Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Viešieji darbai – loterija darbdaviams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-02-09
Bedarbiai į viešuosius darbus dažniau įdarbinami šiltuoju metų laiku: jie tvarko aplinką, sodina ir prižiūri gėlynus.

Šį penktadienį Kretingos rajono savivaldybės Viešųjų darbų organizavimo ir darbdavių atrankos komisija seniūnijoms bei įmonėms paskirstys viešuosius darbus dirbančių asmenų kvotas. Darbdaviai neslėpė, kad šių bedarbių kontingentas labai įvairus: vieni tampa tikrais pagalbininkais, o kiti prilyginami tranams, kuriuos nuolat tenka prižiūrėti.

Tvarko gyvenvietes aplink Kretingą

Didžiausios Kretingos rajone Kretingos kaimiškosios seniūnijos seniūnas Antanas Gedminas sakė, jog jau dabar galėtų formuoti brigadą iš tų asmenų, kuriuos atsiųs į viešuosius darbus.

„Laukiam talkininkų, kurie išeitų su pjūklais genėti pakeles. Tokiems darbams įprastai samdome firmą, tačiau lieka vietų, kur jų technika nepasiekia ir krūmokšnius tenka baigti genėti patiems“.

A. Gedminas sakė, jog šiemet prašė į viešuosius darbus jų seniūnijoje įdarbinti 45 asmenis, tačiau abejoja, ar tiek bus skirta: „Pernai prašėme finansuoti 30 žmonių darbą, o lėšų skyrė 27. Būtų gerai, jeigu nuolat galėtų dvi brigados prižiūrėti seniūnijos viešąsias erdves – parkus, stadionus, skverus, piliakalnius – per vasarą suspėtume visur. Dabar gi vienas galas sutvarkytas, o kitas – jau apžėlęs“, – kalbėjo seniūnas.

Jis patikino, kad ne bendra seniūnijos teritorija, o prižiūrimi plotai lemia darbo jėgos poreikį: „Esame ne tik didžiausi rajone, bet ir visiems ant akių: Padvariai, Kretingsodis, Rūdaičiai, Pryšmančiai, Vydmantai tarsi apgaubia Kretingą, nuolatos turime būti apsišvarinę“.

Miestui – nauda, darbdaviui – rūpestis

A. Gedminas svarsto, jog būtų geriau, jeigu viešuosius darbus dirbantys asmenys galėtų užsibūti ilgiau, negu 2 mėnesius: „Jei ateina geras darbuotojas, apmokai jį, žiūrėk, baigėsi terminas ir jis išeina. Tokius stengiamės išsaugoti sąskaita tų, kurie nuolat būna „su kvapeliu“, – šių darbo dienos susitaupo ir jas atiduodame tiems, kurie tikrai nori dirbti“, – teigė Kretingos seniūnijos seniūnas.

Panašiai samprotavo ir Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys: jam išvis norėtųsi, kad viešieji darbai tęstųsi kuo ilgiau – tiek, kiek reikia rūpintis seniūnijos ūkiu – nuo pavasario ligi rudens.

„Darbų užtenka visiems: nagingiems vyrams skiriame atsakingesnius staliaus, meistrystės darbus, o likusiems – pagalbinius. Be abejonės, pastarųjų darbas nėra toks efektyvus ir kokybiškas, kaip samdant firmas, tačiau visgi susitaupo seniūnijos lėšos. Prievaizdas prie tingesnių nestovi, bet abiem su ūkvedžiu kelissyk perdien tenka juos kontroliuoti“, – sakė A. Poškys.

Bendrovėje „Kretingos komunalininkas“ tvarkant miesto aplinką, rūpinantis želdiniais, valant teritorijas, kasmet dirba 60-80 asmenų. Jos vadovė Renata Surblytė neslėpė, jog miestui iš to – nauda, tačiau jų įmonei padidėja darbo sąnaudos. „Bedarbius reikia apmokyti, jų vienų palikti negalima, ir dėl to įmonei padidėja darbo krūviai. Geros technikos jiems taip pat negalime patikėti“, – sakė ji.

Tačiau, ji pabrėžė, jog iš būrio bedarbių pasitaiko ir puikių darbuotojų, kurie, pasibaigus viešųjų darbų laikui, įdarbinami jų įmonėje.

Nelinkę ieškotis darbo

Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos padalinio vadovės Virginijos Naudžienės teigimu, bedarbių įdarbinimo į viešuosius darbus terminą – 2 mėn. – reglamentuoja ne rajono politikai, o įstatymas.

„Skiriant bedarbius į viešuosius darbus, siekiama įtraukti kuo gausesnes asmenų grupes. Tai nėra konkrečių darbo vietų užpildymas. Realybė visgi tokia, kad viešuosius darbus dirba tie asmenys, kurie ne itin tėra linkę ieškotis nuolatinio darbo“, – sakė V. Naudžienė.

Jos žodžiais, vienas ir tas pats asmuo viešuosius darbus, darbdavių nuožiūra, per metus gali dirbti ligi 6 mėnesių, vis pratęsiant jo darbo trukmę.

Anot V. Naudžienės, šiemet prioritetas dirbti viešuosius darbus pirmiausiai tenka asmenims, vyresniems kaip 50 metų, – tokie bedarbiai sudaro trečdalį visų registruotų Darbo biržoje, bei socialines išmokas gaunantiems asmenims.

---

FAKTAI

1. Šiemet į viešuosius darbus Kretingos rajone numatyta įdarbinti 215 suaugusių asmenų ir 40 mokinių. Pernai buvo įdarbinta 320 bedarbių ir 50 mokinių.

2. Viešųjų darbų programai Kretingos rajone šiemet skirta 252,5 tūkst. eurų valstybės dotacija: Savivaldybei – 110 tūkst. eurų, o Darbo biržai – 142,5 tūkst. eurų.

3. Pernai į viešuosius darbus Kretingos rajone buvo įdarbinta 320 bedarbių ir 50 mokinių.

4. Nedarbas Kretingos rajone yra 6,7 proc.: didžiausias – 9,3 proc. – Salantų seniūnijoje, mažiausias – 5,5 proc. – Kretingos ir Imbarės seniūnijose.

5. Nedarbas Lietuvoje 2016-ųjų sausio pabaigoje siekė 9,4 proc., Klaipėdos apskrityje – 8,6 proc.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas