Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sukvietė į 70-ąjį Rugsėjį

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2015-09-01

Kretingos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro pedagogų bei mokinių bendruomenei ši Rugsėjo 1-oji – ypatinga: į klases ji sukvietė 70-ąjį kartą.

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro bendruomenę telkia ir tradiciniai renginiai bei šventės

Septynių dešimtmečių istoriją sukaupęs 1945 m. rugsėjo 1 d. atidarytas dabartinis Suaugusiųjų ir mokymo centras turėjo ne vieną pavadinimą: suaugusiųjų, darbininkų jaunimo, vakarinė-pamaininė, neakivaizdinė ir kt. mokykla. „Kai kalbame apie mūsų mokymo įstaigos istoriją, nori–nenori reiktų prisiminti 1940-uosius, kai tų metų rugpjūtį buvo priimtas suaugusiųjų švietimo įstatymas – tuo įstatymu Lietuvoje buvo stengiamasi mažinti neraštingumą ir mažaraštingumą, – tolimą praeitį priminė Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro direktorė Irena Dukštienė, kuriai šis rugsėjis mokykloje – paskutinis. – Išėjus įstatymui spalį buvo atidaryta Kretingos miesto suaugusiųjų pagalbinė mokykla, kurią lankė per 100 mokinių. Manyčiau, jog Suaugusiųjų pagalbinės mokyklos veikla yra tarsi dabartinio Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro priešistorė.“

O kokia gi Rugsėjo 1-oji buvo prieš 70 metų, 1945-aisiais, kai Kretingoje buvo atidaryta Suaugusiųjų vidurinė mokykla? Tada direktoriumi buvo paskirtas A. Kalytis, buvo sukomplektuotos 4 klasės su 78 mokiniais, dirbo 7 mokytojai. Mokyklai švenčiant 40-metį, tuometinė Kretingos vakarinės-pamaininės vidurinės mokyklos direktorė Irena Zapalienė vietos spaudoje priminė mokyklos pradžią: „Baigusių vidurines mokyklas jaunuolių buvo mažai. Vidurinei mokyklai keliamas uždavinys ruošti mokinius studijoms aukštosiose mokyklose. Tiems, kurių sunkios materialinės sąlygos, duris atvėrė vakarinės mokyklos. Mokymosi sąlygos irgi buvo sunkios. Po sunkaus ir įtempto darbo reikėjo sėsti prie knygų. Trūko maisto, drabužių. Tačiau apie tai niekas negalvojo. Pasiaukojančiai dirbo ir mokytojai. Per dieną vesdavo po 8 ir daugiau pamokų, nes dirbdavo dieną ir vakare.“ Pirmoji abiturientų laida buvo išleista 1950-aisiais, tais mokslo metais mokykloje mokėsi 128 mokiniai, o mokyklai švenčiant 40 metų jubiliejų vakarinėje-pamaininėje mokykloje mokėsi per 400 mokinių, veikė 25 klasės, dirbo 15 mokytojų, 33 pedagogai antraeilininkai.

Mokykla apie save Kretingai primena ir įvairiomis akcijomis.

Šį rugsėjį Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, pirminiais duomenimis, pasitiks iki 200 įvairaus amžiaus mokinių. Centro direktorė I. Dukštienė ir jos pavaduotoja Palmira Jurgilienė pastebėjo, jog centro mokiniai – tai ir jaunos motinos, ir dirbantys žmonės, ir savęs tebeieškantis jaunimas, kuriems atveriamos visos galimybės siekti mokslo ir pasirengti studijoms aukštosiose mokyklose: „Esame vienintelė mokykla, išbandžiusi ir pasiūliusi mokiniams tiek daug įvairiausių mokymosi formų – neakivaizdinį, savarankišką, eksternu, nuotolinį, kasdienį. Esame vienintelė mokykla rajone, įteisinusi nuotolinį mokymą šalies mastu. Sieksime, kad nuotoliniu būdu galėtume mokyti ir žemesnių klasių mokinius.“

Kelių dešimtmečių istoriją skaičiuojanti mokymo įstaiga, pakeitusi 8 pavadinimus, vis kilnojama iš vienų patalpų į kitas, savųjų neturėjo iki 2010-ųjų. Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų bei šalies biudžeto lėšų Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrui pavyko įsikurti buvusio Pranciškonų gimnazijos bendrabučio patalpose. „Centras iš tiesų išgražėjo, atsinaujino, turi erdvias klases, kiekvienam mokytojui yra įrengta šiuolaikinė darbo vieta, o svarbiausia – jog rajono biudžetui niekada nebuvome našta: išgyvenome ir tebeišgyvename iš gaunamų lėšų, nesame prašytojai, kadangi gebame planuoti bei strateguoti – lėšas naudojame taupiai, atsižvelgdami į galimybes“, – teigė Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro vadovės, pasidžiaugusios, jog šios mokymo įstaigos auklėtiniai yra tapę pačių įvairiausių profesijų atstovais – nuo architekto iki gydytojo, nuo mokytojo iki verslininko ar politiko.

I. Dukštienės bei P. Jurgilienės nuomone, pritaikant lanksčias programas, visi Centro mokiniai gali įveikti savo nesėkmes: „Pedagogų bendruomenėje akcentuojame, jog ne visi gali būti gimnazistais, ne visi jaunuoliai iškart žino, kokios profesijos norėtų siekti, ne visada sklandžiai klostosi visų asmeninis gyvenimas. Galime padėti – nebūtina jaunimui išsibėgioti į profesines mokyklas ar išvis nieko neveikti. Juolab, kad ir pas mus teikiamos visos socialinės garantijos – pavėžėjimo, nemokamo maitinimo, dirba socialinis pedagogas.“

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro veiklą paįvairina įvairūs projektai, vykdomi rajono, šalies ir tarptautiniu mastu, bendruomenę telkia tradiciniai renginiai, prasmingai jaunimo veiklai skirta Atvira jaunimo erdvė, plėtojamas neformalusis suaugusiųjų mokymas, kuriame dalyvauja ir rajono gyventojai, bendradarbiaujama su šalies suaugusiųjų mokymo centrais. „Visada gera girdėti kolegų pastebėjimus, jog dirbame pažangiai ir kad į mus galima lygiuotis, – pasidžiaugė I. Dukštienė, įstaigai vadovavusi nuo 2001-ųjų. – Beveik penkiolika metų išbuvau kartu su šios mokyklos bendruomene – ėjome vienu keliu, kad pasiektume tai, kuo šiandien galime didžiuotis.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas