Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš eksponatų saugyklos – į meno centrą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2015-12-01

Praėjusį savaitgalį Kretingos muziejus dūzgė tarytum bičių avilys: į prabangią Baltąją salę svečiai iš visos Lietuvos suvažiavo paminėti solidų – 80-mečio – muziejaus veiklos jubiliejų. Ta proga svečiams bei miesto visuomenei buvo pristatytas renovuotas Ūkvedžio namas ir jame įrengta Kretingos krašto istorijos ekspozicija, taip pat surengta mokslinė konferencija „Dvare – atgimusi istorija“.

Vidai Kanapkienei iš kultūros viceministro Romo Jarockio rankų teko aukščiausias šalies apdovanojimas už kultūros puoselėjimą – Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Už vairo – 30 metų

„Kretingos muziejaus jubiliejų pasitinkame išskirtiniais ženklais: atidarytas dar vienas paminklinis dvaro pastatas – Ūkvedžio namas ir jo kieme pastatytos skulptūros tiems žmonėms, kurie kūrė ir puoselėjo Kretingos istoriją bei nutiesė tiltus į ateitį – šviesuoliui Juozui Žilvičiui, kraštotyrininkui Ignui Jablonskiui ir muziejininkui Juozui Mickevičiui“, – šventės pradžioje pasidžiaugė 30 metų Kretingos muziejui vadovaujanti ir grafų Tiškevičių dvaro pastatų komplekso atkūrimu besirūpinanti Vida Kanapkienė.

Būtent V. Kanapkienei bei muziejaus bendradarbiams tądien gausiai lijo padėkų lietus: jiems dėkota už įgyvendintas projektų idėjas, paveldo saugojimą ir gebėjimą eiti modernizmo keliu, būnant pavyzdžiu kitiems šalies muziejams. „Kretinga yra vienas seniausių Lietuvos miestų su išskirtine savo istorija. O muziejus yra toji vieta, kuri ne tik kaupia tą istoriją, bet ir pats tampa jos dalimi, – pabrėžė Kretingos rajono vadovai meras Juozas Mažeika, vicemerė Danutė Skruibienė ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas. – Šiandieną Kretingos muziejus tapo inovatyviu edukaciniu ir meno centru bei reprezentacine miesto vieta. Čia – ne vien ekspozicijų salės ir saugyklos, bet ir nuolat atsinaujinanti dvaro komplekso infrastruktūra“.

Kretingos vadovai, įteikdami dovaną – suvenyrinį Kretingos miesto paminklą jo įkūrėjui Jonui Karoliui Chodkevičiui,– juokaudami sakė maną, kad tokio eksponato muziejus ligi šiol neturėjo.

Kretingos rajono vadovai Vidai Kanapkienei įteikė originalią dovaną – paminklo Kretingos miesto įkūrėjui Jonui Karoliui Chodkevičiui suvenyrinę kopiją.

Nulijo apdovanojimų lietus

Į šventę išvien su Seimo nare Irena Šiauliene atvykęs Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus patarėjas bei klubo „Kretingos krašto ainiai“ vadovas Antanas Vinkus įteikė V. Kanapkienei Premjero dovaną – vardinį laikrodį.

Kultūros viceministras Romas Jarockis V. Kanapkienei atvežė Garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“, skirtą kultūros srityje labiausiai nusipelniusiems žmonėms, o Kultūros paveldo departamento vadovė Diana Varnaitė – šios institucijos medalį.

D. Varnaitė taip pat padėkojo žmonėms, kurie talkino atkuriant kultūros paveldą – Kretingos dvaro pastatus: ilgamečiams muziejaus partneriams – bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovui Aldui Kliukui bei jo pavaduotojui Algimantui Zokaičiui, statybos darbų vadovui Nerijui Čiuprinskui ir techniniam prižiūrėtojui Alfonsui Zaliapūgai, o taip pat bendrovės „Klaipėdos projektai“ vadovui Juozapui Tilvikui.

Šūsnį kultūros ministro padėkų R. Jarockis įteikė ir muziejaus darbuotojams: Nijolei Vasiliauskienei, Romai Luotienei, Eleonorai Ranciuvienei, Jurgitai Paulauskienei, Daliai Padriezienei, Juliui Kanarskui ir Kęstučiui Brazdžiui.

A. Vinkus taip pat atvežė Premjero padėkas, skirtas J. Kanarskui bei muziejaus globėjams Algimantui Kataržiui, Jūratei Varkojienei ir Vladui Algirdui Bumeliui. Muziejininkus su švente taip pat pasveikino Seimo narė Jolita Vaickienė, aplinkinių rajonų ir miestų muziejų vadovai, bičiuliai bei draugai.

Nuo pranešimų – iki koncerto

Atslūgus sveikinimų lavinai, pranešėjai svečius supažindino su Kretingos muziejaus nuveiktais darbais: apie dvare atgimusią istoriją kalbėjo V. Kanapkienė, o atkuriamų dvarų situaciją Lietuvoje pristatė D. Varnaitė.

J. Kanarskas supažindino su grafo Juozapo Tiškevičiaus šeimos laidojimo vietų paieškų rezultatais, D. Butkus trumpai pristatė naujausius tyrinėjimų duomenis apie garsųjį Palangos gintaro dirbinių rinkinį.

Projektavimo ir restauravimo instituto architektė Nijolė Kazakevičiūtė kalbėjo apie laiko ženklus Kretingos dvare. Dvaro rūmuose svečiams buvo pristatytas interaktyvus edukacinis stalas „Kretingos dvaro istorija“ bei paroda „Muziejaus kelias“, po to jie buvo pakviesti į naujos ekspozicijos, įrengtos 13-oje salių Ūkvedžio name, kurį pašventino brolis pranciškonas Bernardas Belickas, atidarymą.

Jubiliejinį vakarą Žiemos sode užbaigė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Čiurlionio kvarteto bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos solistų koncertas.

Ūkvedžio name šiuolaikiškai įrengta 13 tematinių salių, kurių ekspozicijos pasakoja apie savitą Kretingos krašto istoriją.

*

Kretingos rajono vadovai padėkos raštais apdovanojo: muziejaus archeologą Donatą Butkų – už Lazdininkų kapinyno tyrinėjimus bei surinktos medžiagos publikavimą, muziejininkę Mildą Slipkuvienę – už etnokultūros puoselėjimą, Danutę Šorienę – už sėkmingą tautodailės ir profesionalių menininkų partnerystės skatinimą, Danguolę Gedgaudienę – už kūrybinius sumanymus pristatant pokario Kretingos istoriją bei kraštietį Denisą Nikitenką – už kultūros paveldo objektų tyrinėjimą ir sklaidą.

* FAKTAI

retingos muziejus buvo įkurtas 1935 m. Prie jo ištakų stovėjo krašto šviesuoliai Juozas Žilvitis, Ignas Končius, Marijonas Daujotas, Ignas Jablonskas ir kt.

1977 m. muziejus iš Kęstučio gatvės persikėlė į atkurtas buvusio Pranciškonų vienuolyno patalpas.

1992-ųjų balandžio 12-ąją, į Pranciškonų vienuolyną sugrįžus jo teisėtiems šeimininkams, muziejus įsikėlė į Kretingos dvaro sodybą.

Grafų Tiškevičių rūmuose muziejus išskleidė sparnus: restauruoti 5 paminkliniai dvaro pastatai – rūmai su Žiemos sodu, vandens malūnas, ratinė, amatų centras ir Ūkvedžio namas. Juose įkurdintos unikalios etnografijos, archeologijos, krašto istorijos, dvaro istorijos ir kultūros ekspozicijos, vykdoma turtinga edukacinė veikla, atkuriamas parkas ir formuojamos jo erdvės.

Muziejaus fonduose iš viso yra per 75 tūkst. eksponatų.

Pernai gimė nauja kultūrinė tradicija – Kretingos dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“. Šiemet festivalis užsibaigs gruodžio 19-ąją Dvaro puota.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas