Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tai, ko kai kurie žmonės neišdrįsta padaryti visą gyvenimą, keletas vienuoliktokų daro dar nebaigę mokyklos. Apsiginklavę žiniomis, gautomis verslo ir vadybos pamokų metu, Pranciškonų gimnazijos mokiniai kuria mokomąją mokinių bendrovę (MMB) „Greitakojis“ ir bando savo laimę šiuolaikinio verslo pasaulyje.

Pranciškonų gimnazijos moksleiviai drąsiai neria į rinką su unikalia verslo idėja „Greitakojis".

Idėja gimė dėl reikmės

MMB „Greitakojis“ – paslaugų bendrovė, pristatanti žmonių užsakymus tiesiai jiems į namus. Jos veikimo principas paprastas: skambučiu vartotojai pateikia prekių sąrašą, jų rūšį ir kiekį, o tada jaunieji įmonės darbuotojai kimba į darbą – suranda ir nuperka pageidaujamus žmonių produktus (išskyrus alkoholio ir tabako gaminius). Klientai atsiskaito tik gavę prekes.

Ugnius Igaris, einantis bendrovės prezidento pareigas, teigė, jog mintį tokiam verslui jam jau gana senokai pakišęs tėtis.

„Manau, sunkiausia yra vykdyti tokią veiklą tolygiai ir patikimai, – teigė vienuoliktokas. – Negali kartą pristatyti prekes per 15 minučių, o kitą kartą – daugiau negu per valandą. Kitaip sakant, manau, kad tokiame versle sunku išlaikyti kokybę.“

Nors bendrovė realių pajamų dar negavo, mat susikūrė vos prieš mėnesį, jos gamybos vadovas Gvidas Balčiūnas įsitikinęs, jog tokia verslo idėja turėtų pasiteisinti: „Ji išsiskiria tuo, jog mūsų paslaugos yra teikiamos žmonėms, kurie neturi laiko ar tiesiog dėl tam tikrų priežasčių negali apsipirkti patys. O kiti verslai dažniausiai susiję su laiko praleidimu ir pramogomis.“

Tokiai kolegos nuomonei pritarė ir įmonės personalo vadovas Mykolas Dirmeitis: „Dauguma žmonių, grįžę po sunkios darbo dienos, arba močiutė, sauganti savo sveikatą, dažnai nebeturi jėgų eiti apsipirkinėti – todėl mes esame čia“. Įmonės veiklą moksleiviai planuoja tęsti iki 2016 m. kovo mėn.

Svarbi kiekviena mechanizmo dalis

Įmonės rinkodaros vadovė Greta Grikšaitė savo pareigas laiko neatsiejama verslo plėtros dalimi: „Esu atsakinga už verslo rinką: kaip sudominti klientus, kaip pranešti apie mūsų kuriamą veiklą. Mano rūpestis, kaip save pateiksime ir pristatysime žmonėms, kurie naudosis mūsų paslaugomis. Taip pat atsakau į žmonių skambučius, rūpinuosi skrajučių ir skelbimų gamyba.“

Panašiai apie savo vietą įmonėje galvoja ir finansų vadovė Erika Želvytė: „Tvarkau visą popierizmą, be kurio, mano nuomone, verslas negalėtų gyvuoti.“

O štai M. Dirmeitis, žymintis darbuotojų lankomumą bei pildantis nutarimų protokolą, džiaugiasi lengvomis savo pareigomis.

Jo bendradarbis G. Balčiūnas savo vieta įmonėje taip pat nesiskundžia: „Aš gaminu ir dalinu skrajutes, taip pat pristatau žmonėms jų užsakymus. Mano nuomone, tai – pareigos, kurias galima tobulinti ir keisti, tuo pačiu tobulinant ir patį verslą.“

Su tokia veikla tik tobulėji

Viešosios įstaigos „Lietuvos Junior Achievement“ komunikacijos vadovė Neringa Obolevičiūtė teigia, jog MMB programos tikslas – verslus jaunimas: „Įkurdami nuosavą verslą, mokiniai praktiškai pritaiko savo teorijos žinias. Jie patiria, ką iš tiesų reiškia dirbti šiandieniniame verslo pasaulyje, turi galimybę realiai suvokti, koks svarbus šioje srityje yra komandinis darbas, kūryba, išradingumas, atsakomybė.“

Dalyvavimo versle naudą pabrėžia ir G. Grikšaitė: „Jaunas žmogus, užsiimdamas tokia veikla, įgauna patirties, kurią anksčiau ar vėliau galės pritaikyti. Mes jau būsime iš arti pamatę, kas yra verslas, kaip jis kuriamas, kiek į jį reikia įdėti darbo ir pastangų. Galbūt tai padės apsispręsti, kuo norime būti ateityje. Kitas svarbus dalykas – tai, kad išmokstame dirbti komandoje. Ne paslaptis, kad komandinis darbas yra sėkmingo verslo pamatas. Galimybė simuliuoti verslu skatina kūrybiškumą, bendravimą, domėjimąsi. Iš tikrųjų, naudos gali gauti labai daug. Priklauso nuo to, kaip mokėsi ją priimti.“

E. Želvytė pažvelgė į savo ir kolegų vykdomą veiklą iš praktinės pusės: „Jaunam žmogui labai svarbu žinoti, kaip tinkamai elgtis su pinigais. Užsiimdami verslu, mes mokomės taupyti ir tinkamai paskirstyti pajamas.“

N. Obolevičiūtė priminė, jog MMB programa veikia visoje Lietuvoje: „Šiuo metu visoje šalyje yra apie 350 mokytojų, išlaikiusių specialius „Junior Achievement“ kursus ir galinčių koordinuoti jaunuolių bendroves ekonomikos pamokų ar užklasinės veiklos metu. Tokių specialistų skaičius vis auga.“

Kasmet įvairiuose Lietuvos miestuose vyksta MMB mugės, kurių metu mokiniai pristato savo bendroves, jų veiklas ir pasiekimus: „Kiekvienoje šių mugių kartu su moksleiviais dalyvauja ir komisija, sudaryta iš verslo, universitetų, visuomenės atstovų, – teigė N. Obolevičiūtė. – Jie klausinėja moksleivių apie jų pasirinktas verslo strategijas, marketingo būdus ir pan. Taip pat pasiūlo idėjų, kaip jaunųjų verslininkų bendroves būtų galima patobulinti.“

Anot jos, tai, ar mokiniai atsižvelgia į profesionalų nuomonę, matyti iš karto: jau po mėnesio, atvykę į kitus renginius, jie parodo aiškius pasikeitimus. Jaunuolių darbas nelieka be atlygio – kiekvienos mugės metu yra skiriamos nominacijos, tokios kaip „geriausias stendas“ ar „technologiškiausia bendrovė“. Kartais bendrovės pelno tam tikros renginyje dalyvaujančios įmonės „simpatiją“.

Eglė DIRMEITYTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas