Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Griuvo Darbėnų „vaiduoklis“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-09-06
Taip šią vasarą griuvo legendinis Darbėnų kultūrnamis.

Šiomis dienomis buvęs Darbėnų miestelio monstras – prie įvažiavimo stovėjęs senasis kultūrnamis – jau kone sulygintas su žeme. Šis galingas, kone 3 tūkst. kv. m ploto, statinys buvo griaunamas palaipsniui visą vasarą, dabar dar vežamas statybinis laužas.

Vadino didžiausiu Europos tualetu

„Neseniai aš visiems garsiai sakydavau, kad Darbėnų kultūrnamis yra pats didžiausias tualetas visoje Europoje: kas norėjo ir galėjo, tas ne tik dergė, bet ir visą šlamštą tempė ten. Greta jo vyksta turgūs – turgininkai ne tik palikdavo šiukšles, bet ir atsikratydavo nebereikalingais daiktais“, – neslėpė Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus vadovas Artūras Juška.

Anot jo, pastato pabaiga tokia pat, kaip ir pradžia: „Buvo kvailas užmojis statyti tokį gigantą. Aišku, norėtųsi miestelyje kompaktiškų kultūros namų, – dabar kultūros skyrius glaudžiasi gimnazijoje. Tačiau jos aktų salė tėra nedidelė – vos 100 vietų, negalime pasikviesti nė muzikos grupių, nes atlikėjams turime užtikrinti, kad ateis bent 200 žiūrovų. Bet kita vertus, jaunimo vis mažėja, – greitai ir mokyklos salės nebebus kam užpildyti“, – pastebėjo A. Juška. Nugriovus senuosius kultūros namus, kuriuos prieš kelerius metus buvo nuniokojęs kilęs smarkus gaisras, juose glaustis nebenorėjo net miestelio benamiai.

„Griozdas stovėjo prie įvažiavimo į miestelį, šviesdavo savo akiduobėm lyg koks vaiduoklis. Bet pagaliau atsikratėme tokios vizitinės kortelės. Gera vieta ilgai tuščia nebus, tikimės, kad atsiras ten kažkas gražaus“, – samprotavo A. Juška.

Skelbta 11 aukcionų

Darbėnų kultūros namai buvo pradėti statyti dar sovietmečiu. Tačiau griūvant kolūkiams, 1991 m. visuomeniniai objektai, tarp kurių – ir šis gigantas, buvo perduoti Kretingos rajono savivaldybei.

Savivaldybė pakvietė prie statybos savo lėšomis prisidėti ir Darbėnų vartotojų kooperatyvą, už tai dalį pastato perdavė jam. 2002 m. kooperatyvas savąją dalį pardavė palangiškiams Rimui ir Jonui Valužiams.

Nuo tada ir prasidėjo šio statinio griūties odisėja, užsitęsusi daugiau kaip dešimtmetį.

Savivaldybės dalyje dar buvo ketinta puoselėti kultūrą. Tačiau ilgainiui kultūrininkams atšipo dantys: nuo pat pradžios neveikė elektroninė katilinė, o už elektra šildomas patalpas kas mėnesį būtų tekę mokėti kone po 3 tūkst. eurų. Todėl žmonės rinkdavosi į renginius nešildomose patalpose.

„Į tą kultūrnamį atėjau dirbti 2006 m., bet to „džiaugsmo“ patirti beteko tik pusmetį: kultūrai skirta patalpa buvo sumažinta ligi minimumo, patys kūrenome „buržuikę“, o jaunimas į šokius susirinkę pirmiausiai ne šokdavo, o puldavo šildytis rankas. Net aštriadančiai gyvūnėliai ten nenorėjo gyventi“, – prisiminė A. Juška.

Aukcionas už 150 tūkst. eurų parduoti Savivaldybei priklausančią dalį buvo paskelbtas 2008 m. Tačiau norinčių jį įsigyti neatsirado tąkart, kaip ir dar 10-kart po to. Iš viso buvo paskelbta net 11 aukcionų, kuriems Savivaldybė išleido 0,7 tūkst. eurų.

Griozdas beturėjo 1 šeimininką

Anot Darbėnų seniūno Alvydo Poškio, griaunamas pastatas jau nebepriklausė Savivaldybei: „Jį buvo įsigiję 3 fiziniai asmenys, po to – 2, kol jų dalis perpirko Valdemaras Kesminas, kuris ir pasižadėjo pastatą nugriauti“.

Griovimo darbai vyko praėjusią vasarą, tačiau karštomis dienomis, neslėpė A. Poškys, darbai buvo nutraukti. „Kildavo dulkių debesys, aplinkinių namų gyventojai pradėjo dėl to piktintis. Tačiau vėl stojus drėgnesniems orams, darbai pajudėjo. Mūras jau nugriautas ir susmulkintas, dabar visos statybinės atliekos yra išvežamos“, – patikino seniūnas. Jis sakė, jog šeimininkas neatskleidė, ką ketina statyti buvusio statinio vietoje. Jo žiniomis, dalis žemės yra V. Kesmino nuosavybė, o dalis – valstybės.

---

Kretingos rajone dar išlikę trys dešimtys apleistų statinių. Anot Kretingos rajono savivaldybės direktoriaus Virginijaus Domarko, nė vienas iš jų nėra užmirštas – 10 pastatų rengiamasi parduoti, yra formuojami jų žemės sklypai, 27 statiniai yra pripažinti bešeimininkiais ir juos siūloma nugriauti. „Didžiausią rūpestį ligi šiol kelia miesto centre išlikęs buvęs „Mėguvos“ viešbutis. Jo šeimininkai iš pradžių statinį ketino parduoti, tačiau dabar neoficialiame pokalbyje teko išgirsti, jog savininkai ketina ten įrengti butus“, – tvirtino V. Domarkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas