Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gavo vadžias ir sėdo į pažadų vežimą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-04-14
Už slaptu balsavimu mero pavaduotoją išrinktą liberalsąjūdietę Danutę Skruibienę balsavo 17 tarybos narių, 7 buvo prieš, vienas sugadino balsavimo biuletenį.

Penktadienį įvyko pirmas kovo 1 d. išrinktos 2015–2018 metų kadencijos Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdis. Padėję ranką ant Konstitucijos ir prašydami Dievo palaimos, tarnauti rajono žmonėms prisiekė 25 politikai, tarp jų – ir tiesiogiai išrinktas meras, konservatorius-krikščionis demokratas Juozas Mažeika. Rajono valdžioje naujo nedaug: 7 nauji tarybos nariai, po 3 narius turinčios Tvarkos ir teisingumo bei Darbo partijos pasiskelbė mažumos opozicija. Administracijos direktoriumi taryba paliko Virginijų Domarką, tik Danutę Skruibienę iš direktoriaus pavaduotojos kėdės persodino į vicemero.

Pagaliau turi opozicijos botagą

Rajoną iki šiol valdę socialdemokratai, konservatoriai-krikščionys demokratai ir liberalsąjūdiečiai vėl sudarė valdančiąją daugumą, turinčią 17 narių (7 konservatoriai-krikščionys demokratai, 6 socialdemokratai ir 4 liberalsąjūdiečiai).

Valdantiesiems praeitoje kadencijoje priklausę darbiečiai su tvarkiečiais, naujoje taryboje turintys po 3 narius, susivienijo į mažumos opoziciją. Tiek partija Tvarka ir teisingumas, tiek Darbo partija ankstesnę kadenciją pradėjo būdamos valdančiojoje daugumoje, iš kurios kadencijai įsibėgėjus tvarkiečiai su jų deleguota Savivaldybės administracijos direktore Jolita Vaickiene buvo išstumti. Darbiečiai liko, tačiau tapo valdžią tvirtai į rankas paėmusių socialdemokratų ir konservatorių-krikščionių demokratų atstumtaisiais. Tai penktadienį viešai pripažino darbietis, buvęs vicemeras Vytautas Ročys, kai J. Mažeika jam padėkojo už darbą ir įteikė puokštę rožių. „Nesigailiu, kad ėjau tas pareigas ketverius metus, nors į jas atėjau iš geriau apmokamo darbo“, – pradėjo jis. Pažymėjęs, jog dirbdamas vicemeru įgijo naujos patirties, atidengė buvimo rajono valdžios viršūnėje (meras, direktorius ir abu jų pavaduotojai) juodąją pusę: „Mano ta kadencija turi dvi dalis. Pirmą dalį dirbome komandoje, o antrąją, pasikeitus valdantiesiems, mes – Darbo partija – socialdemokratams ir konservatoriams-krikščionims demokratams tapome lyg koks balastas.“ V. Ročys teigė, jog antrąją kadencijos pusę valdžios partneriai nuolatos menkino jo, kaip vicemero, poziciją. Linkėdamas naujiems tarybos nariams priimant sprendimus neiti prieš savo sąžinę, politikos senbuviams palinkėjo: „Kad jūs nors kiek gerbtumėte vienas kitą.“

Praeitoje kadencijoje valdantiesiems pagalius į ratus retai kas tekaišiojo. Kritikai, galima nuspėti, būdavo nuraminami, iki jiems pasireiškiant viešumoje.

Penktadienį mažumos opozicija pasiskelbė ir veiklos kryptis tarybai pateikė darbiečiai su tvarkiečiais. Vadovu jie išrinko V. Ročį. „Opozicija dirbs sąžiningai, konstruktyviai“, – žadėjo jis.

Pirmame posėdyje taryba išsiskirstė dar ir į frakcijas: Lietuvos socialdemokratų (LSDP) – 6 nariai, seniūnas Valerijonas Kubilius; Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – 7 nariai, seniūnė Jūratė Sofija Laučiūtė; Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) – 4 nariai, seniūnas Almantas Skruibys; Darbo partijos (DP) – 3 nariai, seniūnas Vytautas Ročys; partijos Tvarka ir teisingumas (PTT) – 3 nariai, seniūnas Alvydas Jonaitis. Išrinkti kaip visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ kandidatai Darius Petreikis ir Vilius Adomaitis liko nepriklausomi.

Nepriklausomais likti norėjusius (iš kairės) Vilių Adomaitį ir Darių Petreikį nemaloniai nustebino Daiva Kerekeš, pareiškusi, jog formuojant tarybos komitetus, pagal Savivaldos įstatymą, jie yra priskiriami tarybos valdančiajai daugumai.

Ką dirbs – nežinojo

Mero pavaduotoją skiria taryba jos įgaliojimo laikui, o kandidatūrą teikia meras. Staigmenos nebuvo – J. Mažeika į vicemero postą pasiūlė D. Skruibienę, kaip anksčiau viešai ir buvo pareiškęs.

Prieš balsavimą dėl jos kandidatūros D. Skruibienė tarybai išdėstė savo programą. Jos programinė kalba, tą viešai pastebėjo ir kai kurie tarybos nariai, apėmė kone visas Savivaldybės veiklos kryptis. „Ar tiek daug krypčių jums nebus per sunki našta? Ar su meru pasidalijote sritis?“ – klausė Steponas Baltuonis. D. Skruibienė patvirtino, jog konkretaus darbų pasidalijimo dar nėra. „Gal švietimas, kultūra, bendruomenės, jaunimo organizacijos“, – vardijo sritis, kurios, tikėtina, bus jai priskirtos.

D. Skruibienė programinėje kalboje akcentavo Savivaldybės ūkį, kurį, kaip pati prisipažino, geriausiai išmano, nes tam galimybes turėjo dirbdama administracijos direktoriaus pavaduotoja.

D. Skruibienė vardijo, žadėjo, ką jinai ir visa valdančioji dauguma per ketverius metus turi padaryti, padarys.

Dalyvavę posėdyje išgirdo, jog būtina toliau modernizuoti Kretingos šilumos tinklų katilines, pritaikant kūrenti biokuru, keisti pasenusias šilumos trasas Kretingos mieste.

Uždavinys „Kretingos komunalininkui“ – užtikrinti tinkamą Kretingos tvarkymą, modernizuoti gatvių apšvietimą, kad būtų ir elektra taupoma, sumažinti į sąvartynus išvežamą atliekų kiekį, skatinti gyventojus rūšiuoti šiukšles, aprūpinti juos konteineriais atliekoms rūšiuoti. Kretingos autobusų parkui – sumažinti nuostolius maršrutuose.

Iš kandidatės į vicemerus lūpų nuskambėjo įsipareigojimas per kadenciją atnaujinti Kretingos Vilniaus gatvę, Žemaitės alėją, imtis Rotušės aikštės rekonstrukcijos darbų, pabaigti sutvarkyti Pastauninko parką. D. Skruibienė užsiminė ir apie žvyrduobę, kuri turėtų būti pritaikyta miestiečių poilsiui.

D. Skruibienė buvo įsitikinusi, jog paseno Savivaldybės bendrasis planas, kurį nedelsiant reikia keisti. Jos teigimu, taip pat būtina parengti rajono susisiekimo ir inžinerinės infrastruktūros specialųjį planą, ypač dėl Kretingos priemiesčių, kitų gyventi patrauklių vietovių plėtros. Pažymėjusi, jog išaugo slaugos paslaugų poreikis, politikė ragino neatidėliojant rekonstruoti Kartenos slaugos ligoninę, užbaigti Kretingos ligoninės remontą.

Vietų trūkumą vaikų darželiuose (yra 80 nepatenkintų prašymų) D. Skruibienė siūlė spręsti įsteigiant ikimokyklinio ugdymo grupes rajono mokyklose, socialinių paslaugų centre. „Savivaldybė turėtų skatinti naujo privataus vaikų darželio statybą“, – sakė ji. Priminė, jog renovuodama bendrojo ugdymo mokyklas, kultūros įstaigas, rajono valdžia apleido ikimokyklinių įstaigų pastatus bei visą kitą ūkį. Ji tvirtino, kad reikia renovuoti „Žilvitį“, „Rasą“, „Voveraitę“, „Žibutę“ bei kitas ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Spręsti mokinių popamokinio užimtumo problemą siūlė mokyklose steigiant naujas prailginto užimtumo grupes, ieškoti lėšų joms išlaikyti ir iš kitų šaltinių, ne vien iš tėvų kišenės, kaip yra šiandieną, kadangi ne visi tėvai už šią paslaugą išgali sumokėti. D. Skruibienė prasitarė apie viešumoje dar negirdėtą įklimpusios bibliotekos statybos išjudinimo ir užbaigimo projektą – dalies bibliotekos patalpų pastatymui (V. Domarkas vėliau įvardijo tą dalį: pastato viso trečio aukšto ir kavinės pirmame aukšte patalpas. Jis pažymėjo, jog privatininkui bus parduodamos ar nuomojamos jau įrengtos patalpos) pritraukti privatų kapitalą.

Atsakinėdama į tarybos narių klausimus D. Skruibienė atskleidė planuojamus pokyčius keleivių pervežimo paslaugos organizavime. „Privatizuoti autobusų parką ir atiduoti paslaugą į privačias rankas arba atvirkščiai – atsisakyti privačių vežėjų ir viską perduoti Autobusų parkui. Kai viename maršrute dirba ir Savivaldybės įmonė, ir privatūs vežėjai – nėra gerai“, – tvirtino ji.

Turi saldžią viziją

Virginijų Domarką į administracijos direktoriaus postą naujam tarybos įgaliojimo laikui irgi pasiūlė meras Juozas Mažeika. Už V. Domarko paskyrimą administracijos vadovu balsavo 18 tarybos narių, 3 buvo prieš, 4 balsavimo biuletenius balsų skaičiavimo komisija pripažino negaliojančiais.

V. Domarkas savo veiklos programoje užsibrėžė atkurti Savivaldybės skolinimosi galimybę (kurios nebeturi, nes yra išnaudojusi leidžiamą skolinimosi limitą). Kad pasiektų šį tikslą, imsis visų įmanomų priemonių biudžeto išlaidoms mažinti. Kandidatas išsikėlė užduotį užbaigti bibliotekos Kretingoje statybą, surasti lėšų pėsčiųjų perėjai per geležinkelį Kretingoje įrengti. Žadėjo ir Savivaldybės administracijos struktūros pertvarką, mažinant skyrių skaičių, juos sujungiant. Kai kuriuos skyrius dėl didėjančio jiems darbo krūvio žadėjo ir plėsti. „Struktūros pertvarka vyksta ir vyks, nes kasdien prisideda naujų funkcijų. Dėl išaugusio darbo krūvio dūsta Architektūros, Viešųjų pirkimų skyriai“, – tvirtino V. Domarkas. Užsiminė, jog sumažėjus socialinių pašalpų, darbo mažėja Socialinių reikalų ir sveikatos skyriui. V. Domarkui teko atsakyti, kodėl Vietinio ūkio skyrius dvejus metus, iki pat šiol, neturi skyriaus vedėjo ir ar neplanuojama šio etato panaikinti. „Artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas vedėjo pareigoms užimti“, – patikino jis. Paklaustas, kada bus įsteigta Vydmantų seniūnija, V. Domarkas pažymėjo, jog kliūčių jai steigti neliks atnaujinus rajono administracinio-teritorinio suskirstymo žemėlapį. Jį atnaujinti numatyta šiemet. Išklausęs priekaištus dėl neapšviestų kelio Šiauliai–Palanga per Vydmantus ruožo ir perėjos šiame kelyje ties Kretingsodžiu, V. Domarkas patiinošių problemų irgi stalčiuje neuždarysiąs. „Administracijos direktoriaus darbas – nuo gimdymo skyriaus iki kapinių. Pasižadu ir toliau darbą pradėti 7 val. ryte ir užbaigti, kada reikės“, – smagiai nusiteikęs V. Domarkas, kurį kovoje dėl mero posto nurungė J. Mažeika, kolegoms priminė, jog Savivaldybės valdžioje nėra naujokas.

V. Domarkas atskleidė savo, kaip administracijos vadovo, „rožinę svajonę“ – pastatyti priestatą prie administracijos pastato Savanorių g. 29A. Jis pažymėjo, jog jau yra parengtas detalusis sklypo priestatui statyti planas. „Pastatus J. K. Chodkevičiaus ir Vilniaus gatvėse parduotume. Savivaldybės skyriams (skyrių darbuotojams, – aut. past.) nebereikėtų važinėtis vieni pas kitus“, – tvirtino jis. Į pastebėjimą, kad gyventojams patogiau būtų, jeigu Savivaldybės administracija įsikurtų miesto centre, atsakė: „Čia bus vietos ir automobiliams, centre jos sunku būtų surasti. Dauguma interesantų į Savivaldybę atvyksta automobiliais, o ne pėsčiomis.“

Paigedo Seimo narės ir jos pasveikinimo

„Kaip atrodo – turime ambasadorių Seime, jokio sveikinimo, šiandieną nedalyvauja“, – V. Domarko bendrapartietis Steponas Baltuonis pirmame tarybos posėdyje nepraleido progos priminti apie kretingiškių išrinktos Seimo narės Jolitos Vaickienės ir buvusios bei vėl likusios rajono valdžios komplikuotus santykius. „Situacija yra truputį įdomi. „Aš esu linkęs pirmas ištiesti ranką. Seimo narė daro gerus darbus“, – sakė V. Domarkas. Ir čia tais darbais suabejojo, pareikšdamas, jog Seimo narės rūpesčiu Valstybės investicijų programos lėšas gavę kai kurios rajono mokyklos „suko galvas, kur jas dėti.“ Leido suprasti, jog to nebūtų nutikę, jeigu lėšų skyrimą J. Vaickienė būtų suderinusi su Savivaldybės vadovais. „Žinau, kad gerbiama Seimo narė žada kandidatuoti kitai kadencijai“, – sakė V. Domarkas. J. Mažeika pažymėjo, jog po rinkimų su J. Vaickiene buvo susitikę.

Kadenciją pradedančiai Savivaldybės valdžiai sveikinimus atsiuntė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Jaroslav Čiubinskij. Tapus meru J. Mažeiką, jo pavaduotoją D. Skruibienę, administracijos direktorių V. Domarką sveikino, sėkmės vadovaujant rajonui linkėjo savivaldybės įmonių vadovai, seniūnijų seniūnai.

Paliko Savivaldybę

J. Mažeika iš darbo atleido buvusią savo padėjėją Jurgitą Anužytę. Iš jo pastebėjimo, jog J. Anužytės atleidimą paskatino ir Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskričiai Daiva Kerekeš, galėjai nuspėti, jog darbuotoja atleidžiama ne formaliai, kaip buvo atleisti kadencijai pasibaigus V. Domarkas, jo pavaduotoja D. Skruibienė, naujoje kadencijoje vėl gavę senas–naujas pareigas. Meras atsisveikino ir su tarybos sekretore, bendrapartiete Laimute Dieliautaite, kuri sakė slaugysianti savo motiną.

*

Šį mėnesį šaukiami dar 2 Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdžiai:

balandžio 23 d. – bus formuojami tarybos komitetai, skiriamas administracijos direktoriaus pavaduotojas, nustatomas mero algos dydis ir merui tiesiogiai pavaldžių darbuotojų skaičius;

balandžio 30 d. – eilinis posėdis, pagal iš anksto patvirtintą darbotvarkę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas