Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretinga apglėbs visą Pranciškoniškąją šeimą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2016-08-26

Šis savaitgalis Kretingos mieste bus ypatingas – pirmą kartą per Nepriklausomybės laikotarpį švęsti draugėn susiburs visų šv. Pranciškaus Asyžiečio įkurtų ordinų bei pranciškoniškų kongregacijų atstovai: mažesnieji broliai (arba broliai pranciškonai), konventualai, kapucinai, šv. Klaros seserys, seserys pranciškonės, pasauliečiai pranciškonai ir pranciškoniškasis jaunimas.

Išsyk švęs kelias progas

Šiemet Lietuvos Pranciškoniškoji šeima mini net kelias svarbias sukaktis: mažesniesiems broliams išėjus iš pogrindžio ir grįžus į Kretingą, prieš 25 metus atsikūrė Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordinas, o prieš 15 metų jis buvo pripažintas tarptautinės brolijos ir įsiliejo pasaulinę Pranciškoniškąją šeimą. Savo dešimties metų gimtadienį švenčia ir Lietuvos pranciškoniškojo jaunimo brolija – Jaupra.

Šitie metai taip pat svarbūs ir viso pasaulio šv. Pranciškaus pasekėjams – lygiai prieš 800 metų popiežius Honorijus III suteikė šv. Pranciškaus atstatytai Porciunkulės bažnytėlei šalia Asyžiaus visuotinių atlaidų malonę. Tai buvo ypatingas įvykis visuotinės Bažnyčios istorijoje, kadangi lig tol visuotinius atlaidus buvo galima pelnyti tik apsilankius Romoje, Jeruzalėje arba Santjago de Komposteloje, prie šv. apaštalo Jokūbo kapo.

„Vienu kartu pažymėti visas šias sukaktis ir rinksimės į Gailestingumo šventę Kretingoje, juolab, kad šie metai Bažnyčioje paskelbti jubiliejiniais Gailestingumo metais“, – kalbėjo viena iš šios šventės organizatorių, Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino nacionalinė ministrė kretingiškė Virginija Mickutė.

Iš viso į šventę ketina atvykti per pustrečio šimto dalyvių iš visos Lietuvos. Didžiąją dalį dalyvių sudarys pasauliečiai pranciškonai ir pranciškoniškasis jaunimas. Šventėje atsispindės Pranciškoniškosios šeimos įvairovė: jauniausiam šventės dalyviui bus vos du su puse mėnesio, o vyriausieji jau yra perkopę aštuoniasdešimties metų ribą. Dalį šventės dalyvių nakvynei priims Kretingos gyventojai.

Kretinga jau turi panašių švenčių rengimo patirtį – praėjusią žiemą į mūsų miestą rinkosi visų Lietuvoje veikiančių vienuolijų atstovai. Šįsyk, pasak V. Mickutės, Kretinga buvo pasirinka dėl to, kad būtent čia iš pogrindžio pirmiausiai sugrįžo mažesnieji broliai, o Kretinga nuo seno buvo pranciškoniškojo dvasingumo centras. Be to, čia yra įsikūręs vienintelis Lietuvoje šv. Klaros seserų vienuolynas.

Dalyvaus išėjusieji iš pogrindžio

Šventė prasidės šeštadienį, rugpjūčio 27-ąją, 11.30 val. iškilminga eisena iš Lurdo slėnio į Šv. Klaros seserų vienuolyną, kur dalyviai melsis kartu su klauzūroje gyvenančiomis seserimis.

14 val. kretingiškiai yra laukiami šv. Antano rūmų salėje, kur vyks Kretingos parapijos klebono Antano Blužo mokymas „Porciunkulės žinia“, o po jo prisiminimais apie Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino atsikūrimą ir Lietuvos pranciškoniškojo jaunimo brolijos įsteigimą pasidalins broliai pranciškonai Astijus Kungys ir Algirdas Malakauskis bei pasauliečiai pranciškonai Alvidas Jeronimas Remesa, Nerijus Čapas ir Virginija Mickutė.

18 val. Kretingos bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios, o po jų bažnyčios galerijoje vyks fotografijos parodos „Jaupra brolijai Lietuvoje – 10 metų“ atidarymas.

„Liudijimų popietėje dalyvaus ir tie pasauliečiai pranciškonai, kuriems teko veikti slapčia, kurie buvo prie mūsų organizacijos ištakų ir po Nepriklausomybės atgavimo išėjo iš pogrindžio. Manau, kad jauniems žmonėms autentiški vyresniosios kartos žmonių – dauguma jų perkopę 80 metų – liudijimai bus įdomūs, tarsi gyva istorijos pamoka“, – įsitikinusi V. Mickutė.

Anot pašnekovės, pagrindinis Pranciškoniškosios šeimos Gailestingumo šventės akcentas visgi bus malda ir susitaikinimas – su savimi, artimu ir Viešpačiu. „Tarpusavio brolystė yra vienas esminių Evangelijos liudijimo būdų, kurio iš mūsų tikisi ir popiežius Pranciškus. Šiandien Bažnyčia siekia, kad drauge su pašvęstojo gyvenimo broliais ir seserimis Gerosios naujienos liudytojais taptų kasdienius darbus dirbantys ir šeimose gyvenantys pasauliečiai pranciškonai bei pranciškoniškasis jaunimas. Autentiškai nešti į pasaulį pranciškoniškąją charizmą ir išpildyti savo pašaukimą galime tik visi kartu“, – kalbėjo V. Mickutė, pabrėždama pasauliečių pranciškonų indėlį organizuojant Lietuvos Pranciškoniškosios šeimos šventę.

Faktai

Pirmasis šv. Pranciškaus įkurtas yra Mažesniųjų brolių ordinas, lotyniškai „Ordo Fratrum Minorum“ (OFM), antrasis – Šv. Klaros seserų, trečiasis – Pasauliečių pranciškonų ordinas, lotyniškai „Ordo Fratrum Secularis“ (OFS).

Lietuvoje yra 6 vyskupijų ribas atitinkančios regioninės pasauliečių pranciškonų brolijos, o regionuose – per 30 brolijų, kurios vienija daugiau negu 400 narių. Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordinui vadovauja nacionalinė ministrė Virginija Mickutė.

Kretingoje veikia Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai pasauliečių pranciškonų brolija, vienijanti apie 50 narių. Jai vadovauja Rimantas Radzevičius.

Šią vasarą, rugpjūčio 14 dieną, prie Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios įsikūrė Marijos Magdalietės pasauliečių pranciškonų brolija. Jai vadovauja Nijolė Raudytė.

Visas nacionalines brolijas vienijančiam Pasauliečių pranciškonų ordinui šiuo metu vadovauja generalinis ministras, architektas Tibor Kauser iš Vengrijos.

Generalinis ministras ir jo komanda – Tarptautinės Pasauliečių pranciškonų ordino tarybos prezidiumas – yra renkami generalinių rinkimų kapitulų metu kas šešerius metus: 2014 m. tokia kapitula įvyko Asyžiuje, Italijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas