Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Popierinius receptus pakeis elektroniniai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-07-03

Šalies medicinos E– reformoje nuo šio rudens įsigalios dar viena naujovė – gydytojai pacientams nebeišrašys popierinių receptų, jie tai atliks elektroniniu būdu.

Sujungs gydytojus ir vaistininkus

Ministerijos atstovai šią naujovę piešia rožine spalva: gydytojams nebereikės vartyti popierinių žinynų ar katalogų išrašant receptus. Bendroje elektroninėje sistemoje jie galės greit susirasti vaistą pagal konkretų jo pavadinimą arba pagal vaistinės medžiagos bendrinį pavadinimą. Prisijungęs prie sistemos, gydytojas galės matyti, ar pacientas įsigijo jo išrašytus vaistus. Elektroninėje sistemoje bus užregistruotas kiekvienas vaisto išdavimo atvejis. Ši sistema turėtų padėti išvengti tų pačių ar panašių vaistų paskyrimo.

Manoma, kad sistema leis gydytojui sutaupyti laiko, nes vienu metu elektroniniu parašu jis galės pasirašyti kelis receptus. Farmacininkams, kuriems šiandieną kyla nesusipratimų dėl neaiškiai ranka išrašytų receptų, bus paprasčiau perskaityti receptą. Pastebėję klaidą recepte, vaistininkai galės elektroninį receptą sustabdyti ir toje pačioje sistemoje grąžinti gydytojui pataisyti.

Valdininkai neslepia, jog E-medicinos reforma, leisdama pamatyti gydymo kelią nuo gydytojo kabineto ligi vaistinės ir paciento, nuskaidrins šiandieną abejotiną farmacijos verslą.

Vaistus pasiims pats pacientas

Pacientui pas gydytoją nebereikės nešiotis receptų knygelės. Prisijungęs prie sistemos, jis taip pat galės matyti jam paskirtus medikamentus ar informaciją apie vaistų vartojimą.

Tačiau čia ant rožinės spalvos užkrinta juodulys – vaistus pagal elektroninį receptą galės įsigyti tik pats pacientas ar jo atstovas, pateikęs tapatybę įrodančius dokumentus. Tokiu būdu, anot valdininkų, bus išvengta vaistų išdavimo klaidų.

„Neįsivaizduojame, kaip veiks ši sistema: sunkus ligonis pats vaisto nepasiims. Koks turės būti jo įgaliojimas, ar notaro pasirašytas? O jei žmogus visiškai neįgalus ir pats negali kontroliuoti savo veiksmų arba dėl staigios ligos nebėra sąmoningas, kaip tada jis pareikš savo valią“, - apie daugybę nežinomųjų, su kuriais per E – medicinos reformą susidurs ir medikai, ir pacientai, kalbėjo Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė.

Nuspėjamos reformos kliūtys

I. Volskienė neslėpė, jog ambulatorinio gydymo grandyje elektroninės permainos sukelia sumaišties, tačiau dar didesnė problema ligoninėse: „Gydytojai turės suvesti į programas visą paciento ligos istoriją – visą kortelės archyvą. Darbo – begalės, technika nėra visagalė, kompiuteriai strigs, o žmonės kaip sirgo, taip ir sirgs, lauks sudėtingų operacijų“, – abejones dėl galimų reformos kliūčių išsakė vadovė.

Ji tęsė mintį: „Nuo lapkričio 1-osios jau reikės išrašinėti receptus, o dar neturime visų darbui reikiamų kompiuterių, nors jau esame į E- medicinos reformą investavę 26 tūkst. eurų“.

„Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė tikino, jog, skirtingai nuo valstybinių medicinos įstaigų, privatūs centrai nėra finansuojami iš Europos Sąjungos fondų, tačiau privalo dalyvauti reformoje.

„Nors turime jungtis į bendrą sistemą, tačiau kompiuterinė bazė, mokymai yra pačios įstaigos reikalas. Kiekvieno gydytojo kabinete bus po kompiuterį: jau turime įdiegtą bandomąją versiją, pagal kurią dirbame trečią mėnesį“, – kalbėjo A.Juknevičienė, apgailestaudama, kad gydytojo akys netrukus turės būti labiau įsmeigtos į kompiuterį, o ne į pacientą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas