Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gimę skaitmeniniame pasaulyje, šiuolaikiniai jaunuoliai neretai renkasi internetą, kaip laisvalaikio praleidimo būdą. Sparčiai augant socialinių tinklų įtakai ir norui juose išpopuliarėti, tarp paauglių plinta vaizdo tinklaraščių (angl. video blog, vlog) mada.

Populiariausio Ievos Barkauskaitės, internete geriau žinomos kaip „Iuiva“, vaizdo įrašo peržiūrų skaičius siekia 80 tūkstančių.

„Vlogai“ – lyg vaizdo dienoraščiai, kuriuose jų kūrėjai kalba sau aktualiomis temomis ir dalinasi įžvalgomis su internautais. Pasaulyje šis netradicinis užsiėmimas jau tapo ne vien laisvalaikio užsiėmimu, bet ir pragyvenimo šaltiniu. „Youtube“ gausu žymių vlogerių – „PewDiePie“ ar „JennaMarblesBlog“ – kurie už prenumeratorių, peržiūrų bei „patinka“ skaičių gauna atlygį. Turint daug gerų idėjų ir gebant sudominti žiūrovą, „vloginimas“ gali tapti tiesiu keliu į šlovę bei pripažinimą virtualioje erdvėje. Apie populiarumo vaizdo tinklaraščiuose pliusus ir minusus „Kuprinė“ kalbėjosi su aštuoniolikmete kretingiške „vlogere“ Ieva Barkauskaite, internete žinoma „Iuivos“ vardu.

– Kas pastūmėjo tave kurti video blogus? Kaip visa tai prasidėjo?

– Viskas prasidėjo jau gana seniai, kai su broliu pradėjome įrašinėti mažas laideles į kasetes. Vėliau nusipirkome skaitmeninį fotoaparatą ir mūsų filmuotos laidelės patobulėjo, tad nusprendėme jas kelti į tuomet populiarų internetinį puslapį „videogaga“. Šitoks filmavimas truko apie 3–4 metus, tačiau broliui išvykus studijuoti į kitą miestą, ši mūsų bendra veikla nutrūko. Kurti vėl pradėjau, kai vieną dieną sergant apėmė nuobodulys ir prisiminiau apie mūsų su broliu kurtus filmukus, tad nusprendžiau pabandyti iš naujo, viena.

– Papasakok apie pirmąjį vaizdo įrašą, kurį įkėlei į savo „Youtube“ kanalą prieš trejus metus. Kaip sekėsi jį kurti?

– Pirmieji mano video blogai buvo neapkarpyti, juose buvo daug pauzių, o kokybė – prasta. Viskas vyko gana spontaniškai, tiesiog įsijungiau fotoaparatą, pasidėjau jį ant spintelės ir atsistojusi priešais ėmiau kalbėti. Tiesa, tai, ką šnekėjau vaizdo įrašo metu, buvo gana banalu, dabar net šiek tiek gėda tai prisiminti. Kita vertus, žiūrėdama pirmąjį savo „blyną“ galiu pasakyti, kad patobulėjau.

– Kaip reagavo aplinkiniai – draugai, tėvai? Ar susilaukei negatyvių nuomonių?

– Mano tėvai video blogus, kuriuos kuriu, pamatė vos prieš kelis mėnesius, net pati nežinau, kodėl taip vėlai. Labai nenustebinau nė vieno, net draugų ar pažįstamų, kadangi jie buvo pripratę matyti mane virtualioje erdvėje, kai dar su broliu kūrėme trumpas laideles. Žinoma, susilaukiau neigiamų nuomonių bei komentarų, bet tokių žmonių visuomet atsiranda. Tuščia kritika man nerūpi, o jeigu kritika skatina tobulėti, manau, tai sveika kiekvienam.

– Kada pastebėjai, kad daraisi populiari? Iš ko galėjai tai suprasti?

– Tai, jog esu žinoma ne tik Kretingoje ir apylinkėse, pastebėjau tik šią žiemą Kaune vykusiame „Žiemos forume“. Prie manęs priėjo visai nepažįstama mergina ir pasiteiravo, ar aš ta Ieva, kurianti video blogus. Buvo keistai malonu, kad atsirado žmonių iš įvairiausių Lietuvos kampelių, žinančių mane.

– Kaip populiarumas pakeitė tavo bendraamžių požiūrį į tave? Ar mokykloje, mieste sulaukdavai nuostabos šūksnių?

– Kaip jau sakiau, nieko iš savo aplinkos nenustebinau, nors pasitaiko, kad mokykloje juokais į mane kreipiasi „vlogere“. Manau, pasikeitė tik tai, kad dabar žmonės su manimi susipažįsta ne kaip su Ieva Barkauskaite, o kaip su „Youtube“ žinoma Iuiva. Nors ir stengiuosi bendrauti įprastai, tačiau susipažinimo procesas tikrai pakito, kartais pašnekovai žiūri į mane išpūtę akis.

– Kaip populiarumas „Youtube“ pakeitė tavo gyvenimą? Ar populiarumas internete daro įtaką asmeniniam gyvenimui? Gal atsirado tavo fanų?

– Populiarumas internete mano asmeniniam gyvenimui neturi labai didelės įtakos, kadangi kurti videoblogus man yra tik laisvalaikio užsiėmimas, būdas išreikšti savo mintis, nuomonę. Nesu tokia populiari, kaip lietuvis Vaidotas Grincevičius „Whydotas“, kai kurių jo įrašų peržiūrų skaičius viršija pusantro milijono. Kol kas turiu vos keletą fanų, kurie man rašo žinutes į „Facebook“ paskyrą ar komentuoja video blogus, kuriuos viešinu. Nors gerbėjai dažniausiai gerokai jaunesni už mane, labai džiaugiuosi jų turėdama.

– Kokių neigiamų pusių turi populiarumas socialiniuose tinkluose?

– Susipažindami žmonės linkę tavyje matyti personažą iš virtualios erdvės, o ne realų žmogų. Taip pat, jeigu savo video bloguose aš nuolat juokauju ir kalbu ne visai rimtai, žmonės mano, jog esu tokia ir tikrame gyvenime. Būnant populiariu gali atsirasti žmonių, siekiančių pasinaudoti tavo pozicija, siekiant asmeninio pripažinimo. Dar viena neigiama populiarumo socialiniuose tinkluose pusė ta, kad žmonės stebi tave lyg pro padidinamąjį stiklą, tad nuolat turi elgtis tinkamai ir gerai pagalvoti prieš kažką viešindamas, kadangi tai gali turėti pasekmių.

– Kas svarbiausia populiarėjant internete? Gal yra kažkokios nerašytos taisyklės, kurių nederėtų pamiršti?

– Svarbiausia – nesužvaigždėti ir nepradėti jaustis geresniu už visus kitus. Taip pat svarbu prisiminti, kad nepaisant to, koks populiarus esi, visi mes esame tokie patys žmonės. Galų gale, jei ne tave palaikę žmonės, niekada nebūtum išpopuliarėjęs, todėl nevertėtų nusigręžti nuo jų. Mano nuomone, yra šioks toks etiketas, būnant populiariu socialiniuose tinkluose. Pirmiausia, kuriant video blogus, rašant ar kitaip išreiškiant savo nuomonę viešoje erdvėje, nederėtų keiktis. Taip pat svarbu, kad tavo nuomonė neįžeistų ar nepajuoktų žiūrovų. Svarbiausia – išlikti savimi.

Vydmantų gimnazijos psichologės Violetos Stonytės komentaras:

– Socialiniai tinklapiai – neatsiejama jauno žmogaus gyvenimo dalis. Bendravimas yra itin svarbus žmogui, tačiau vis daugiau bendraujame internete, kur svarbiausia – populiarumas. Socialiniuose tinkluose populiarumas matuojamas „patinka“ skaičiumi po nuotraukomis ar įrašais, tačiau, siekiant pripažinimo realybėje, gali iškilti problemų. Kitas svarbus aspektas yra būdai, kuriais siekiama išpopuliarėti. Neretai žmonės imasi drastiškų priemonių, kai kurios jų gali daryti įtaką žmogaus gyvenimui ateityje, todėl būtina gerai pagalvoti, ar po kelerių metų dėl jų nekils problemų, ieškant darbo ar bendraujant su žmonėmis. Viską darant su saiku, populiarumas socialiniuose tinkluose nėra blogai, tačiau jeigu siekiama išpopuliarėti tik virtualioje erdvėje, galima įžvelgti naujų problemų užuomazgas, pavyzdžiui, priklausomybę nuo socialinių tinklų.

*

• Populiarus lietuvis „vlogeris“ Vaidotas Grincevičius „Whydotas“ savo „Youtube“ kanale turi daugiau negu 113 tūkst. prenumeratorių, o socialiniame tinkle „Facebook“ jį seka beveik 108 tūkst. žmonių.

• Tai, kokią sumą uždirbs „vlogeriai“, priklauso nuo jų vaizdo įrašų peržiūrų skaičiaus. Jei žymių „vlogerių“, tokių kaip „PewDiePie“, vaizdo įrašas per mėnesį peržiūrimas apie 2,5 mln. kartų, jie gali uždirbti apie 5 tūkst. JAV dolerių. Augant peržiūrų skaičiui, kyla ir gaunama suma.

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas