Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkyje paukščiai mėgaujasi laisve

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2015-05-29

Tuzuose, Imbarės seniūnijoje, prieš kelerius metus įsigiję dvi senas sodybas su trobesiais, tarp jų – ir buvusią mokyklą, klaipėdiečių 40-metės Birutės Daugintytės ir 42-jų Edmundo Serapino šeima ten įveisė naminių paukščių – vištų, žąsų, ančių, putpelių, kalakutų – ūkį.

Jaunoji paukštininkė Diana džiaugiasi įsigijusi sebraitų veislės vištaičių.

Lipdė namus ir žemę

„Abu esam kilę iš kaimo, tik gyvenimus kūrėm Klaipėdoje. Kilo krizė, tada ir nusprendėm grįžti į kaimą, pradėti ūkininkauti. Nė nežinojom, kur įsikursime: sėdom į mašiną ir patraukėm, kur akys veda. Suradome susmegusius, bet pigius trobesius Tuzuose: buvusi mokykla merdėjo be langų ir grindų, bet aplinkui – daug žemės, o mums tai ir buvo svarbiausia. Suremontavom vieną jos galą, kad galėtume įsikelti gyventi. Tada ėmėmės ūkio: prisipirkom paukščių, lipdėm žemės gabalą prie gabalo, – aplinkui namus dabar jos yra 2 ha, o iš viso turime per 20 ha“, – pasakojo B. Daugintytė.

Šiandieną erdviuose aptvaruose kapstosi bent kelių veislių vištos, oriai vaikštinėja kalakutas su pulku kalakučių, ant laktų spraigo putpelės, o naujai iškastuose ar išvalytuose tvenkiniuose plaukioja antys bei žąsys su jas sekiojančiais jaunikliais. „Paukščiui taip pat reikia laisvės, norint, kad jis dėtų kokybiškus kiaušinius. Jis turi ne vien gauti lesalo, bet ir gerai jaustis aplinkoje“, – kalbėjo paukštininkė. Todėl, ji tvirtino, sodyboje nuolat iš vienos vietos į kitą kilnojami ir kaitaliojami aptvarai, o yra kelios veislės vištų, kurios gali laisvai vaikštinėti po sodybą, nes neiškapsto daržų ir gėlynų.

Birutei Daugintytei kokenhinai yra itin žaismingos vištos.

Paukščiais sudomino vaikus

Šiandieną savo ūkyje B. Daugintytė teigė turinti per 150 dedeklių, iš jų – 75 jaunikles vištas, 50 putpelių. „Šios kasdien padeda po kiaušinuką, dėslios yra dvejus metus, o po to užbaigia savo gyvenimą. Žmonės kiaušinius vartoja nuo kaulų retėjimo, mažiems vaikams perka vietoj cheminių vitaminų“, – teigė B. Daugintytė.

Jos ūkyje yra po pulkelį ir įdomesnių veislių vištų, – anot paukštininkės, vaikai jų įsigiję dėl įdomumo, sužinoję iš interneto. Paukščiais domisi visi 4 jų vaikai, o ypač – 16-metė Diana. 12-metis Tadas augina ispanų milžinų veislės triušius, kurie užauga ligi 9 g svorio, vyresnysis 18-metis Donatas talkina ūkyje, o jaunėlė 5-metė Laura draugauja su visais gyvūnais.

„Čia mano sebraitai, arba sidabrinukės – turiu 3 višteles ir 1 gaidį. Mažos, bet labai gražios. O va čia – auksiniai sebraitai, vištytė ir 1 gaidžiukas. O mažieji kokenhinai taip apžėlę plunksnomis, jog atrodo, kad išvis neturi kojų“, – mamai vedžiojant po vištides ir sustojus prie retųjų paukščių, į pasakojimą įsiterpė Diana.

Būtent kokenhinai ir yra ramūs, daržų nekapstantys ir ant tvorų neskraidantys naminiai paukščiai. Šias vištas šeimininkės paleidžia pasivaikščioti po sodybą. „Kiti žmonės šių vištų įsigyja vien tam, kad pasipuoštų sodybas“, – patikino B. Daugintytė. Paukštininkės aprodė ir stambiųjų veislių vištas: margaspalvius vendotus, pilkus orpingtonus, australopų gaidį. Šios vištos, anot jų, nėra lepios – jas, kaip ir paprastas dedekles, truputį palepinantys papildais, o šiaip lesinantys pačių užaugintais grūdais.

Užkulisiai – bitės ir šakočiai

B. Daugintytė neslėpė, jog kiaušinius ji vežanti parduoti į Rietavo turgų – turi ir savus pirkėjus, kurie pirmenybę teikia ekologiškiems produktams.

„Kiaušiniai pas mus neužsilieka: jeigu neišvežu parduoti, vyras iš jų iškepa šakotį. Šiuo skanumynu pasilepinam ne tik per šventes, bet ir tada, kai vaikai kepinių pasiilgsta. O šiaip vyras ir užsakovams prieš Velykas, vestuves ar kitomis progomis jų prikepa“, – vyro Edmundo pomėgiu kulinarijai pasidžiaugė Birutė.

Įvairus ir margaspalvis Birutės Daugintytės bei Edmundo Serapino paukščių ūkis

Lankantis „Pajūrio naujienoms“, Birutė sakė, Edmundas triūsė laukuose. Šeima turi visą žemei dirbti reikalingą techniką: kombainą, traktorių, grūdų ir bulvių sėjamąsias, šieno presą bei kitus padargus.

E. Serapinas, beje, kilęs nuo Darbėnų, šeimoje augę 5 vaikai, o jo brolis Robertas iš Salantų yra žinomas kaip bioenergetikas. B. Daugintytės ir E. Serapino šeimos ūkis iš kitų Tuzų kaime išsiskiria ne tik paukščių klegesiu, bet ir medų į 13 avilių nešančių bičių dūzgimu. „Bitės – taip pat vyro sritis, aš tik korius atakiuoju ir medų išpilstau, o visas bičiulystės paslaptis geriausiai jis žino“, – pasakojo moteris.

Pati Birutė, radusi laisvą valandėlę nuo ūkio darbų ir lovoje slaugomos motinos, atgaivą suranda gėlėse: „Alpstu dėl gėlių – iš Rietavo turgaus negaliu grįžti tuščiomis, puolu žiūrėti, ko neturiu, ką galėčiau pas save pritaikyti, labiau mėgstu daugiametes. Aplinkui sodybą – pilna akmenų, pati esu ir alpinariumą susikrovusi“, – kalbėjo ūkininkė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas