Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemdirbių kaleidoskopas šiemet

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2016-12-30

Sakoma, kad, baigiantis metams, skaičiuojami viščiukai. „Viščiukus“ suskaičiavo ir Kretingos rajono žemės ūkio skyrius: 2016-ųjų gruodžio duomenimis, įregistruoti 1 tūkst. 937 ūkininkų ūkiai. Pasėlius kasmet deklaruoja apie 2 tūkst. 500 ūkininkų, o šiemet 2 tūkst. 562 ūkininkai deklaravo 53 tūkst. 748 ha.

Ant šventinių stalų – ir paukščių, ir medaus

Tiesa, šie skaičiai kasdien gali kisti, nes ir žemdirbių veikla, ir turimi žemės plotai nuolat tikslinami, ūkiai ar partnerystė įregistruojami ir išregistruojami. Dalis ūkininkų, naudodamiesi elektronine bankininkyste, pasėlius deklaruoja patys. Pasak Ž. Seniūnienės, rajone tokių nėra daug, mat kur kas paprasčiau, mažiau atsakomybės, kai šiuos reikalus iki galo sutvarko įgudęs seniūnijos specialistas.

„Juolab kad pasėlių deklaravimas vyksta pavasarį, kai pats darbymetis, ir kai žemdirbiams rūpesčių – apstu“, – sakė ji. Deklaruojant pasėlius, tuo pačiu renkamos ir Kaimo plėtros programos kai kurių priemonių paraiškos, tokios, kaip ekologinis ūkininkavimas; parama „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje, parama „Natura 2000“ miškuose, paraiškos išmokoms už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius, specifinių pievų tvarkymas, ekstensyvus šlapynių tvarkymas, melioracijos griovių šlaitų priežiūra, vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje.

Rajone populiaru auginti paukščius, vien vištų suskaičiuojama daugiau kaip 1 tūkst. 560. Ūkininkas Romas Benetis Pryšmančių kaime augina putpeles, Ramūnas Vilčinskas iš Kretingsodžio – antis, žąsis, Vladas Baltuonis Kalniškių kaime – mėsinius kalakutus.

„Vadinasi, kretingiškių šventiniai stalai – ne tušti. Medaus taip pat nepritrūkstame – rajone yra 148 bitynai“, – sakė Ž. Seniūnienė.

Ji pasidžiaugė, kad rajone pavyko išvengti afrikinio kiaulių maro, nors gyventojai šių gyvulių augina taip pat.

Į ateitį – optimistiniu žvilgsniu

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos nacionalinės pagalbos pieno gamintojams administravimo taisyklės.

Vadovaujantis jomis, nuo balandžio 11 iki balandžio 22 d. surinktos 277 paraiškos. Šiemet pagalbos sulaukė ir 283 rajono mėsinių galvijų, mėsinių avių, pieninių veislių bulių, pieninių ožkų augintojai.

Dėl draudimo įmokų bei kredito palūkanų kompensavimo praėjusiais metais kreipėsi 14, o šiemet – 9 ūkininkai. Nuo šių metų birželio 1 d. iki gruodžio 31 d. priimamos paraiškos pagal naują priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimo įmokos“, susijusios su ūkinių gyvūnų draudimo įmokų kompensavimu.

Kaip pastebėjo specialistai, šiemet rajono ūkininkai įsigijo daugiau žemės ūkio technikos.

„Sunku pasakyti, kas tam turėjo įtakos. Aišku viena, kad, jeigu investuoja į techniką, vadinasi, žmonės ir toliau ruošiasi ūkininkauti“, – pasidžiaugė vedėja.

Šiemet Žemės ūkio skyrius sulaukė daugiau prašymų medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai įvertinti. Buvo surašyti 37 aktai, o žalos padaryta už 14 tūkst. 514 Eur. Praėjusiais metais buvo surašyta 18 aktų. Vadovaujantis patvirtinta metodika, žala suskaičiuojama nuėmus derlių, kai jau žinomas kultūrų derlingumas bei supirkimo kainos. Taigi, anot vedėjos, prie žalos skaičiavimo bus grįžta dar ir kitais metais.

Tradicija – pagerbti geriausius

Ž. Seniūnienės žodžiais, pasibaigus darbymečiui, rajono ūkininkai kviečiami aktyviai dalyvauti rajone organizuojamose šventėse, varžytuvėse.

Žemės ūkio skyrius kartu su Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriumi kiekvienais metais pagal nustatytus kriterijus renka respublikinio konkurso „Metų ūkis“ laimėtojus. Šiemet pirmoji vieta pripažinta Virginijai ir Gintarui Liebams iš Vydmantų, antroji – Darai ir Raimondui Grabiams iš Darbėnų seniūnijos, trečioji – Giedrei ir Rimantui Uosiams iš Ankštakių kaimo.

Rajono garbę ūkininkai kasmet gina respublikinėse arimo varžytuvėse. Kazys Genčius jau ne vienerius metus užima pirmąją vietą ir Lietuvai atstovauja pasaulio arimo varžybose. Šiemet respublikinėse arimo varžybose, be K. Genčiaus, dalyvavo ir Antanas Duoblys iš Kūlupėnų seniūnijos. Jis taip pat tapo I vietos laimėtoju netobulintų verčiamųjų plūgų grupėje. Žemės ūkio skyriaus darbuotojai padeda organizuojant jau tradicija tapusią Rudens derliaus šventę, kurioje aktyviai dalyvauja seniūnijos. Šventės metu apdovanojami gražiausių sodybų šeimininkai. Praėjusiais metais jiems įteikti padėkos raštai bei atminimo dovanos.

Už originaliausią aplinkos tvarkymo sprendimą apdovanoti Danguolė ir Arvydas Klovos iš Kartenos seniūnijos; už sodybos planavimo išraiškingumą ir mažosios architektūros elementų panaudojimą aplinkoje – Irena ir Antanas Baltriukai iš Salantų seniūnijos; už želdinių įvairovę ir jų puoselėjimą – Nijolė ir Petras Zaborai iš Žalgirio seniūnijos; už tradicinių elementų išsaugojimą sodyboje – Irena ir Jonas Benečiai iš Kūlupėnų seniūnijos; už naujos sodybos dekoratyvų, novatorišką sutvarkymą ir senų elementų išsaugojimą – Jolantą ir Saulius Kazbaraičiai iš Imbarės seniūnijos; už savitą, „auksinių rankų“ puoselėjamą sodybos aplinką – Edita ir Steponas Jokšai iš Darbėnų seniūnijos; už sodybos gyvenamosios aplinkos vientisumą – Birutė Zabitauskienė iš Kretingos seniūnijos; už kruopščiai tvarkomą sodybos aplinką – Virginija Šleiniutė ir Daiva Šleiniutė iš Kretingos miesto seniūnijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas