Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Muziejus tiesia tiltus į mokyklas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-03-24

Kovo 16–20 dienomis Kretingoje buvo surengta stažuotė 6 Lietuvos muziejų muziejininkams, atsakingiems už edukacinę veiklą, kurios metu kretingiškiai pasidalino žiniomis, įgūdžiais bei įgyta tarptautine patirtimi muziejų ir mokyklų bendradarbiavimo procese.

Stažuotėje Kretingos muziejuje dalyvavo 6 šalies muziejų darbuotojai.

Perdavė gerąją patirtį

Sukaupta edukacine patirtimi kretingiškiai pasidalijo su kaimyniniais Plungės žemaičių dailės, Rietavo Oginskių kultūros istorijos, Telšių „Alkos“, o taip pat Kelmės bei Kauno rajono ir Kauno IX forto muziejais.

„Mums, muziejininkams, būtina dalintis gerąja patirtimi, nes nežinome, ką vertinga turime netgi gana artimoje muziejinėje aplinkoje ir ką galime dar labiau populiarinti, šviesdami visuomenę“, – renginio svarbą pabrėžė jo koordinatorė Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Jurgita Paulauskienė.

Ši stažuotė – tai dalis Lietuvos muziejų asociacijos vykdomo 2007–2013 m. ES struktūrinės paramos finansuojamo projekto „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinis partnerystės tinklas“, kuriame iš viso dalyvavo 17 Lietuvos muziejų.

Projektas buvo vykdomas dviem etapais: per pirmąjį etapą kiekvienas muziejus turėjo parengti savo edukacines programas, - kretingiškiai parengė programą „Senasis Kretingos dvaro parkas – gyvoji istorija“.

Antrajame etape, J. Paulauskienės žodžiais, numatyta kelti visų šalies – nacionalinių, respublikinių bei savivaldybių – muziejų muziejininkų kvalifikaciją ir vykdyti projekto sklaidą.

„Pasisemti patirties buvome išvykę į Danijos Kopenhagos bei Jungtinės Karalystės Londono muziejus, susipažinome su jų bendradarbiavimo su mokyklomis modeliais, veiklų įvairove, administravimo ir finansavimo politika“, – pabrėžė edukatorė. Vėliau iš 17 projekte „Muziejus – mokykla – moksleivis“ dalyvaujančių šalies muziejų buvo atrinkta dešimt, tarp jų – ir Kretingos, kurie privalo pasidalinti patirtimi su projekte nedalyvaujančiais muziejais.

Kretingiškių patirties sėmėsi ir žinomo šalyje – Kauno IX forto muziejaus – atstovas Rolandas Vytautas Lingys. Greta jo – Jurgita Paulauskienė.

Žavėjo Amatų centras

Kretingoje svečiai susipažino su muziejuje jau tapusiomis itin populiariomis programomis „Kretingos dvaro saldaininė“, „Dvaro parko žalioji vaistinė“, „Senieji amatai“, dalyvavo įvairiuose užsiėmimuose, renginiuose bei jų aptarimuose.

J. Paulauskienė pasidžiaugė, jog svečiai buvo itin sužavėti Kretingos muziejaus Amatų centro veikla: duonos kepimu, saldainių gamyba, liaudies raižiniais, istorinio lino kelio pateikimu. „Kitų miestų muziejininkus nustebino, kad mes savo vykdoma edukacine veikla jau esame gana toli pažengę“, – sakė J. Paulauskienė.

„Kiekviena edukacinė veikla atspindi jų organizatorių galimybes bei gebėjimus. Kretingiškiai dirba išmoningai: mane sužavėjo patalpų atkurtuose dvaro pastatuose, parko erdvių efektyvus panaudojimas edukacinei veiklai“, – pabrėžė Telšių „Alkos“ muziejaus edukatorė Salomėja Udovičienė.

Plungės žemaičių dailės muziejaus atstovė Danutė Einikienė sakė, jog jų muziejuje kol kas dar nevykdoma edukacinė veikla, o Kretingos muziejus akivaizdžiai įrodė, jog ji yra būtina.

“Galėtume perimti gerąją patirtį iš kretingiškių, įkurdami Amatų centrą“, – pastebėjo ji.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus muziejininkas Mykolas Kimtys prisipažino, jog jam tebėra mįslė, kaip teks derinti muziejininkystę su edukacija: „Kretingos muziejus labiau orientuojasi į etnografinę veiklą, o mūsų pobūdis kitoks – esame istorijos muziejus, todėl turėsime kurti tokias programas, kad patraukliai pristatytume savąjį rašytinį paveldą.“

Rolandą Vytautą Lingį iš Kauno IX forto muziejaus stebino kretingiškių gebėjimas muziejaus veikla sudominti visuomenę, o ypač – senjorus ir mažuosius lankytojus. „Mums tai ypač aktualu, siekiant bendradarbiauti su mokyklose veikiančiais tolerancijos centrais“, – sakė R. V. Lingys.

*

„Specialistų nuomone, Lietuvoje bendradarbiavimas tarp kultūros ir švietimo institucijų yra nepakankamas. Muziejai ir mokyklos nederina savo veiklos, nors kelia tuos pačius uždavinius – siekti, kad moksleiviai pažintų savo tautos kultūrą. Nors kiekvienais metais muziejuose sukuriama ir įgyvendinama daug naujų edukacinių programų, ši unikali mokymosi vieta lieka nuošaly. Todėl būtina siekti, kad bendradarbiavimas tarp muziejų ir mokyklų taptų efektyvesnis“, – projekto „Muziejus – mokykla – moksleivis“ esmę apibūdino Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

*

Stažuotės programa yra Lietuvos muziejų asociacijos projekto „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinis partnerystės tinklas“, įgyvendinamo pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“, dalis.

Projektas vykdomas panaudojant 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinę paramą – Socialinio fondo – ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšas. Jam įgyvendinti skirta 317,4 tūkst. eurų (1 mln. 95 tūkst. Lt).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas