Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kovos už perpus pigesnį vandenį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-03-22
Pirmieji į kovą su bendrove „Kretingos vandenys“, kone metus kretingiškius maitinusia vandeniu su gyviais, pakilo Guobų akligatvio gyventojai.

Kretingiškiai burnoja, kad jau kone metus geria vandenį su kirminais, tačiau nuolankiai moka už jį, lyg vartotų tyrą šaltinio vandenį. Nesitaikstyti su šia situacija pirmasis nusprendė Kretingos rajono teisėsaugos „galva“ – apylinkės teismo pirmininkas Erikas Jurgutis: šį kovą jis kreipėsi į Vartotojų teisių tarnybą, kad nekokybiško vandens kaina būtų sumažinta perpus.

Sieks socialinio teisingumo

Savo ir kitų Guobų akligatvio gyventojų parašais patvirtinto dokumento kopijas šią savaitę E. Jurgutis ketina įteikti ir bendrovei „Kretingos vandenys“, jos valdybai bei Savivaldybės administracijai.

Guobų gatvės, įsikūrusios gana atokiame miesto gyvenamųjų namų kvartale, priešais „Autoratą“, naujakuriai uodo trūklio lervas, kuriomis užterštas visas Kretingos miesto žmonėms tiekiamas geriamasis vanduo, savo namų ūkio filtruose aptiko dar praėjusį rugsėjį. Nuo tada, gavę sąskaitas už vandenį, gyventojai nusprendė nemokėti visos kainos. Tačiau bendrovė „Kretingos vandenys“ jiems siuntė sąskaitas, nustatydama sumokėti visą vandens kainą, – negana to, pradėjo skaičiuoti delspinigius.

„Aš nežinau, kiek susimažino kainą kiti mano kaimynai, bet aš asmeniškai, mokėdamas pagal skaitiklio rodmenis, kainą nurėžiau perpus. Manau, kad taip yra socialiai teisinga. Kaip reikia jaustis, geriant vandenį su gyviais? Galima juokauti, kad tai – baltymai, kad tie kirminai nekenksmingi, bet aš nenoriu vartoti gyvų organizmų, juolab, kuo puikiausiai matomų plika akimi ir estetiškai neatrodančių patraukliai“, – kalbėjo E. Jurgutis, pratęsdamas mintį. – Antra vertus, šiandieną tvirtinama, kad tie bestuburiai nėra kenksmingi, bet praėjus kiek laiko, gali paaiškėti, kad jie pakenkė sveikatai“.

Jis ir kaip teisininkas įsitikinęs, jog beprecedentinis procesas, kai vis dar neįveiktas užkratas, o gyventojai moka už vandenį visą kainą, užsitęsė per ilgai. Todėl, nebeapsikęsdamas su šia situacija, jis ketina kovoti už savo, o tuo pačiu – ir kitų kretingiškių interesus.

Skundą nagrinės komisija

Sulaukti atsakymo iš Vartotojų teisių tarnybos E. Jurgutis tikisi ligi balandžio vidurio, nes, pagal bendrą tvarką, per mėnesį turi būti išnagrinėtas jo prašymas.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Klaipėdos apskrities skyriaus vedėja Violeta Budriuvienė patikino, jog Guobų akligatvio gyventojų skundas bus nagrinėjamas komisijos, į kurią bus pakviesti įvairių sričių, tarp jų – ir Visuomenės sveikatos centro, specialistai.

Ji nekomentavo, kur link gali pakrypti E. Jurgučio bei jo kaimynų pasirašytas prašymas. „Išnagrinėję nusiskundimą, informuosime gyventojus. Jeigu skundas bus išnagrinėtas palankiai gyventojams, nurodysime, kur jiems reikėtų kreiptis dėl tolimesnės eigos“, – procesą lakoniškai apibūdino V. Budriuvienė.

Prasta kokybė – ne vien lervos

Bendrovės „Kretingos vandenys“ vadovas Gediminas Valinevičius neslėpė, jog tokio atvejo, kad vartotojas savavališkai nusistatytų kainą dėl vandenyje aptiktų uodo trūklio lervų, jų įmonėje ligi šiol dar nebuvo.

„Vartojimui vanduo yra saugus – įmonėje nuolat daromi tyrimai. Bet jeigu motyvuojama, kad vanduo nekokybiškas, galiu patikinti, jog jo kokybę nusako daug sudėtinių dalių: ne vien bestuburiai, bet ir tam tikrų elementų, tarkim, padidėjęs geležies kiekis. Kas būtų, jeigu sumažinti vandens kainą sumanytų gyventojai iš tų vietovių, kuriose vanduo nėra kokybiškas dėl tų kitų priežasčių, o bendras vandens suvartojimo sąskaitas turėtų padengti visi vartotojai“, – stebėjosi G. Valinevičius.

Anot jo, vandens kainas nustato ne jų bendrovė, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės tarnyba, jas tvirtina rajono taryba. Šiandien už 1 kub. m vandens – tiekiamo ir nuotėkų – kretingiškiai moka 4,23 Eur.

„Nuo lapkričio, kai nutraukėme vandens dezinfekavimą chloru, nesame gavę nė vieno gyventojo skundo dėl vandens kokybės, – užtikrino G. Valinevičius. – Tačiau dabar vėlgi tariamės su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, kad dėl profilaktikos, prasidedant šiltajam metų laikui, atnaujintume dezinfekavimą“.

Stebuklingo būdo nerado

G. Valinevičius mano, kretingiškiai laikosi populistinių įsitikinimų, kad jų įmonė aplaidžiai dirba, jei nesugeba įveikti išplitusių uodo trūklio lervų. „Jeigu būtų koks nors stebuklingas būdas, kaip įveikti bestuburius vandeny, problemą tuoj pat išspręstume. Deja, tokio greito būdo nėra: neįpilsi gi į vandenį bet ko – naudojame tik tas priemones, kurios leidžiamos Europos Sąjungoje. Kiekvieną dieną dirbame pagal specialų veiklos planą, tačiau gyventojai to nemato“, – tvirtino įmonės vadovas.

Jis tęsė mintį: „Žiūrėkite, Lietuvoje ir su kiaulių maru kovojama jau trečius metus, gi pabaigos nesimato. O mes ne tik kovojame su bestuburiais, bet tuo pačiu privalome užtikrinti gyventojams ir nenutrūkstamą vandens tiekimą. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos išvadas, uodo trūklio lervos nekenksmingos sveikatai“.

G. Valinevičius neslėpė, jog uodo trūklio lervos vamzdynais, kurių ilgis Kretingos mieste – 130 km, dar vis atplaukia įvairiomis kryptimis į miesto daugiabučius. „Situaciją nuolat stebime: kas 10–20 kub. m vandens dar aptinkame 1–2 šiuos daug bėdų mums pridariusius gyvūnėlius. Rezervuarai jau yra dukart išplauti, tačiau bestuburių vis dar užsilikę senuose miesto vamzdžiuose“, – kalbėjo jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas