Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pradės restauruoti grafų Tiškevičių sarkofagus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2017-02-14

Kretingos muziejui pateikus paraišką dėl grafų Tiškevičių sarkofagų restauravimo, Kultūros paveldo departamentas šiems darbams skyrė kone 60 tūkst. eurų. Už šias lėšas pirmiausiai bus restauruoti du iš 4 senųjų miesto kapinių Tiškevičių koplyčios kriptoje aptiktų sarkofagų, kuriuose ilsisi sutuoktinių Juozapo ir Sofijos Tiškevičių palaikai.

Koplyčioje suradus užmūrytus sarkofagus, jie buvo išgabenti į Kretingos muziejaus vandens malūno rūsius.

Rezultato tikisi ligi Vėlinių

„Nors dar negavome patvirtinančio dokumento, tačiau žinome, kad mūsų paraiškai Kultūros paveldo departamentas pritarė, ir džiaugiamės, kad šiemet darbai turėtų pajudėti. Tikimės, kad per dvejus metus pavyks atkurti du pirmuosius sarkofagus. Metaliniai sarkofagai, ypač sutuoktinių grafų, buvo papuošti daugybe įmantrių turtingų dekoro detalių. Šie sarkofagai – ne vien meno kūriniai, bet – mūsų miesto istorijos bei viso šalies paveldo dalis“, – kalbėjo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Anot jos, kovą turės būti paskelbti viešieji pirkimai rangovui parinkti, ir netrukus bus pradėtas restauruoti pirmasis – grafo Juozapo Tiškevičiaus sarkofagas. Kultūros paveldo departamentas šiam sarkofagui restauruoti skiria 30 tūkst. eurų, o Sofijos sarkofagui – 29,5 tūkst. eurų. Lėšomis dar turės prisidėti ir Kretingos rajono savivaldybė, – šiemet darbams ji skirs 4 tūkst. eurų.

Grafo J. Tiškevičiaus sarkofagą, tikisi V. Kanapkienė, restauratoriams pavyks atkurti ligi ateinančių Vėlinių: „Šis pirmasis buvusio dvaro šeimininko, švietėjo ir mecenato, sarkofagas turėtų sugrįžti į savo vietą – kapinių koplyčios kriptą“, – pabrėžė vadovė, patikindama, jog lygiagrečiai su sarkofago atkūrimo darbais turėtų prasidėti ir koplyčios restauravimas.

Palaikai grįš į kriptą

Koplyčios restauravimo darbams, kurie vyks etapais, iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta per 194 tūkst. eurų, – dar 34 tūkst. eurų turės prisidėti Kretingos rajono savivaldybė. Koplyčios renovacijos darbų viešieji pirkimai taip pat bus paskelbti šį kovą.

Restauratoriai, V.Kanapkienės žodžiais, pirmiausia kibs į koplyčios pamatus – būtina sutvarkyti jų hidroizoliaciją, įrengti drenažo sistemą, inžinerinius tinklus, apšiltinti grindis, o taip pat – išvedžioti elektros instaliaciją, įrengti priešgaisrinę sistemą. Per pirmąjį darbų etapą taip pat ketinama atstatyti buvusius koplyčios laiptus, vedančius ant kalvos, bei fasadą juosusią tvorą.

Sutvarkę kriptą, per antrąjį darbų etapą restauratoriai persikels ant kalvos – jiems teks sutvarkyti koplyčios pastatą, kurio kamerinę erdvę ketinama pritaikyti muziejaus sakraliniam menui bei visuomenės poreikiams.

„Prieš šias Vėlines į atkurtąją kriptą, nors šiemet tebus restauruotas tik vienas sarkofagas, perkelsime visus keturis sarkofagus. Dabar jie saugomi muziejaus Vandens malūno rūsiuose, bet ten jiems ne vieta – palaikai privalo ilsėtis jiems skirtoje vietoje“, – pabrėžė V. Kanapkienė.

,b>Vandalai išplėšė sarkofagus

Grafų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių, jų 5-metės anūkės Marijos bei ligi šiol dar neatpažintos moters sarkofagai, užmūryti ir paslėpti senųjų miesto kapinių koplyčios kriptoje, buvo aptikti 2014-ųjų rudenį.

Atlikę žvalgomuosius tyrimus, muziejininkai išvien su paveldosaugos specialistais ryžosi atverti tris betoninius postamentus, po kuriais ir buvo paslėpti šių keturių asmenų palaikai. Sutuoktinių – Sofijos ir Juozapo – sarkofagai buvo vienoje slėptuvėje.

Atvėrus postamentus, paaiškėjo, kad sarkofagai jau anksčiau buvo patraukę kapinių plėšikų dėmesį: pro prakirptas metalo ertmes vandalai išniekino palaikus. Labiausiai nukentėjo grafo – buvusio caro armijos karininko – įkapės: vagys pagrobė vieną iš dviejų prie šonų paguldytų kardų, nuplėšė antpečius, diržo sagtį, sagas, medalius. Manoma, kad nuo grafo piršto nutrauktas ir sutuoktuvių žiedas.

Pirmasis į senųjų Kretingos miesto kapinėse pastatytos Tiškevičių koplyčios kriptą amžino poilsio 1891 m. ir atgulė 61-erių Juozapas. Jo žmona Sofija greta palaidota po 28 metų – 1919-aisiais, ji mirė, būdama 80-ties.

---

Kretingos grafų Tiškevičių sarkofagai – jau antrieji restauruoti Kretingos didikų palaidojimų paminklai. Pirmieji prieš kelerius metus buvo atkurti 5 Kretingos miesto įkūrėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagai, aptikti Kretingos katalikų bažnyčios rūsiuose. Juos visus, turtingai išpuoštus, pagamintus iš alavo, atkūrė garsus šalies restauratorius Gintaras Kazlauskas. Pats puošniausias buvo anksti mirusios J. K. Chodkevičiaus žmonos Sofijos Maleckaitės-Chodkevičienės sarkofagas. Kriptoje taip pat buvo palaidoti du didikų sūnūs – 14-metis Jeronimas ir vos 4 dienas išgyvenęs Jonas Kazimieras, taip pat etmono sesuo Kristina Marija Chodkevičiūtė bei vos vienerių metų giminaitis Karolis Jurkovskis.

Ligi šiol nežinoma, kur ilsisi pats J. K. Chodkevičius, turėjęs dvarų visoje Lietuvoje, Kurše ir Baltarusijoje. Manoma, jog jis palaidotas Ostroge, Ukrainoje, o jo laidojimo vieta susijusi su antrąja santuoka.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas