Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Po rinkimų – nieko naujo: vadovauti ruošiasi tie patys

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-03-03
Kol politiniai rajono lyderiai lyg susitarę tikina, kad patirtis ir jaunystė sėkmingoje partijoje turi veikti išvien, o pirmuosiuose dešimtukuose atsiduria vos vienas kitas jaunuolis, belieka laukti rinkėjų teismo.

Sekmadienį įvykusius savivaldybių tarybų rinkimus vadiname istoriniais – pirmą kartą merai buvo renkami tiesiogiai. Intrigos, kas rungsis antrame ture, neliko: dėl posto kovos dabartiniai rajono vadovai Juozas Mažeika ir Virginijus Domarkas.

Arba ant skydo, arba – po juo

Anot dabartinio Kretingos rajono mero konservatoriaus Juozo Mažeikos, tiesioginiai rinkimai – žingsnis demokratijos link. Naujasis meras galės jaustis stipriau, nebijoti, kad, skersvėjui papūtus, taryboje susidarys koalicijos, nukreiptos prieš jį. „Negerai, kai per kadenciją valdžia gali būti keičiama kelis kartus – rimto darbo tokiu atveju nebūna“, – komentavo jis.

Restorane „Vienaragio malūnas“ pirmųjų rezultatų laukiantys konservatoriai laiką leido linksmai. „Tiesiog susirinkome kartu pabūti. Nematome priežasties liūdėti. Mes, kaip romėnai sako, – arba ant skydo, arba po juo“, – įprasta maniera pokštavo J. Mažeika. Jis neabejojo, kad, esant 5 kandidatams į merus, teks rengti antrąjį rinkimų turą, o paklaustas, su kuriuo pats norėtų jame susikauti, atsakė, jog dėl įdomumo – su viena moterų.

„Aš gerbiu Juozą Mažeiką, todėl antrajame rinkimų ture norėčiau būti šalia jo“, – atviravo socialdemokratų kandidatas Virginijus Domarkas. Kavinėje „Smagratis“ įsikūrusiame šios partijos štabe vakaro pradžioje vyravo įtampa. „Neslėpsiu, šie rinkimai iš manęs pareikalavo nemažai jėgų: ruošėmės tvirtinti rajono biudžetą, seniūnijose rengėme ataskaitas gyventojams, be to, buvo daug tiesioginio darbo kabinete“, – sakė kandidatas. Tuo metu jis teigė už neblogus rezultatus jau galįs dėkoti Raguviškių, Baublių kaimo gyventojams, tikėjo, kad ir didesnėse apylinkėse žmonės už jį atiduos balsus, nors, kai kalbėjomės, žinojo, kad aktyvumas rajone palyginus nebuvo didelis: 19 val. duomenimis, balsavo tik 35 proc. rinkėjų, tiesa, rinkimams baigiantis ir šiuos duomenis patikslinus, rinkėjų skaičius padidėjo iki 43 proc.

Negalutiniais duomenimis, už V. Domarką balsavo 24,08 proc., o už J. Mažeiką – 32,95 proc. rinkėjų. Abu dabartiniai rajono vadovai turės susitikti po 2 savaičių vyksiančiame antrajame ture.

Salantų rinkimų apylinkės pirmininkas Jonas Tertelis pirmą kartą pilietinę pareigą atlikusiems jaunuoliams, arba tiems, kurie dar neturėjo, įteikė po Konstitucijos knygelę. Tarp apdovanotųjų buvo ir šio miesto gimnazijos dvyliktokė Joana Bertašiūtė. „Balsavau už tą kandidatą, kuris, manau, prioritetu laiko teisingumą ir rūpestį žmonėmis“, – sakė ji.

V. Kubilius – neginčijamas lyderis

Žvelgiant pagal partijas, socialdemokratai ir konservatoriai, negalutiniais duomenimis, gavo po 6 mandatus rajono taryboje. Palyginus rinkėjų reitingus, iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikčionių demokratų sąrašo į 13 vietą iš 50 pakilo Donatas Lubys, iš 40 į 14 – Jonas Benetis, iš 47 į 16 – Andrius Trakis, iš 28 vietos į 18 – Bronius Milius, iš 38 į 24 – Reda Pilelienė, iš 13 į 7 – Saulius Šopaga, iš 12 į 25 nukrito Audrius Leščiauskas. Po šių rinkimų į rajono tarybą nebepateko kelias kadencijas joje buvusi Valerija Žalienė – rinkėjai ją paliko partijos duotoje vietoje.

Aiškus lyderis ir ne tik socialdemokratų partiniame sąraše vėl išliko Valerijonas Kubilius – iš visų rinkimuose dalyvavusių kandidatų, negalutiniais duomenimis, balsų jis surinko daugiausiai – 1 tūkst. 352. Tačiau ilgametis politikas „Pajūrio naujienoms“ atviravo pirmąkart išgyvenęs tokią aktyvią rinkimų agitaciją. „Džiaugiuosi, kad iš mūsų, socialdemokratų, pusės, ji buvo kultūringa ir sklandi. Mes į rinkimus ėjome sąžiningai, oponentų nežeminome ir nešmeižėme“, – tikino jis.

Iš 10 vietos šiame sąraše į 5 pakilo Konstantinas Skierus, iš 23 į 15 – Stanislovas Juknevičius, iš 26 į 16 – Kęstutis Butrimas, iš 30 į 21 – Ona Maksvytienė, skaudžiausiai – iš 15 į 28 smuko Algirdas Naraškevičius. Šie rinkimai smogė ir anksčiau ne vieną kadenciją išrinktam Povilui Turauskiui. Surinkęs 664 rinkėjų balsus, jis liko septintas ir į tarybą nebepateko.

Viena fortūna nusisuko, kita – atsisuko

Žiemos sode esančioje kavinėje „Pas grafą“ pirmųjų duomenų iš apylinkių laukę Liberalų sąjūdžio atstovai nedaugžodžiavo – anot skyriaus pirmininko Almanto Skruibio, ramiai priims tokį rinkėjų verdiktą, koks jis bus. „Svarbiausia – kad smagiai leidžiame šį vakarą, kad esame šauni vieninga komanda, toliau dirbsime Kretingos rajono žmonių labui, kaip šie rinkimai besibaigtų“, – tarsi jau žinodamas, kad jam pačiam, Almantui Skruibiui, Danutei Skruibienei ir Antanui Kalniui vėl atsivers durys į naująją Savivaldybės tarybą, sakė pirmininko pavaduotojas Vytautas Lukauskas. Šie rinkimai ypač buvo sėkmingi D. Skruibienei – reikšdami pasitikėjimą, rinkėjai ją iš 8 vietos pakėlė į 3. Šios partijos sąraše skaudžiausiai – iš 16 į 31vietą – smuko Dainora Vanagienė, iš 21 į 37 – Vida Lučinskienė.

Beje, Liberalų sąjūdžio kandidatas į merus rinkėjų palaikymo sulaukė mažiausiai – pirminiais duomenimis, už jį balsavo 1 tūks. 718 rinkėjų. Darbo partijos kandidatė Dalia Martišauskienė gavo 1 tūkst. 967 balsus. Tačiau D. Martišauskienei rinkėjai suteikė galimybę dirbti rajono Savivaldybės taryboje, į kurią pateko ir ji, ir Antanas Puodys, ir dabartinis vicemeras Vytautas Ročys.

Rinkimų dieną į Marijono Daujoto pagrindinę mokyklą Kretingoje balsuoti vicemeras atlydėjo savo mamą. Paklaustas, už kurį kandidatą atidavė balsą, Vytautas nusišypsojo: „Aišku, tik už gerą“.

Naujojoje Bajorų rinkimų apylinkėje pirmininkė Aldona Sendrauskienė kretingiškį Apolinarą Keršį ramino, kad, parašius prašymą, antrajame ture jo žmona galės balsuoti namuose.

Šios partijos sąraše iš 30 į 7 vietą pakilo Antanas Merkelis, iš 29 į 11 – Gintarė Domarkaitė, iš 28 į 16 – Tomas Klapatauskas, bet iš 13 į 24 vietą smuko Vincas Jonikas, iš 10 į 18 – Edmundas Petrošius, iš 16 į 21 – Kazys Stončius.

Partijos „Tvarka ir teisingumas “ atstovai „Promenados“ kavinėje gyveno dvigubu laukimu: čia netrukus turėjo atvykti jų skyriaus pirmininkė LR Seimo narė kandidatė į merus Jolita Vaickienė, be to, internete ėmė rodytis pirmieji rezultatai iš apylinkių. „Tikimės geriausio, mąstom apie antrąjį rinkimų turą“, – atviravo šios partijos pirmininkės pavaduotojas Alvydas Jonaitis.

Nors preliminarūs rinkimų rezultatai nėra patys geriausi – J. Vaickienė, surinkusi 2 tūkst. 232 rinkėjų balsus, į antrąjį mero rinkimų turą nepateko, tačiau jos partija laimėjo tris mandatus rajono taryboje. Į ją ateina du senbuviai – Alvydas Jonaitis ir Edmundas Valantiejus, o J. Vaickienė mandato žada atsisakyti, užleisdama vietą 25-erių Vaidui Butkevičiui. „Kaip kokiu atveju darysiu, aš niekada ir neslėpiau. Jeigu būčiau laimėjusi mero rinkimus, būčiau Seimą palikusi. Dabar nematau reikalo to daryti“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė ji.

Beje, šie rinkimai ypač sėkmingi buvo sąraše iš 30 vietos į 8 vietą pakilusiai Sigitai Jonaitienei.

Dvi vietas rajono taryboje laimėjo Visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“. Įkandin ankstesnėse kadencijose dirbusio Dariaus Petreikio, surinkusio 477 rinkėjų balsus, gavęs 383 balsus į rajono tarybą ateina ir jo kolega bendramintis Vilius Adomaitis.

Apsisprendę buvo iš anksto

Rajono Savivaldybėje balsų iš apylinkių laukianti Kretingos apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Alma Voveraitienė pasidžiaugė, kad šie rinkimai rajone vyko sklandžiai. „Per išankstinį balsavimą buvo požymių, jog rinkėjai balsuoti atvežami ir organizuotai, tačiau įrodyti nepavyko. Vienintelė blogybė – strigo interneto ryšys, bet tai – jau Vyriausiosios rinkimų komisijos reikalas“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė ji. Pirmininkė neslėpė tikėjusis didesnio rinkėjų aktyvumo – esą oras saulėtas, gražus, o žmonės balsuoti ėjo vangokai.

Iš tiesų – nors rinkimų apylinkės duris atvėrė 7 valandą ryto, kai kuriose rinkėjų aktyvumo nesimatė ir įdienojus. „Per praėjusius rinkimus iki 10 valandos buvo balsavę 90 piliečių, o dabar – dar tik 50“, – akcentavo Parko rinkimų apylinkės pirmininkė Eugenija Daniuk. Jos teigimu, balsuoti atėjusieji – daugiausia geros nuotaikos, sprendžiant iš to, kad kabinose neužsibūna, – iš anksto apsisprendę, už ką atiduos savo balsą. „Aš – už tą pačią partiją, už kurią visada balsuoju, ir už merą – savo pažįstamą seną kolegą. Esu dešiniųjų pažiūrų ir neketinu jų keisti“, – toje apylinkėje pakalbinta atviravo ką tik biuletenį į urną įmetusi buvusi mokytoja Danutė Vasiliauskienė.

Kretingiškis Vaidotas Janulaitis taip pat teigė turįs tvirtą nuomonę – jo pasirinkta partija – Socialdemokratų. „Atliksiu tik formalumą – į urną įmesiu biuletenį“,– Pranciškonų gimnazijos, kur įsikūrusi kita rinkimų apylinkė, prieigose sutiktas sakė jis. Pašnekovo nuomone, socialdemokratai –veiklūs, kultūringi ir principingi politikai, vien Valerijono Kubiliaus figūra kretingiškiams daug sakanti.

Šuršulys naujojoje apylinkėje

Per šiuos rinkimus Kretingos socialinių paslaugų centre pirmąkart duris atvėrė nauja – Bajorų – rinkimų apylinkė. „Esame labai dėkingi rajono tarybos nariui Antanui Puodžiui už iniciatyvą. Buvo surinkta 500 gyventojų parašų, žmonėms šios apylinkės labai reikėjo. Dabar ir sunkiau vaikštančiam, ir pagyvenusiam piliečiui daug arčiau ir paprasčiau ateiti negu į Simono Daukanto pagrindinę mokyklą“, – sakė šios rinkimų komisijos pirmininkė Aldona Sendrauskienė.

Sąraše – 1 tūkst. 302 rinkėjai. Tiesa, per dideliu aktyvumu apie 12 val. komisija pasidžiaugti dar taip pat negalėjo, tačiau tikėjosi daugiau piliečių sulaukti antroje dienos pusėje.

Anot pirmininkės, darbą trikdė stringanti elektroninė įranga, kai kurie kitose apylinkėse registruoti, tačiau šioje balsuoti pageidavę žmonės buvo nepatenkinti, nes reikėjo palaukti, kad būtų galima susisiekti ir sutikrinti duomenis. „Bet ir rinkėjų korteles nešiojote nepavyzdingai, ne visi mūsų namo gyventojai jas gavo. Aš anksčiau taip pat esu dirbusi rinkimų komisijoje, už tokius nesklandumus bemat būdavome „ant kilimėlio“ kviečiami“, – piktinosi balsuoti atėjusi Birutė Reinikienė, nors teigė pati žinanti, kad pilietinę pareigą atlikti galima ir be šių kortelių. Šuršulį kėlė ir Apolinaras Kiršys. Senolis nesuprato, kodėl nebuvo atsižvelgta į jo norą balsuoti namuose, nors apie tai rinkėjo kortelę įteikusiam jaunuoliui jis tvirtino pranešęs. „Esu 83-jų, pats dar paeinu, bet ką daryti mano sergančiai ir nevaikštančiai žmonai? Atėjau išsiaiškinti: jei neleis balsuoti žmonai, nebalsuosiu ir aš, eisiu namo“, – apgailestavo jis. Išsiaiškinęs, kad, parašius prašymą, žmona namuose galės balsuoti antrajame rinkimų ture, Apolinaras atlyžo ir nusišypsojo: „Turiu savo kandidatą į merus numatęs. Už jauną, gerą, tvirtą vyrą balsuosiu“, – šmaikštavo.

„Vienintelis nesklandumas – strigęs interneto ryšys“, – taip apie situaciją Simono Daukanto rinkimų apylinkėje kalbėjo ir pirmininkė Aldona Riepšienė. Rinkėjų aktyvumu ji nesiskundė – 10 val. duomenimis, buvo balsavę 66 rinkėjai, bet jų srautas nuolat didėjo. Iš viso sąraše – 1 tūkst. 949 žmonės.

Anot stambiausios, sąraše 3 tūkst. 5 rinkėjus turinčios Marijono Daujoto rinkimų apylinkės komisijos pirmininkės Albinos Buntinienės, čia taip pat balsuoja ir gyventojai, prisiregistravę prie rajono Savivaldybės. „Daugiau negu pusė žmonių neatėjo, liko krūvos nepanaudotų biuletenių, o tai juk – valstybės pinigai“, – apgailestavo ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas