Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gražiai ir saldžiai braškei – pirmenybė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2016-06-21

Noriu gerti – suvalgau braškę, noriu valgyti – taip pat tiesiu ranką į braškę, visais atvejais jos tinka“, – juokavo Kūlupėnų seniūnijoje, netoli Salanto upės Sauserių kaime gyvenanti šių uogų augintoja Loreta Motužienė.

Anot Loretos Motužienės, braškė turinti būti ir graži, ir kvapni, ir nuo saldumo burnoje tirpti – tik tada pirkėjui įtiks.

Pasekė kaimyno pavydžiu

Anot jos, buvo laikas, kai ir pati savo šeimai virdavo uogienę, braškes trindavo su cukrumi, o dabar nusprendė: kam to reikia?

„Per vasarą atsivalgom, vadinasi organizmui reikalingos geležies ir vitaminų gaunam tiek, kad visai žiemai pakanka, braškių nepasiilgstam, nors iš įpročio užšaldytų šaldiklyje visada rastume“, – sakė ji.

Prieš dešimtmetį uogininkystės verslo Loreta ėmėsi kartu su vyru Stepu, tačiau sutuoktiniui neseniai mirus, vienintelis pagalbininkas ūkyje liko jaunėlis 21-erių sūnus Gediminas.

„Iš tiesų jis yra logistikos specialistas, gal ir nelabai prie žemės norėtų, bet kur dings – žino, kad mamai padėti reikia, juk viena be jo neapsieičiau“, – juokėsi pašnekovė.

Tiesa, iš pradžių ir jiedu su vyru Stepu visai kitkuo užsiėmė – Šventojoje, taip pat Kretingoje pardavinėjo žuvį.

„Nusibodo trankytis tai šen, tai ten. Be to, po motinos mirties vyrui paveldėjus apie 3 hektarus žemės, nesinorėjo prie namų dykos jos laikyti. Galima sakyti, kaimyno Mindaugo Margio šeimos pavyzdžiu pasekėm, išmokom braškes auginti“, – pasakojo Loreta.

Bet kokių nesiūlo

Motužių braškynas dabar raudonuoja hektaro dydžio žemės plote, na, o veislių išbandyta įvairių: „Sonata“, „Zumba“, „Ekat“, „Korona“, „Pandora“, „Vikoda“, „Honeoye“, „Senga Sengana“...

Vienos – ankstyvos, kitos – per viduriuką, trečios – visai vėlyvos, bus galima skanauti dar ir rugsėjį.

„Turim madą visas pirmiausia patys išragauti, tik po to žmogui siūlyti“, – sakė L. Motužienė.

Jos žodžiais, jeigu kuri veislė nepatiko, tai tos ir nereikia, į vietą bemat bus pasodinta kita. Braškė turinti būti ir graži, ir kvapni, ir nuo saldumo burnoje tirpti – tik tada pirkėjui įtiks. Prekiauti, anot jos, taip pat reikia mokėti, svarbiausia čia – sąžiningumas, nes, kartą apsigavęs, kitąsyk pirkėjas nebeateis.

O kaip užauginti skanią braškę?

Daigų Motužiai pirmiau pirkdavo iš specializuotų ūkių, parduotuvių ir iš kur tik įmanoma, o dabar Loreta pasiaugina dar ir savo. Kol gerai įsišaknys, įtupdo juos į durpes ir paletėse laiko lauke. Anot L. Motužienės, daigų kokybė lemia derlių.

Prieš daigus sodinant būtina tinkamai paruošti žemę: toje vietoje, kur bus uogienojai, pirmiau augina sideralinius, kitaip tariant, trąšos funkciją atliekančius augalus, geriausia – garstyčias. Kad nereikėtų kupros lenkti nuolat ravint ir kad, neduokdie, nepakąstų šalnos, braškyną apkloja polietileno plėvele, laistymui naudoja lašelinę sistemą. Ūkininkės žodžiais, vanduo – ne tik nuo sausros gina, bet ir nepamainoma trąša braškėms.

„Prie kiekvienos uogos pas mus yra po šlangelę, o vanduo atiteka iš netoliese ant kalno esančio šaltinio“, – paaiškino ji.

Kainos jau – žemyn

Pirmosios uogos paprastai jau gegužės vidury džiuginti ima. Tačiau šiųmetinio derliaus „blizgančiu“ ūkininkė nevadino – esą yra buvę ir geriau, šiemet dalis vos pasirodžiusių žiedų iššalo, be to, uogomis ir su nekviestais svečiais – strazdais, sraigėmis, skruzdėlėmis ir grambuoliais – pasidalinti teko, dar anksčiau lapus nugraužti spėjo stirnos.

Lietuvos klimatas apskritai ne pats palankiausias braškėms auginti. Pavyzdžiui, kai Ispanijoje iš vieno hektaro priskinama 150–200 t braškių, Prancūzijoje – 80, Vokietijoje – iki 60, Lenkijoje – 25–30, Lietuvoje – tik 15–20 t. Lietuvoje braškės užaugina gerokai mažesnius derlius, nes per trumpai vegetuoja.

„Po 9 eurus Kretingoje ir Klaipėdos senajame turguje prekiaudama už pirmąsias braškes gavau, o dabar dėl pasiūlos kainos smarkiai nukrito, du–tris eurus už kilogramą kainuoja“, – atviravo Loreta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas