Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lipa į kretingiškių pamėgtą tvenkinį

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-11-11
Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos Valstybinės priežiūros skyrius kreipsis į teismą, kad būtų panaikintas šios, prie pirmojo dvaro parko tvenkinio įsibėgėjusios, statybos leidimas.

Prieš ketverius metus už ES lėšas išvalyto Kretingos dvaro pirmojo, kretingiškių dar vadinamo trečiu, tvenkinio dalį sutarė užversti gruntu, kad padidėtų tvenkinio pakrantės apsauginė juosta ir neliktų kliūčių šešių blokuotų vieno buto namų statybai.

Nenori teismų

Kodėl nauja gyvenamoji statyba peržengė aplinkosaugininkų nustatytą 10 m tvenkinį saugančią juostą? Sklypo ir statybos šeimininkas Mantas Jablonskis tvirtina, jog valant tvenkinys buvo išplatintas jo sklypo žemės sąskaita. Kretingos rajono savivaldybei jis įteikė prašymą leisti atstatyti sklypo ribas pakrantėje: dalį tvenkinio užpilti atvežtu gruntu, trūkstamą žemę prijungti prie sklypo. Tam pritarė ir šią savaitę Savivaldybėje vykusiame pasitarime dalyvavęs Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys. Jo teigimu, yra pažeista privati nuosavybė ir du šios problemos sprendimo būdai: atstatyti žemės sklypą iki artimo buvusiam arba „...eiti teismų keliu, priversti statinį pašalinti, ieškoti kaltų pareigūnų“.

A. Kairys tikino, jog apsauginė pakrantės juosta ir sklypo ribos pakito valant tvenkinį, atidarius sklendes dugną vėl užpildant vandeniu. Pažymėjęs, jog pats yra dar ir šitos srities specialistas (galima buvo suprasti – melioratorius, – aut. past.), aplinkosaugininkas aiškino, jog ekskavatoriumi formuojant krantus, o vėliau sugrįžus vandeniui, pakrantės galėjo keistis. „Priežastis aiški, pasekmės nėra neištaisomos. Teritorija nėra ypatinga, – kalbėjo A. Kairys, pažymėjęs, jog M. Jablonskis turėtų parengti savo sklypo atstatymo planą, ir, jį suderinęs su aplinkosaugos institucijomis, imtis buvusių sklypo ribų atkūrimo.

Problemą spręsti teismuose nebuvo linkęs ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas. „Tokiu keliu (teismų, – aut. past.) ten lūšnyną kokiems 5 metams turėsime, benamių stovyklą“, – sakė jis.

Pasitarimo Savivaldybėje dalyviai: (iš kairės) Andrius Kairys, jo kolega – Kretingos rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas Ričardas Kašėta, Kretingos seniūnijos seniūnas Antanas Gedminas ir Mantas Jablonskis.

Kaltas projektuotojas?

Tvenkinį 2012 metų vasarą išvalė uždaroji akcinė bendrovė „Bebrūnė“. Valant buvo nuleistas vanduo, iškabinta ir išvežta apie 10 tūkst. kub. m dumblo, sutvarkytos, išvalytos ir žole užsėtos pakrantės. Projektą finansavo Europos Sąjunga (ES), projekto vertė – 528,6 tūkst. litų.

Baigus darbus, tikslus išvalyto tvenkinio gylis ir jo kontūrai buvo nustatyti atlikus batimetrinę nuotrauką. Buvo pasirašyti darbų priėmimo aktai.

Leidimą šešių blokuotų vieno buto gyvenamųjų namų statybai Vėjo aklg. 7 Padvarių kaime Kretingos rajone Savivaldybės administracija išdavė šiemet vasario 25 d. Kodėl leidimas buvo išduotas neįvertinus pasikeitusios situacijos? Savivaldybės specialistai tikina, jog jie nieko nepažeidė, nes išduodami leidimą paisė sklypo detaliojo plano bei kitų esamų reikalavimų. Savivaldybės Statybos skyriaus vedėja Rima Lukauskienė pažymėjo, jog prieš išduodant leidimą buvo kreiptasi ir į regiono Aplinkos apsaugos departamentą, kad šis suderintų statybos projektą. A. Kairys to nepaneigė, tik paaiškino, jog aplinkosaugininkai derinti netgi ir neturėjo, kadangi pagal žemės, statybos projekto, kitus dokumentus apsauginė pakrantės juosta pažeista nebuvo. Gi vietoje su liniuote niekas nematavo. Savivaldybės, aplinkosaugos, žemėtvarkos atstovai pritarė vieni kitiems, jog kalčiausias dėl šios situacijos yra šitų gyvenamųjų namų komplekso ant tvenkinio kranto projektuotojas.

Leis keisti pakrantę

Vakar Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė patvirtino, jog Savivaldybės administracija patenkins M. Jablonskio prašymą ir neprieštaraus, kad apsauginė tvenkinio juosta būtų padidinta užpilant dalį tvenkinio, bet nepažeidžiant teisės aktų. „Rašysime susitarimą. Įforminsime tuos dalykus“, – sakė juristė.

„Pradžiai reikės parengti planiuką: koks gruntas, kiek jo. Planą turės gamtosaugininkai suderinti“, – kalbėjo M. Jablonskis. Paklaustas, kas sumokės už šiuos darbus, statytojas sakė, jog mokėsiąs iš savo kišenės. „Technikos turime, žemės irgi“, – pridūrė. Pasidomėjus, gal turi savo statybų įmonę, M. Jablonskis tarstelėjo: „Ne. Dirbu su teisėsauga“. Jo teigimu, sklype statomi blokuoti namai bus paprasti, ekonomiški būstai, kurių jis dar nepardavinėja, o viename iš jų planuoja gyventi pats su šeima. Namai statomi be rūsių.

Neturi už ko kabintis

Tvenkinį valiusios „Bebrūnės“ savininkas ir vadovas Gintas Salys neslėpė, jog šio tvenkinio sutvarkymu buvo suinteresuotas ir asmeniškai, kadangi gyvena netoliese, šiltu metų laiku kasryt čia plaukioja. „Išvalėme dugną, sutvarkėme šlaitus. Prūdo neplatinome, nes už tai ir nemokėjo. Pakrantėse buvo pasenusių medžių, kelmų, bebrų urvų, lyginant šlaitus kokį kelmą išrovėme. Esmė ne tame. Dabar jie čia centimetrinėjasi, rišasi prie milimetrų, nes nebeturi kur dingti, į ką kabintis. Čia pakrantės apsaugos juosta turėjo būti ne 10, o 50 ar visų 100 metrų, tas dabar užstatomas sklypas turėjo likti žalia zona. Pasidarys tą vieną metrą ar ne, ne ką tepakeis. Per toli nuėjo su visu šituo reikalu“, – kalbėjo G. Salys.

Žemės tvarkymo darbų patirtį turintis G. Salys patikino, jog praplėsti apsauginę pakrantės juostą tvenkinio sąskaita nėra sudėtinga. „Gal kokią atraminę sienelę statys“, – svarstė jis.

Tvenkinio pakrantėse plytinti žemė praeityje priklausė dvarui. Atkūrus Nepriklausomybę čia išdalinti sklypai buvo žemės ūkio paskirties. Jurgita ir Mantas Jablonskiai nėra pirmieji sklypo Vėjo aklg. 7 šeimininkai. Šio sklypo paskirtis iš žemės ūkio į mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos ir eksploatacijos buvo pakeista 2008 metais Savivaldybės tarybos sprendimu.

Siekia panaikinti leidimą statybai

Prieš šešių blokuotų vieno buto namų statybą buvo sukilę gretimo daugiabučio gyventojai, kurie nė neįtarė, kad ilgas, siauras žemės ruožas virs statybviete, o vėliau – ir gyvenamaisiais namais, kurie jiems užstos tvenkinį, apsunkins priėjimą prie jo.

Savivaldybės, aplinkosaugininkų ir M. Jablonskio susitarimą jaukia Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos. Šios inspekcijos Klaipėdos skyrius patikrino Kretingos rajono savivaldybės administracijos 2016 m. vasario 25 d. išduotą leidimą statyti šešis blokuotus vieno buto gyvenamuosius namus Padvariuose, Vėjo aklg. 7, prie pirmojo dvaro tvenkinio. Leidimas buvo išduotas pagal UAB „Kartografiniai projektai“ 2016 metais parengtą minėtų namų statybos projektą. Patikrinimą atlikę inspekcijos specialistai nustatė pažeidimų: projekto nepatikrino privalėjęs jį patikrinti Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas; statiniai sklype suprojektuoti neįvertinus to, jog jie iš dalies patenka į Kretingos dvaro parko pirmojo tvenkinio pakrančių apsaugos juostą. Statyba neatitinka vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose vykdomos veiklos nustatytų reikalavimų. Patikrinimo išvada – statybą leidžiantis dokumentas išduotas neteisėtai.

Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius kreipsis į teismą, kad teismas panaikintų leidimo statyti galiojimą. Apie tai inspekcija pranešė statytojui M. Jablonskiui, leidimą išdavusiai Kretingos rajono savivaldybės administracijai ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas