Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Komunalininkai lengviau atsikvėpė

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-04-28
„Kretingos komunalininkui“ priklausiusią mirusiųjų palaikų transportavimo funkciją perėmus privačiam paslaugos teikėjui, Savivaldybė tikisi kokybiškesnių paslaugų ir didesnės pagarbos mirusiųjų kūnams.

Septynerius metus savivaldybės įmonei „Kretingos komunalininkas“ priklausiusi nelengva pareiga – mirusiųjų palaikų pervežimas iš įvykio vietos – prieš savaitę, laimėjus viešąjį pirkimą, perėjo privačiai bendrovei „Rimtis“. Kol Savivaldybės atstovai pristato naująjį paslaugos teikėją, kuris turėtų parodyti didesnę pagarbą mirusiųjų kūnams, o „Kretingos komunalininkas“ tikina išsilaisvinęs iš nuostolingos veiklos, labiausiai džiaugiasi komunalininkai, kurių ramybę apie 60 kartų per metus sudrumsdavo netikėtas nelaimės skambutis.

Mirusiųjų palaikų pervežimą iš įvykio vietos atlikti teismo medicinos ir patologinės anatomijos tyrimus iki šiol organizavusio „Kretingos komunalininko“ direktorės Renatos Surblytės teigimu, įmonė šią paslaugą vykdė nuo 2008 metų kovo mėnesio. Tuomet 1 km mirusiojo palaikų pervežimo buvo įkainotas 8,18 Lt (2,37 Eur), o nuo 2011 m. kaina sumažinta iki 2,89 Lt (0,84 Eur) už 1 km.

Nuo tada ši veikla Savivaldybės įmonei tapo nuostolinga.

Šiemet pasibaigus sutarčiai, Kretingos rajono savivaldybės administracija organizavo viešąjį pirkimą naujam paslaugos teikėjui parinkti, kurį laimėjo Kretingoje veikianti ir laidojimo paslaugas teikianti bendrovė „Rimtis“. Jos pasiūlytos kainos, pasak administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko, buvo gerokai mažesnės negu kitų dviejų pirkime dalyvavusių teikėjų iš Klaipėdos. Nuo šiol Kretingos savivaldybė bendrovei „Rimtis“ už mirusiųjų palaikų transportavimą mokės 3 Eur už 1 km, o mirusiojo palaikų saugojimas kainuos 1 Eur už 1 parą.

Neįtiko žmonėms

Pasak V. Domarko, viena iš priežasčių, kodėl sutartis su „Kretingos komunalininku“ nebuvo pratęsta, – iš gyventojų ataidėję signalai: žmonės abejojo, ar tinkamas „Kretingos komunalininko“ turimas transportas, skundėsi į įvykio vietą atvykusių komunalininkų apranga, kuri, neva, neišreikšdavusi tinkamos pagarbos mirusiųjų palaikams.

„Kitas dalykas – tam, kad išpildytų visas konkurso sąlygas, „Kretingos komunalininkas“ būtų privalėjęs nemažai investuoti: pirkti specialų automobilį su šaldymo įranga, įsigyti tinkamą aprangą darbuotojams. Suskaičiavome, kad šiuo atveju išlaidos būtų didesnės negu samdant privatų paslaugos teikėją“, – sakė administracijos direktorius.

Pasak jo, naujasis paslaugos teikėjas įsipareigojo tenkinti visus šiuos reikalavimus, numatyta, ir kaip bendrovės darbuotojai turėtų elgtis mirusiųjų bei jų artimųjų atžvilgiu. Be to, įmonė yra įsirengusi šaldymo patalpas mirusiųjų kūnams laikyti. Iki šiol „Kretingos komunalininkas“ palaikus saugoti gabendavo į Klaipėdos universitetinės ligoninės Patologijos anatomijos skyrių arba saugojo bendrovėje „Rimtis“.

Ritualinėmis paslaugomis užsiimančios „Rimties“ direktoriaus Juozo Donausko žodžiais, naujosios paslaugos vykdymas įmonei neatneš didesnių pasikeitimų – tiek specialų automobilį, tiek palaikų saugojimo šaldytuvus, kurių šiuo metu eksploatuoja šešis, „Rimtis“ jau turėjo.

„Svarstome tik apie papildomo pusės etato įsteigimą“, – sakė J. Donauskas.

„Kretingos komunalininko“ darbuotojas Stanislovas Andriekus, padėdavęs gabenti mirusiuosius, tokios patirties nelinkėtų niekam.

Neįstengė konkuruoti

Pasak R. Surblytės, nors „Kretingos komunalininkas“ ir neturėjo specialaus transporto, specialiai šiai paslaugai buvo pritaikytas „Volkswagen“ mikroautobusas su įmontuotu šaldymo įrenginiu, neštuvais, įmonė turėjo įsigijusi specialius maišus palaikams gabenti, kitas reikalingas priemones. Direktorė patikino, kad automobilis buvo naudojamas tik mirusiesiems gabenti, todėl išlaikyti jį dėl vidutiniškai 60 iškvietimų per metus įmonei buvo nuostolinga. R. Surblytės duomenimis, šiemet „Kretingos komunalininkas“ jau pergabeno 21 palaikus, 2014 m. – 49, 2013 m. – 57, 2012 m. – 66.

„Nenaudingas įmonei buvo ir už mirusiųjų palaikų transportavimą atsakingo vieno darbuotojo etato išlaikymas, kadangi šis žmogus turėjo būti pasiekiamas bet kuriuo metu, vadinasi, negalėjo turėti kitų pareigų. Prireikus jam į pagalbą kviesdavome dar 2–3 komunalininkus“, – sakė R. Surblytė.

Jos nuomone, įmonė teikė pakankamai kokybišką paslaugą, tačiau konkuruoti su besispecializuojančiais šioje srityje nepajėgė, todėl Savivaldybės sprendimas perduoti ją privačiai bendrovei – tikslingas.

„Jeigu „Kretingos komunalininkas“ būtų nusprendęs toliau vykdyti šią paslaugą, turėjome arba didinti jos kainą, kad ji bent neneštų įmonei nuostolio, arba pradėti teikti kompleksines paslaugas“, – teigė R. Surblytė.

Komunalininkai dėkoja Dievui

Vis dėlto didžiausia problema, su kuria tikino susidurdavusi „Kretingos komunalininko“ vadovė, – dirbti sutinkančio personalo trūkumas: „Reikia suprasti, kad tikrai ne kiekvienas norėdavo imtis šio darbo, nors už paslaugas buvo mokamas priedas.“

Direktorės žodžius patvirtino ir už mirusiųjų palaikų pervežimą atsakingam kolegai pagelbėdavęs „Kretingos komunalininko“ darbuotojas Stanislovas Andriekus, už pasikeitusią situaciją dėkojantis Dievui: „Būdavo, kad koks kolega pabandydavo kartą nuvažiuoti į iškvietimą, tačiau antrąkart jau nesutikdavo – vieni tiesiog negalėdavo fiziškai, kiti imdavo bijoti. Kaip bebūtų – tai nemalonus darbas. Juk tekdavo pergabenti ir kelias savaites išbuvusius ar visai suirusius palaikus, ir po traukiniu palindusius, ir pasikorusius. Dažnai į įvykio vietą tekdavo vykti naktį ar šventomis dienomis.“

Nė vienam tokio darbo nelinkintis kretingiškis priminė, kad šiose pareigose ir daug atsakomybės –ne tik už mirusiojo palaikus, bet ir už save, savo sveikatą: „Nors turėjome visas reikalingas priemones, ne visada save pasaugodavome.“

Pagal sutartį „Kretingos komunalininkas“ mirusiųjų palaikų pervežimą ir saugojimą organizuodavo gavę prokuratūros ar Policijos komisariato pranešimus, žmogui mirus viešoje vietoje ar smurtine mirtimi, gavus Socialinės paramos skyriaus ar seniūnijų pranešimus, nesant mirusiojo giminių. Kretingos policijos komisariato viršininko Arūno Merkelio teigimu, pokyčiai turėtų išeiti į naudą visiems.

„Anksčiau, ypač žiemos metu, mes iš tiesų susidurdavome su bėdomis. Jei pasitaikydavo, kad kelių dienų laikotarpiu mirdavo daugiau negu du asmenys, nebeturėdavome kur jų laikyti. Yra buvę ir tokių atvejų, kai tekdavo pusę paros budėti prie mirusiojo įvykio vietoje, kol atsilaisvins palaikų saugojimo vieta, – sakė A. Merkelis. – Tikiuosi, kad paslaugą perėmus naujai įmonei, mūsų tyrėjams nebereiks sukti galvos dėl šių problemų.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas