yra tai, kad jie labai panašūs į autentiškus Irano papročius: “Pristatydami šią parodą UNESCO galerijoje, susitikome su menininku iš Irano, – jis buvo nustebintas papročių bei ritualų panašumo: jų šalyje taip pat prie kaktos per jungtuves dedamas ir sudeginamas pagaliukas. Prieš įeinant į šventyklą, šaltinio vandeniu jie plauna rankas, taip pat turi Žalčio juostą ir kerpa plaukų sruogas. Vadinasi, mūsų protėviai turėjo labai daug bendro, tik jie tai išsaugojo, o mes bandome susigrąžinti“, – A. Jankauskienė pabrėžė, jog senoji mitologija tebėra lietuvių etikos ir kultūros pagrindas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas